ارائه سالانه حدود ۳۶۰ هزار ابلاغیه رفع نواقص کارگاه‌ها در سطح کشور

ارائه سالانه حدود ۳۶۰ هزار ابلاغیه رفع نواقص کارگاه‌ها در سطح کشورانتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402070503301/%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%A6%D9%87-%D8%B3%D8%A7%D9%84%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%AD%D8%AF%D9%88%D8%AF-%DB%B3%DB%B6%DB%B0-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D8%A8%D9%84%D8%A7%D8%BA%DB%8C%D9%87-%D8%B1%D9%81%D8%B9-%D9%86%D9%88%D8%A7%D9%82%D8%B5-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%87%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D8%B7%D8%AD

وی بیان کرد: در راستای حفظ و صیانت نیروی کار طبق ماده ۹۶ قانون کار جمهوری اسلامی ایران اداره کل بازرسی کار پیش‌بینی شده که وظیفه نظارت عالیه بر کلیه کارگاه‌های مشمول قانون کار انجام می‌شود.

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی با اعلام اینکه به استناد ماده ۸۵ و ۹۵ قانون کار تأمین شرایط ایمن محیط کار، تأمین تجهیزات ایمن، ماشین‌آلات ایمن، آموزش ایمنی به کارگران، تامین وسایل حفاظت فردی و آموزش فنی و نظارت بر عهده کارفرمایان است، تصریح کرد: کارگرانی که این شرایط برایشان فراهم شده همیشه باید مراقب سلامتی خود باشند و از امکانات به‌درستی استفاده کنند.

پرنده افزود: به مناسبت فرارسیدن هفتم مهرماه روز ملی ایمنی و آتش‌نشانی، مانور ایمنی بازرسان کار در سراسر کشور امروز و فردا با همکاری صداوسیما، نظام‌مهندسی ساختمان، شهرداری‌ها و در استان‌های معدنی با هماهنگی نظام‌مهندسی معدن در سه بخش ساختمان صنعت و معادن برگزار می‌شود.

این مسئول با بیان اینکه یکی از کارهای مهمی که باید در کشور انجام دهیم افزایش تعداد کارگروه‌های حفاظت فنی و بهداشت‌کار به‌صورت سالانه در کارگاه‌های مشمول است، خاطرنشان کرد: در این راستا می‌طلبد وزارت علوم هم به ما کمک کند و دانشجویان را با رشته‌های مرتبط با ایمنی تربیت کند تا بتوانند به‌صورت مسئول ایمنی و یا عناوین مشابه در کارگاه‌ها فعالیت کنند.

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: حدود ۲۳ هزار کارگروه حفاظت فنی و بهداشت‌کار به‌استناد ماده ۹۳ قانون کار که کارگاه‌های بالای ۲۵ نفر باید این کارگروه را داشته باشند که ترکیبی از مدیر کارخانه نماینده کارگران نماینده کارفرما مسئول ایمنی و مسئول بهداشت حرفه‌ای و نماینده شورای اسلامی کار که آنها چک‌لیست‌هایی دارند که به‌صورت روزانه بررسی می‌کنند.

  تعرفه‌های ترانزیتی بین ایران و ۶ کشور آسیای میانه همسان‌سازی می‌شود

احمدرضا پرنده امروز، پنجم مهر در حاشیه مانور سراسری بازرسی از کارگاه‌های پرخطر در مازندران در معدن پیشرو سوادکوه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در حوزه معاونت روابط کار وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، چهار کار اساسی شامل تنظیم روابط کارگر و کارفرما، حفظ و صیانت از نیروی کار، راهبری تشکل‌های کارگری و کارفرمایی و پیشگیری از بروز مشکل در واحدها و توجه به بیمه بیکاری کارگران در اولویت قرار دارد.

پرنده با اشاره به اینکه در راستای نظارت، کارفرمایان وظیفه خودشان را برای حفظ و صیانت از نیروی انسانی انجام می‌دهند، ادامه داد: در طول سال با داشتن ۸۰۰ نفر بازرس کار حدود ۴۲۰ هزار بازرسی از کارگاه‌های مشمول قانون کار در سطح کشور انجام می‌شود که حدود ۳۶۰ هزار ابلاغیه رفع نواقص کارگاه‌ها ارائه می‌شود تا آنان بتوانند نواقص را رفع کنند.

وی برگزاری مانور ایمنی بازرسان کار را نوعی فرهنگ‌سازی در راستای توجه به حفظ و صیانت از نیروی کار دانست و گفت: با پیگیری بازرسان کار و ادارات تعاون کار سطح کشور و دادستان‌ها از فعالیت کارگاه‌های غیرایمن جلوگیری می‌شود.

ایسنا/مازندران مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: سالانه ۴۲۰ هزار بازرسی از کارگاه‌های سطح کشور برای نظارت بر حفظ و صیانت نیروی کار انجام می‌شود.