اسکان عشایر، فرصت مناسب برای خدمات‌رسانی به آنها است

چاه پهن کجاست و طرح اسکان چگونه در آن اجرایی شد

 محمد رضا شاملو روز پنجشنبه در بازدید از سایت اسکان عشایر روستای چاه پهن شهرستان فسا وضعیت بهسازی روستایی در این روستا را مورد بررسی قرار داد و اظهار کرد: اسکان عشایر جلوه کاملی از محرومیت زدایی و بهره گیری از فرصت های توسعه است.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن کشور بر لزوم ساماندهی معابر این منطقه و افزایش سهم ساکنان از مواهب توسعه تاکید کرد و افزود: یکجانشینی و تهیه طرح های اسکان برای عشایر ارائه خدمت رسانی مناسب و مطلوب به آنان را آسانتر خواهد کرد.

وی با بیان اینکه بنیاد مسکن در مناطق مختلف زمینه اسکان عشایر را فراهم کرده است افزود: معمولا بحث اسکان عشایر داوطلبانه صورت می گیرد و اجرای طرح های اسکان توانسته است بسیاری از مشکلات محرومیت را از این مناطق بزداید.

محمد انصاری جابری مدیر بنیاد مسکن شهرستان فسا هم  با تشریح اقدامات انجام شده برای سایت اسکان چاه پهن  گفت: طرح اسکان عشایر ایل عرب خمسه شجاعی شیری در شهرستان فسا و در روستای چاه پهن کلید خورده است و  بعد از تصویب طرح از سال ۱۳۹۹ عملیات اجرایی اسکان  در این روستا توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آغاز شد.

انصاری جابری اضافه کرد :  ۶هکتار زمین در این منطقه تفکیک شده و  حدود ۲۲ هزار متر مربع از معابرآن  تسطیح شده است ، در فاز اول ۲۵ واحد مسکونی  در این روستا در حال ساخت است و  در مرحله دوم ۳۰ پرونده اسکان برای متقضایان  تشکیل شده  که بزودی اراضی به آنان واگذار می شود.

مدیر بنیاد مسکن شهرستان فسا از برخی مشکلات حقوقی در اسکان و واگذاری اراضی در این روستا نام برد و گفت: نزدیکی چاه پهن به حریم شهری از جمله این مشکلات بوده  که با کمک بخشداری و فرمانداری و نماینده مجلس ، مشکلات حقوقی تا حدودی رفع شده است و بزودی یک روستای مقاوم سازی شده در اینجا ایجاد می شود.

وی گفت: ۳۰ میلیون تومان کمک رایگان و تسهیلات کم بهره به هر یک از متقاضیان پرداخت شده است، این روستا برای شکل گیری و توسعه فعالیت های عمرانی بیشتر نیاز دارد که همه سازمان های مسوول باید به میدان بیایند ، مسیر باغ های شهری از کنار این روستا می گذرد و باغ ها از چاه پهن ورودی دارند و نیاز است ورودی باغ ها و روستا آسفالت شود و توسعه یابد تا ساکنین چاه پهن با آسایش و رغبت و تمایل بیشتری در روستا ماندگار شوند.

مدیر بنیاد مسکن شهرستان فسا اظهارداشت : تا قبل از شکل گیری روستای چاه پهن عشایر این منطقه در کومه ها و آلونک هایی بسیار نا مناسب زندگی می کردند که از خدمات روستایی ، آب و برق بی بهره بود ، دام های عشایر در وضعیتی بسیار بد زیست می کردند و هر جایی می نگریستیم غبار محرومیت بر چهره منطقه نشسته بود.

انصاری جابری ادامه داد : خشکسالی و نبود معیشت بر اقتصاد عشایری تاثیر گذاشته است ، حتی وام های رایگان ۳۰ میلیون تومانی و تسهیلات کم بهره هم نتواسنه است واحد های مسکونی نیمه ساخته را در چاه پهن به اتمام برساند تا سرپناهی برای عشایر خمسه تامین شود ، از این رو می طلبد مسوولان استانی با ایجاد تمهیداتی سقف وام های عشایری را افزایش دهند و اعتبارات بیشاری در اختیار بنیاد مسکن قرار گیرد تا بتوان حداقل های یک سرپناه را برای ساکنان چاه پهن تامین کرد.

  تازه‌ترین آمار متقاضیان یارانه دستمزد

چاه پهن نام روستایی نوبنیاد در همسایگی شهر فسا دراستان فارس است که عشایر ایل خمسه با اختصاص ۶ هکتار زمین در آن اسکان یافته‌اند. این روستا که با الگوی روستاهای مقاوم، در حال ایجاد و ساخت است به امکانات زیربنایی بیشتری برای اسکان عشایر نیاز دارد. در سال‌هایی نه چندان دور چاه پهن منطقه ای فرا محروم بود،  جایی که نه آب داشت و نه برق ، پهنه ای که دام و انسان در کنار هم می زیستند و خاک و خاشاک هر دو را می آزرد ، محرومیت در این روستای عشایری به قدری آزار دهنده بود که عشایر را فقط برای چند ماه قشلاق در آن نگه می داشت.

هنوز کپرهایی که آغل گوسفندان است در این روستا زیاد به چشم می خورد و چه بسا با سیل و زلزله و طوفان در یک لحظه همه زندگی عشایری یک خانواده تخریب شود ، روستاییان برای تامین آب و علوفه مشکلات فراوان دارند و تامین حداقل های هزینه زندگی برای مردم دشوار است.

اکنون با بهره گیری از وام های رایگان بنیاد مسکن و تسهیلات کم بهره طرح اسکان در چاه پهن کلید خورده است، خانه های نیم ساخته در آن در حال شکل گیری است، برخی از خانه ها سقف خورده اند و برخی در مرحله زیر ساخت و شکل گیری اولیه است، نمای کلی روستای چاه پهن که با الگوی روستاهای مقاوم سازی شده در حال ساخت است کم کم بارقه امید را برای ماندگاری عشایر دراین روستا رقم زده است.

  ماجرای پرواز مشهد- جده و فرود در مدینه
اسکان عشایر، فرصت مناسب برای خدمات‌رسانی به آنها است

شهرستان فسا در فاصله ۱۴۵ کیلومتری شرق شیراز در استان فارس قرار دارد.منبع