بورس کالا باعث گرانی سیمان و فولاد می‌شود

بورس کالا باعث گرانی سیمان و فولاد می‌شود

انتهای پیام  

منبع: https://www.isna.ir/news/1402070603911/%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%B3-%DA%A9%D8%A7%D9%84%D8%A7-%D8%A8%D8%A7%D8%B9%D8%AB-%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%B3%DB%8C%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D9%81%D9%88%D9%84%D8%A7%D8%AF-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF

وی افزود: یکی از آسیب‌شناسی‌هایی که انجام دادیم نشان داد عرضه فولاد به طور خاص و پس از آن سیمان در بورس قیمت این کالاها را بالا می‌برد. درخصوص اینکه سهامداران بورس کالا چه کسانی هستند و چطور این مسئله شکل گرفته بعدا صحبت می‌کنم.

وی تاکید کرد: به دوستان وزارت صنعت، معدن و تجارت گفتیم به هر روشی که خودشان می‌خواهند در فاز اول برای کاهش قیمت پروژه نهضت ملی مسکن و در فاز دوم برای کل طرح‌های ساختمانی در کشور مشارکت کنند.

بذرپاش بیان کرد: اگر قرار است سیمان و فولاد در بورس عرضه شود، قیمت پایه آن باید مدیریت شود. قیمت پایه باید از یک الگوی مناسبی تبعیت کند. به گفته خود دوستان در برخی از مقاطع با عرضه فولاد در بورس این کالا ۴۰ درصد گران‌تر می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی گفت: بورس کالا زیر مجموعه وزارت اقتصاد است و اگر وزیر اقتصاد با خروج سیمان و فولاد از بورس موافقت می‌کرد، تعجب می‌کردم اما اختلافی با هم نداریم و تنها توقع ما این است که به کاهش قیمت تمام شده مسکن و الزام بانک‌ها به تعهدات خود در طرح نهضت ملی مسکن عمل کنند.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: کسانی که سهامداران بورس هستند و افرادی که بورس کالا را تشکیل دادند، خودشان هم دارند کالا را در بورس عرضه می‌کنند. طبیعتاً این افراد میل به کاهش قیمت ندارند و ما نمی‌توانیم سرنوشت مردم را به این مسئله گره بزنیم.

بذرپاش در پاسخ به این سوال که آیا رئیس جمهوری برای رفع اختلاف شما با آقای خاندوزی درباره عرضه شدن یا نشدن فولاد و سیمان در بورس پادرمیانی خواهد کرد، اظهار کرد: اختلافی بین بنده و وزیر اقتصاد نیست. طبیعتا وزارت اقتصاد نباید مخالف بورس کالا باشد زیرا بورس کالا زیرمجموعه این وزارتخانه است. اگر ایشان موافقت می‌کرد من تعجب می‌کردم ولی ما از وزارت اقتصاد توقع داریم درخصوص پیگیری تعهدات نظام بانکی در طرح نهضت ملی مسکن و کاهش قیمت تمام شده مسکن عمل کند.

  انجام ۶۵ هزار بازرسی از کارگاه‌های پرخطر

به گزارش ایسنا، مهرداد بذرپاش در حاشیه افتتاح ۱۰ هزار واحد مسکونی در شهر جدید پردیس اظهار کرد: در خصوص کاهش قیمت فولاد و سیمان برای پروژه‌های نهضت ملی مسکن مذاکراتی با وزارت صمت انجام داده‌ایم. در واقع خود وزارت صمت مسئول این موضوع شده که فولاد و سیمان را با قیمت مناسب‌تر در اختیار کل پروژه نهضت ملی مسکن در سراسر کشور قرار دهد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که رشد بخش مسکن و ساختمان و همچنین کاهش تورم بخش مسکن برای ما اولویت دارد، تصریح کرد: در شرایط فعلی که برخی بحث‌ها و نقل‌ها بیان می‌شود خیلی موضوعیت ندارد. ما فقط در مقام اجرا هستیم و باید هرچه می‌توانیم کاهش قیمت مسکن را پیگیری کنیم.