تسهیلات مسکن شهری باید ارزان‌تر شود/ اولین راهبرد دولت حفظ‌ جان‌ انسان‌هاست

آیینی با بیان اینکه استان تهران با ۴۲هزار و ۳۰۰ واحد رتبه اول را در تولید مسکن در بافت فرسوده دارد، اضافه کرد: این عدد قابل توجه است. اگر همه استان‌ها و شهرها حرکت داشته باشند می‌توانند سهم بالایی را در تولید مسکن داشته باشند.

معاون وزیر راه وشهرسازی با تاکید بر نقش مهم مردم در پیشبرد برنامه‌ها، تشریح کرد: آنچه که می‌تواند به عنوان موتور محرک این کار باشد و کار را شتاب دهد، راهبرد مردمی سازی است‌. این مردمی سازی جز با حضور مردم شکل نمی‌گیرد. در شهر مشهد عملکرد بسیار خوبی از مجموعه ساختارهای مردمی وجود دارد.

آیینی با تاکید بر اهمیت بسته اصلی تشویقی شهرسازان، یادآورشد: اعضای شورای شهر و شهرداری نقش کلیدی در این زمینه دارند. تغییرات رتبه‌های شهرهای مختلف به این دلیل است که شهرداری‌های شهرهای برتر سریعا توجه کرده‌اند و بسته تشویقی خاص خود را علاوه بر بسته‌های ابلاغ شده دریافت کرده‌اند. براساس بسته‌های تشویقی، شهرداری‌ها متناسب با شرایط شهر خود بسته تشویقی خاص خود را دریافت می‌کنند. برآورد من این است در ماه آینده به ویژه در استان خراسان رشد ویژه‌ای در صدور پروانه‌ها خواهیم داشت.

مدیر عامل شرکت ملی بازآفرینی ایران، با بیان حمایت ویژه دولت در نوسازی تسهیلات مسکن روستایی، تشریح کرد: بر این اساس سقف تسهیلات مسکن روستایی با نرخ ۵ درصد از ۲۰۰ میلیون به ۳۵۰ میلیون سید. باید همین مدل را و با همین مفهوم به سمت مسکن شهری ببریم. باید تسهیلات مسکن شهری ارزان‌تر شود.

پیش‌بینی رشد ویژه‌ صدور پروانه‌ها در خراسان طی ماه آینده

بهترین شرایط حمایتی از نوسازی بافت فرسوده و حاشیه نشینی در دولت سیزدهم فراهم شد

آیینی با یادآوری اهمیت برنامه تحول حاشیه شهر مشهد، خاطرنشان کرد: این برنامه، برنامه جامعی است که تدوین شده و در حال اجراست و می‌تواند الگوی خوبی برای سایر شهرها باشد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به سیاست‌ها و برنامه‌های دولت سیزدهم اظهار کرد: در دولت مردمی سیزدهم با شناخت دقیقی از میدان بازآفرینی که در طول سالها به دست آورده شده بود راهبردهای متفاوتی نسبت به دولت‌های گذشته ایجاد کرد. اولین راهبرد و نگاه کلیدی دولت سیزدهم حفظ‌ جان‌ انسان‌هاست که از اینجا ما به مسکن‌می‌رسیم. شاید ما تا پیش از این خیلی به کالبد توجه کرده‌ایم، اما آنچه اصل، اساس و اولویت اصلی بوده و در معرض خطر می‌باشد جان انسان‌ها است؛ خانه‌های ناپایداری که با کوچکترین زلزله آوار می‌شوند.

