تلاش برای احقاق حقوق بازنشستگان هما

هاشم لو اضافه کرد: از سال ۱۳۹۶ هما در دستور واگذاری به بخش خصوصی قرار گرفت و پس از سه بار آگهی به فروش نرفت که در سازمان خصوصی‌سازی تصمیم گرفتند هما را کوچک و سبک کنند؛ لذا در ابتدا شرکت‌ هتل‌های هما را تحت عنوان کوچک سازی واگذار کردند که منطقش این بود پول به شرکت مادر برگردد ولی این پول برنگشت، واگذاری هتل‌های هما در قالب رد دیون دولتی به سازمان تامین اجتماعی داده شد و امروز نفس‌های «هما» به دلیل تصمیمات غیر کارشناسی به شماره افتاده است.

هاشم لو تصریح کرد: صندوق بازنشستگان هما بیمه خاص و پس‌انداز خود را دارد. حتی بیمه‌های عمر صندوق بازنشستگان هما با پرداخت حق بیمه بالاتر است در صورتی که در صندوق بازنشستگی کشوری اگر بیمه عمر ۱۰۰ میلیون تومان باشد، در بازنشستگان هما ۳۰۰ میلیون تومان است، در بحث بیمه درمان هم به تنهایی ۴.۵ درصد حقوق کارمند از بازنشستگان هما کم می‌شود.

او خاطرنشان کرد متاسفانه تصمیمات غیر کارشناسی به این ایرلاین ملی ضربه زده و ۱۰ هزار کارمند و ۱۳ هزار بازنشسته هما از این مسأله لطمه خورده‌اند.

تلاش برای احقاق حقوق بازنشستگان هما

تلاش برای احقاق حقوق بازنشستگان هما

تلاش برای احقاق حقوق بازنشستگان هما

وی ادامه داد: از حدود چهار سال قبل پرداخت حقوق و مزایای همکاران بازنشسته به لحاظ تهی بودن صندوق و نبودن حمایت‌های مالی لازم که باید از صندوق انجام می‌گرفت، بخشی از مطالبات بازنشستگان پرداخت نمی‌شود اما سوال این است که نقش و تقصیر بازنشستگان در این جریان چیست و عوامل موثر در این قضیه باید شناسایی شوند.

وی از ارسال نامه به معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه خبر داد که در جلسه ۱۴۰۲/۸/۲۳ مجلس شورای اسلامی مخالفت خود را با انتقال موسسه صندوق بازنشستگی و وظیفه کارکنان هما به وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی اعلام کرده بود.

  استاندار کرمانشاه: احداث مسکن باید جزو اولویت‌های اصلی تمام مدیران استان باشد

هاشم لو متذکر شد: در کمیسیون تلفیق مجلس و در جریان بررسی لایحه برنامه هفتم پیشنهاد دادیم که صندوق بازنشستگان هما تحت مجموعه وزارت کار قرار گیرد و امور حاکمیتی صندوق دست خودشان باشد ولی پس از رأی گیری به دلیل مخالفت رییس سازمان برنامه و بودجه که عنوان کردند این صندوق ادغام شده است، در حالی که صرفا انتقال صورت گرفته بود، تنها با دو رأی مخالف به تصویب نرسید.

به گزارش ایسنا، جلال هاشم لو – مدیرعامل کانون بازنشستگان هواپیمایی جمهوری اسلامی «هما» در یک نشست خبری توجه به حقوق و مطالبات به حق بازنشستگان هما را مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد: در حال حاضر کانون بازنشستگان هما حدود ۱۳ هزار بازنشسته دارد و از سال ۱۳۸۰ که صندوق بازنشستگی و وظیفه کارکنان هما به عنوان صندوق بازنشستگی خاص شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی خود را پیدا کرد، بازنشستگان بعد از بازنشستگی فقط حقوق و مزایای بازنشستگی را از صندوق دریافت می‌کردند.

