از تعیین قیمت پروازهای اربعین تا راه‌اندازی قطارهای ترکیبی تهران – کربلا

به گزارش ایسنا، بیشترین اخبار حوزه حمل‌ونقل در هفته‌ای که گذشت به اربعین اختصاص داشت که تعیین قیمت بلیت پروازها، وعده خدمت‌رسانی به زائران در دوره اربعین و توصیه‌های حمل‌ونقلی به آنها را شامل می‌شد.

ددلاین هفته: پلاک‌گذاری پهپادها

از تعیین قیمت پروازهای اربعین تا راه‌اندازی قطارهای ترکیبی تهران - کربلا

در عین حال پیش‌فروش بلیت‌های اتوبوس برای اربعین در حالی از شنبه آغاز می‌شود که رییس اتحادیه شرکت‌های تعاونی مسافربری از احتمال افزایش قیمت بلیت‌ها به‌دلیل یک‌سر خالی بودن آنها خبر داد.

تعیین قیمت هفته: بلیت اربعین 

یکی از مهم‌ترین اخبار، تعیین تکلیف بلیت پروازهای اربعین بود. در هفته‌های گذشته، اعلام شده بود که قیمت بلیت پروازهای اربعین متناسب‌با خدمات فرودگاه کشور عراق اعلام می‌شود و در نهایت، این قیمت هشت میلیون تومان برای مسیر تهران تا عراق (به مقصد فرودگاه‌های بغداد و نجف) تعیین شد.

همچنین از آنجایی که حدود ۷۰ یا ۷۵ درصد ظرفیت ناوگان اتوبوسرانی به اربعین اختصاص می‌یابد، معاون حمل‌ونقل وزیر راه‌ و شهرسازی به مسافران بین‌شهری در مسیرهای دیگر توصیه کرد در زمان تعیین‌شده اربعین، یا از ماشین‌های شخصی برای سفرهای بین‌استانی استفاده کنند یا حداقل زمان سفر خود را به قبل و بعد از ایام اربعین جابه‌جا کنند تا با مشکل کمتری مواجه شوند.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402052012408/%D8%A7%D8%B2-%D8%AA%D8%B9%DB%8C%DB%8C%D9%86-%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%B2%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B9%DB%8C%D9%86-%D8%AA%D8%A7-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%82%D8%B7%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D8%A8%DB%8C-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86در ادامه اقدامات سازمان‌ها برای ایام اربعین، سیدمیعاد صالحی مدیرعامل شرکت راه‌آهن، درباره اقدامات این شرکت گفت: سال گذشته در هفته‌های منتهی به اربعین تا دو برابر و در هفته آخر منتهی به اربعین تا سه برابر ظرفیت قطارها را به سمت خرمشهر و کرمانشاه افزایش دادیم و برای امسال هم همین برنامه را داریم تا ظرفیت را تا سه برابر افزایش دهیم.

  پروژه چهارخطه شدن کریدور جاده‌ای شمال - جنوب به اتمام رسید
همچنین با سوزن‌بندی جدید از خرمشهر به شلمچه، زائران در این مسیر می‌توانند از ریل‌باس شرکت راه‌آهن در هر ساعت از شبانه‌روز و به‌صورت رایگان استفاده کنند و هر سیر حدود ۲۰ دقیقه زمان می‌برد.

توصیه هفته: برنامه‌ریزی مسافرت‌ها در ایام اربعین

افزایش ظرفیت هفته: قطارهای اربعین

همچنین محمد محمدی‌بخش -رئیس سازمان هواپیمایی کشوری- درباره پروازها به مقصد عراق توضیح داد: از بسیاری از فرودگاه‌های ایران به دو فرودگاه نجف و بغداد پرواز داریم که درجه هوای ۵۰ درجه دارند. در حال حاضر ۱۵۰ پرواز هفتگی الان به عراق داریم که به‌صورت پلکانی این پروازها را افزایش می‌دهیم.

با نزدیک شدن به ایام اربعین،‌ مدیرعامل شرکت راه‌آهن از راه‌اندازی مجدد قطار ترکیبی تهران – کربلا در هفته‌های آتی خبر داد. قطار ترکیبی از تهران به کربلا از سال گذشته هم وجود داشته؛ به این ترتیب که مسافران با قطار تا شلمچه می‌روند و از آنجا یک مسیر ۳۰  کیلومتری را با اتوبوس تا بصره رفته و از بصره هم با قطار به کربلا می‌روند.

تعیین قیمت بلیت پروازهای ایران به مقصد عراق برای اربعین و از سرگیری قطارهای ترکیبی تهران – کربلا از مهم‌ترین اخبار حوزه حمل‌ونقل در هفته گذشته بود.

یکی دیگر از اخبار مهم هفته، فرصت دو ماهه به پهپادها برای پلاک‌گذاری بود. بدین‌ترتیب رئیس گروه فوق سبک سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد: پهپادها فرصت دو ماهه دارند که پلاک‌گذاری شوند و بعد از این فرصت پلاک‌گذاری را به پهپادهایی می‌دهیم که تولید داخل باشند و از مجاری قانونی وارد شوند.

به گفته وزیر راه و شهرسازی، در ناوگان اتوبوسرانی داخلی حدود ۷۰۰۰ اتوبوس، در حوزه هوایی حدود ۲۰۰۰ پرواز و در حوزه ریلی حدود ۶۰۰ هزار بلیت رفت و برگشت برای خدمت‌رسانی به زائران اربعین تدارک دیده شده است.

  زمین‌های نهضت ملی مسکن، دارایی مازاد نیست

همچنین سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری از تعلیق فعالیت پروازی وسایل پرنده فوق سبک اعم از آموزشی، تفریحی، گردشگری و شخصی به‌دلیل گرمای هوا خبر داد.