بابت حذف جهاد سازندگی باید توبه تاریخی کنیم

بروکراسی از حل مسائل ناتوان است

نوتاش تاکید کرد: جهادگران برای هر کاری راه حل پیدا می‌کردند و مشتاقانه به حل مساله می‌پرداختند. اینطور نبود که کسی پشت میز بنشیند؛ بلکه هرجا کار زمین می‌ماند همه کمک می‌کردند. کارها هم حتما بهره‌ور بود و بازدهی داشت؛ یعنی هم کیفیت و هم کمیت را در بر می‌گرفت.

جهاد یعنی خلوص نیت و تلاش بی‌وقفه

وی با بیان اینکه کمر جهاد را در مقطعی خم کردند یادآور شد: احیای تمدن اسلامی، جز از مسیر جهاد ممکن نیست؛ زیرا بروکراسی واپس‌گرای مساله حل نکن عاجز از آن است که انقلاب را به پیش ببرد.

ایزدخواه تاکید کرد: نیروهای سازمان‌یافته منجر به عقب‌گرد شدند اما جهاد سازندگی به عنوان معجزه انقلاب اسلامی تمام شدنی نیست.

در ادامه این همایش، محمدرضا نوتاش ـ معاون اسبق حقوقی و امور مجلس جهاد سازندگی خاطرنشان کرد: در هر سطرح از پیام امام (ره) یک یا دو بار کلمه‌ی ملت آمده و فرمودند ما در مشکلات باید متوسل به ملت شویم؛ بنابراین جهاد سازندگی با ملت تشکیل شد و امام خمینی (ره) آن را هدایت کردند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه برای از دست دادن جهاد سازندگی باید توبه تاریخی کنیم، افزود: حاکمیت از مسیر جهاد سازندگی دچار غفلت تاریخی شد و متاسفانه به همان نسبت در بین مردم و جوانان، این رخوت وجود دارد.

یک نماینده مجلس در مراسم چهل و چهارمین سالروز تشکیل جهاد سازندگی گفت که احیای تمدن اسلامی از مسیر جهاد ممکن است و برای حذف آن باید توبه تاریخی کنیم؛ معاون اسبق وزارت جهاد کشاورزی هم خاطرنشان کرد که جهاد سازندگی به واقع در تراز انقلاب بود که قدر آن را ندانستیم اما ان‌شاءالله با احیای آن حتما بهره‌وری و بازدهی در کشور افزایش می‌یابد.
  آخرین وضعیت سفرهای نوروزی و آمار فوتی‌ها

به گزارش ایسنا، روح الله ایزدخواه ـ نماینده مجلس در همایش «عهد جهاد» به مناسبت ۲۷ خرداد سالروز صدور فرمان تاریخی امام (ره) مبنی بر تشکیل جهاد سازندگی اظهار کرد: جریان جهاد با تمام افت و خیزها به حیات خود ادامه می‌دهد و زنده است؛ چرا که در ابتدای دولت سیزدهم وقتی صحبت از تشکیل شورای عالی جهاد سازندگی شد بسیاری از جوانان دیدگاه خود را نسبت به این موضوع مطرح کردند که از نگاه جامعه نسبت به اصالت جهاد حکایت دارد.

کمر جهاد را خم کردند

بابت حذف جهاد سازندگی باید توبه تاریخی کنیم

ایزدخواه، بروکراسی را ناتوان در حل مسائل کشور دانست و گفت: انباشت قانون و سازمانها راه به جایی نمی‌برد. به اسم تخصص و سازمان یافتگی، جهاد را به دروغ متهم به عدم تعهد کردند. امروز از فرمان تا میدان چند سال فاصله است که این گره باید باز شود.

وی با اشاره به اقدامات جهاد سازندگی در ابتدای تشکیل در زمینه توسعه روستایی گفت: به مرور در هر جایی از کشور که نیاز به کمک وجود داشت، جهاد ورود کرد. خلوص نیت، تلاش بی‌وقفه و بدون پاداش، پایبندی به اسلام، روحیه شهادت‌طلبی، تواضع، دلسوزی و انگیزه، اصل مشورت، اخوت و برابری بین اعضا، خودباوری و اعتماد به نفس و جوان‌گرایی، اعتماد به دانشجویان از مشخصه‌های جهاد سازندگی است.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402032616943/%D8%A8%D8%A7%D8%A8%D8%AA-%D8%AD%D8%B0%D9%81-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D8%AF-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%AA%D9%88%D8%A8%D9%87-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DB%8C-%DA%A9%D9%86%DB%8C%D9%85

معاون اسبق جهاد سازندگی گفت: امروز عبارت در تراز انقلاب مطرح می‌شود. جهاد سازندگی به واقع در تراز انقلاب بود که قدر آن را ندانستیم. جهاد بودجه نداشت. یک سری وسایل مستهلک به ما دادند و از حداقل امکانات بیشترین بهره‌برداری را داشتیم. طرح هادی، عمران روستایی، مدرسه سازی و درمانگاه از اقدامات آن دوران است.

  بذرپاش : زنجان در پروژه نهضت ملی مسکن پیشرفت خوبی دارد