  چهارسوی معماری ویژگی های معماران سبک معماری ایرانی جدید | road-housing

آیینی در پایان خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه بر نوسازی مسکن تاکید داریم اما در عین حال نمی‌خواهیم از جنبه‌های کیفی نوسازی مسکن غافل شویم. ما آثار منفی تک‌سازی ها ودرجا سازی‌ها را داریم. در همین خصوص نیز تاکید بر محله سازی است. نگاه اینگونه نیست که صرفا مسکن بسازیم. نگاه این است که در کنار مسکن خدمات مورد نیاز آن نیز دیده شود.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402082417764/%D8%AA%D8%B3%D9%87%DB%8C%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D8%B3%DA%A9%D9%86-%D8%B4%D9%87%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%A7%D8%B1%D8%B2%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%B1-%D8%B4%D9%88%D8%AF-%D8%A7%D9%88%D9%84%DB%8C%D9%86-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D8%A8%D8%B1%D8%AF-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D8%AD%D9%81%D8%B8-%D8%AC%D8%A7%D9%86

تحقق ۵۵ درصدی برنامه بازآفرینی در نهضت ملی

محمد آیینی امروز چهارشنبه ۲۴ آبان ماه، در دهمین کنفرانس ملی و سومین کنفرانس بین‌المللی برنامه ریزی و مدیریت شهری که در محل دانشکده علوم پایه دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، با اشاره به نامگذاری بزرگترین مجتمع فرهنگی و ورزشی و هنری با عنوان شهدای طوفان‌الاقصی در نایسر کردستان، عنوان کرد: مجموعه ملی بازآفرینی ایران، به جهت نشان دادن ارادت وهمبستگی خود با موضوع غزه و فلسطین در سفر دوم آقای رییس جمهور به استان کردستان در محله حاشیه‌نشین نایسر بزرگترین مجتمع فرهنگی، ورزشی و هنری آنجا را با نام طوفان‌الاقصی نامگذاری کرد.

مدیر عامل شرکت ملی بازآفرینی ایران، با بیان اینکه راهبرد بعدی ما توسعه برنامه جامع اقدام مشترک است، تصریح کرد: مجموعه نیازها در حوزه مسکن بدون حضور دستگاه‌های ذی ربط انجام شدنی نیست.

وی با اشاره به خدمت خود در دوره‌های گذشته به عناوین مختلف، تصریح کرد: به جز دوره سال‌های ۸۸ تا ۹۲ ما کمترین توجه به نوسازی مسکن را داشته‌ایم. بنابراین راهبرد اصلی ما شتاب دادن به نوسازی مسکن است. راهبرد دوم ما با توجه به موازین سند ملی بازآفرینی شهری و سند ساماندهی و توانمندسازی سکونتگاه‌های شهری است. همچنین محور دوم ما این است که خدمات و سرانه‌های آموزشی، بهداشتی، درمانی، انتظامی، ورزشی و معابر شهری به متوسط سرانه محلات برخوردار شهر برسد. این زمینه‌ساز ارتقای مرغوبیت برای نوسازی مسکن خواهد شد؛ درواقع با این‌وجود نوسازی مسکن توجیه لازم را برای بخش خصوصی، غیردولتی و تعاونی‌ها فراهم خواهد کرد.

  آغاز دوباره بارش‌ها از روز شنبه در برخی مناطق کشور/ وزش باد در پایتخت طی ساعات بعدازظهر

آیینی ادامه داد: بر اساس آمار سال ۱۳۹۵ قریب به ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بنای ناپایدار در سکونتگاه‌ها و در محدوده‌های بازآفرینی که بالغ بر حدود ۱۶۷هزار هکتار است وجود دارد. قریب به ۱۰ میلیون‌نفر در این مکان‌ها زندگی‌می‌کنند. اگر ما به این موضوع توجه نکنیم، بم‌ دوم تکرار خواهد شد. لذا راهبرد اصلی ما شتاب‌بخشی به نوسازی مسکن برای حفظ جان انسان‌ها شد.

وی افزود: در هر شهری بسته تشویقی اجرا کرد ما نه تنها شاهد رشد هستیم بلکه شاهد جهش هستیم‌. چون در این بسته‌ها شرایط بومی شهرها لحاظ می‌شود، آسیب‌های کمتری خواهد داشت.

مدیر عامل شرکت ملی بازآفرینی ایران، با اشاره به ظرفیت بند ث تبصره یازده، بیان کرد: در محلاتی که تراکم بالا و نفوذ ناپذیری بالایی داریم این فضا فراهم شده که صاحبان املاک‌فرسوده واحدهای فرسوده خود را با مسکن‌های نوساز موجود تعویض کنند و ۴۰درصد تخفیف بگیرند. در این زمینه نیز استان خراسان رضوی پیشتاز است.

