از وعده قرارداد بلندمدت هندی‌ها در چابهار تا بهره‌برداری فاز۲ آزادراه تهران-شمال

صفایی همچنین درباره رفع مشکل پهلوگیری کشتی‌ها در برخی بنادر چین، توضیح داد: برخی از کشتی‌هایمان در مقاطعی برای پهلوگیری مشکلاتی داشتند که با اقدامات وزارت راه و وزارت امور خارجه و دیپلماسی فعالی که داشت، در بسیاری از بنادر چین این مشکلات رفع شده و می‌توانند تردد کنند و در تجارت خارجی دریایی مشکلی وجود ندارد و برای بازگشایی دو بندر دیگر هم در حال مذاکره هستیم، اما شرایط نسبت به مقطعی که برخی بنادر بسته بود، خیلی بهتر است.

پرخبر هفته: بلیت هواپیما

در عین حال محمد شهبازی -معاون استاندارد پرواز سازمان هواپیمایی کشوری- با بیان اینکه عمر ناوگان هوایی در کشور حدودا ۲۷ سال است؛ گفت: ما نیاز داریم که ناوگانمان را نوسازی کرده و هواپیمای جدید وارد ناوگان کنیم؛ اما به‌دلیل وجود تحریم‌ها این کار با مشکلاتی همراه است؛ زیرا کارخانه‌های سازنده هواپیما مستقیما به ما هواپیما نمی‌فروشند و همچنین به‌صورت مستقیم هیچ‌کدام به ما قطعه نمی‌دهند.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402040200685/%D8%A7%D8%B2-%D9%88%D8%B9%D8%AF%D9%87-%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AF-%D8%A8%D9%84%D9%86%D8%AF%D9%85%D8%AF%D8%AA-%D9%87%D9%86%D8%AF%DB%8C-%D9%87%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%DA%86%D8%A7%D8%A8%D9%87%D8%A7%D8%B1-%D8%AA%D8%A7-%D8%A8%D9%87%D8%B1%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%81%D8%A7%D8%B2%DB%B2

اعلام سازمان بنادر و دریانوردی مبنی‌بر رفع اختلافات میان ایران و هند و عقد قرارداد بلندمدت برای توسعه چابهار و همچنین وعده بهره‌برداری از فاز نخست قطعه ۲ آزادراه تهران- شمال و باقیمانده آزادراه منجیل-رودبار از مهم‌ترین اخبار حوزه حمل‌ونقل در هفته گذشته بود.

پرفروش هفته: بلیت قطارهای تابستانی

در این هفته همچنین نشست هم‌اندیشی درخصوص نرخ بلیت هواپیما، تخلفات نرخی و نحوه مقابله با گران‌فروشی بلیت با حضور اعضای سازمان هواپیمایی کشوری و مسئولان سازمان تعزیرات حکومتی و نماینده سازمان بازرسی کل کشور برگزار شد.

در هفته‌ای که گذشت همچنین وزیر راه و شهرسازی طی تماس تلفنی با معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان بر توسعه روابط اقتصادی میان ایران و آذربایجان به‌ویژه تکمیل کریدور راهبردی شمال_ جنوب تاکید و نسبت به بهبود هرچه سریع‌تر روابط سیاسی دو کشور ابراز امیدواری کرد.

  انتخاب ۲۷ منطقه برای ساخت شهرک‌های ساحلی
همچنین به‌دنبال وقوع سیل در جاده‌های کشور که دو هفته پیش رخ داد و گودالی ۵۰ متری در جاده چالوس ایجاد کرد، محور چالوس حدفاصل میدان امیرکبیر تا شهرستانک همچنان مسدود است و تردد از مسیر جایگزین آزادراه تهران – شمال انجام می‌شود.

سعید شاهسواری -مدیرعامل شرکت آزادراه تهران-شمال- درباره زمان بهره‌برداری از مسیر رفت فاز دو آزادراه تهران – شمال بیان کرد: یک موضوع در خصوص ساخت آزادراه است و دیگری بهره‌برداری از آزادراه. عملیات عمرانی ساخت فاز دوم آزادراه تهران – شمال در خردادماه به پایان می‌رسد، اما هماهنگی‌های لازم برای زمان بهره‌برداری باید توسط وزارت راه تعیین شود.

در عین حال شرکت ساخت و توسعه زیرساخت‌های توسعه حمل و نقل کشور نیز وعده داده که بهره‌برداری از فاز نخست قطعه ۲ آزادراه تهران- شمال و باقیمانده آزادراه منجیل-رودبار بخشی از برنامه‌هایی است که در برنامه تکمیل و بهره‌برداری امسال قرار دارد.

در این خصوص علی‌اکبر صفایی -مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی- گفت: در جلساتی که هفته گذشته داشتیم، چند موردی که اختلاف نظر بوده ‌و در ۱۰ سال گذشته اختلاف نظرهایی را که برای قرارداد بلندمدت به نتیجه نرسیده بود، حل و فصل کردیم و در آینده نزدیک قرارداد بلندمدت نهایی خواهد شد که یک اقدام خوبی در حوزه بین‌المللی برای بندر چابهار خواهد بود.

دیپلماسی هفته: حضور هند در چابهار

پیش‌فروش بلیت قطارهای مسافری برای بازه زمانی یکم تیرماه تا ۱۵ مرداددر کلیه محورها در هفته‌ای که گذشت آغاز شده و هموطنان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به‌صورت شبانه‌روزی با سامانه اطلاع‌رسانی راه‌آهن به شماره ۰۲۱۵۱۴۹ تماس بگیرند یا به پایگاه اینترنتی www.rai.ir مراجعه کنند.

  آغاز عملیات اجرایی ۱۰۰۰ واحد مسکن ملی در دزفول

وعده هفته: بهره‌برداری از فاز دو آزادراه تهران – شمال

از وعده قرارداد بلندمدت هندی‌ها در چابهار تا بهره‌برداری فاز۲ آزادراه تهران-شمال

به گزارش ایسنا،  یکی از مهم‌ترین اخبار حوزه حمل‌ونقل در هفته‌ای که گذشت، اعلام سازمان بنادر و دریانوردی به پایان اختلاف نظرها میان ایران و هند در خصوص بندر چابهار اختصاص داشت، بدین ترتیب به نظر می‌رسد حالا هند آماده ادامه فعالیت در بندر چابهار است و اینطور که مسئولان وعده دادند، قراردادی بلندمدت خواهد بست تا فرآیند توسعه این بندر استراتژیک سریع‌تر انجام شود.

در حالی که برخی از شرکت‌های هواپیمایی و سایت‌های فروش بلیت به دلیل رعایت نکردن سقف قیمت بلیت تعیین‌شده با افزایش ۲۹ درصدی و همچنین ادامه فروش بلیت‌های چارتری در مسیرهای پرتردد با لغو مجوز پروازی یا تعلیق روبه‌رو شده بودند، در روزهای ابتدایی هفته بود که سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد که پایگاه فروش علی‌بابا بر اساس تعهدی که به این سازمان داد، رفع تعلیق شده است، اما چنانچه تخلفات علی‌بابا ادامه یابد این بار لغو مجوز خواهد شد.

همچنین پنجشنبه یکم تیرماه ۱۴۰۲ اعزام حجاج بیت‌ عتیق که در این مدت از سوم خردادماه که اولین روز اعزام حجاج بود، تا پایان عملیات رفت حج، ۳۷۷ پرواز از ۲۱ مبدأ انجام شد و در مجموع ۸۸ هزارنفر از حجاج و عوامل خدمت‌گزار در این فریضه الهی شرکت داشتند.