آیینی اضافه کرد: بهترین شرایط حمایتی از نوسازی بافت فرسوده و حاشیه نشینی در دولت سیزدهم فراهم شد. در کنار راهبردها ظرفیت‌های خوبی هم در قانون فراهم شده که مهمترین آن استفاده از ظرفیت بند ب قانون برنامه و ‌بودجه امسال است. به استناد این بند متناسب با جمعیت ساکن در سکونتگاه‌های غیر رسمی نسبت به جمعیت شهر از محل عوارض مالیات بر ارزش افزوده، برای محرومیت‌زدایی از این محلات باید استفاده شود.

وی با تاکید بر استفاده از ظرفیت بند میم تبصره یازده اظهار کرد: کسانی که در سکونتگاه‌های غیررسمی و حاشیه‌ای زمینشان متعلق به دولت است، برای گرفتن سند اقدام کنند. ما معتقد هستیم تا افراد سند نداشته باشند نمی‌توانند بسیاری از اقدامات از جمله دریافت پروانه، مجوز و وام بانکی برای نوسازی را بگیرند. لذا باید این جریان را توسعه داد.

  آپارتمان‌های با تخفیف در بازار مسکن+ حدول

وی با اشاره به اینکه راهبرد دیگر ما اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام است، عنوان کرد: ما در طول دوسال گذشته نزدیک به ۱۰۰۰ پروژه را به بهره‌برداری رساندیم و تعداد ۳۰۰ پروژه در دست احداث داریم و تا پایان سال مالی به اتمام خواهد رسید.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: در بخش نوسازی مسکن آنچه تاکنون در طول این دوسال اتفاق افتاده، بیش از ۱۶۱ هزار واحد پروانه نوسازی مسکن در محدوده‌های بافت‌های فرسوده داده شده است. در طول این دوسال تاکنون بیش از ۵۱ هزار واحد به بهره برداری رسیده است. بازآفرینی می‌تواند یک ظرفیت بالا برای تولید مسکن فراهم کند و به کمک ‌نهضت ملی مسکن بیاید. قریب به ۵۵ درصد تحقق برنامه بازآفرینی در نهضت ملی داریم. استان خراسان رضوی رتبه دوم را پس از تهران دارد و در طول این دوسال بیش از ۲۳هزار واحد به بهره‌برداری رسانده است.

وی افزود: اعضای محترم شورای اسلامی به عنوان سفیرانی هستند که از طرفی نگاه‌ها و حمایت‌های دولت و شهرداری‌ها را به مردم منتقل و از طرف دیگر حقوق مردم را مطالبه می‌کنند. بسیاری از حمایت‌ها و حقوقی که برای مردم دیده شده شاید کمتر به مردم رسیده وآگاه نیستند؛ این موضوع نیازمند جهاد تبیین است‌.

راهبرد اصلی ما شتاب دادن به نوسازی مسکن است

وی با اشاره به نقش بسته‌های تشویقی برای نوسازی مسکن، گفت: به طور میانگین ۸۵ درصد تخفیف پروانه داده می‌شود. همچنین تسهیلات ارزان برای بافت فرسوده فراهم شده است و پنج‌ نوع تسهیلات برای بافت فرسوده پرداخت می‌شود.

تسهیلات مسکن شهری باید ارزان‌تر شود/ اولین راهبرد دولت حفظ‌ جان‌ انسان‌هاست

ایسنا/خراسان رضوی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل شرکت ملی بازآفرینی ایران، با بیان حمایت ویژه دولت در نوسازی تسهیلات مسکن روستایی،گفت: سقف تسهیلات مسکن روستایی با نرخ ۵ درصد از ۲۰۰ میلیون به ۳۵۰ میلیون رسید؛ همین مدل را و با همین مفهوم به سمت مسکن شهری ببریم که تسهیلات مسکن شهری ارزان‌تر شود.

تسهیلات مسکن شهری باید ارزان‌تر شود