او خاطرنشان کرد: علیرغم آنکه کسورات بازنشستگی ما نسبت به سایر صندوق‌ها بیشتر است ولی در جریان همسان سازی حقوق‌ها به صراحت اعلام می‌کنند که همسان‌سازی شامل حال ما نمی‌شود و آن اعتباری که در بودجه‌ دیده شده، متعلق به یک‌ میلیون و ۷۰۰ هزار بازنشسته عضو صندوق بازنشستگی کشوری است و این ظلم به بازنشستگان هماست.

وی متذکر شد: در اساسنامه هما قید شده است که اگر کمبود منابع در صندوق پیش آمد، هما باید آن را تامین کند ولی وقتی توان مالی شرکت گرفته شد، پرداخت مطالبات بازنشستگان هم به مشکل خورد.

  رئیس جمهور: راه آهن زاهدان - بیرجند - مشهد گره گشا است

مدیرعامل کانون بازنشستگان هما در پایان ابراز امیدواری کرد: پیشنهاد کانون بازنشستگان هما مبنی بر قرار گرفتن ذیل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان صندوقی مستقل به کمیسیون تلفیق بازگردد و در صحن علنی مجلس تصویب شود.

هاشم لو با بیان اینکه بالاترین کسورات بازنشستگی در سطح کشور متعلق به بازنشستگان هماست، اظهار کرد: کسورات بازنشستگی ما ۲۹ درصد است در حالی که کسورات صندوق بازنشستگی کشوری ۲۲.۵ درصد است. ما دارای صندوق بیمه درمانی خاص هستیم که بیش از ۴۰ سال است کسوراتش از ما کسر می‌شود، در حالی که صندوق بازنشستگی کشوری بیمه‌شان سلامت است و از بیمه تکمیلی استفاده می‌کنند.

مدیرعامل کانون بازنشستگان هما ادامه داد: در جریان متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان، متناسب‌سازی بازنشستگان هما باید ۱۵ درصد بالاتر از جدول کارکنان دولت انجام بشود زیرا کسورات بازنشستگان هما بالاست ولی اکنون در صورت ادغام تمام این مسایل از پرداخت حقوق و مزایا تا همسان سازی دچار مشکل خواهد شد.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402082820662/%D8%AA%D9%84%D8%A7%D8%B4-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%AD%D9%82%D8%A7%D9%82-%D8%AD%D9%82%D9%88%D9%82-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D9%86%D8%B4%D8%B3%D8%AA%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D9%87%D9%85%D8%A7

.

وی از دولت و مجلس خواست تا ضمن پذیرش هویتی مستقل برای این صندوق، صندوق بازنشستگان هما همچون صندوق فولاد به عنوان صندوق مستقل و تابعه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی قرار گیرد.

وی گفت: متاسفانه انتقال صندوق بازنشستگان هما به صندوق بازنشستگی کشوری بدون هیچ گونه تناسبی صورت گرفته است تا جایی که مدیران سابق صندوق بازنشستگی کشوری نیز طی پیشنهاداتی خواستار اصلاح تبصره در بودجه و انتقال آن به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان صندوقی مستقل شده‌اند. همچنین اعتبارات لازم برای پرداخت تعهدات صندوق از سوی سازمان برنامه و بودجه مورد تاکید قرار گرفته است.

  اعلام آمادگی ژاپن برای کمک به نوسازی بافت‌های فرسوده در ایران

او خاطرنشان کرد: در تیر ماه ۱۳۹۶ می خواستند صندوق بازنشستگان هما را به صندوق بازنشستگی کشوری منتقل کنند ولی وقتی دیدند که آیین نامه مصوبه هیأت وزیران است و نمی‌توانستند این کار را بکنند، منتفی شد.

کانون بازنشستگان هما از دولت و مجلس خواست تا ضمن پذیرش هویت مستقل این صندوق،صندوق بازنشستگان هما همچون صندوق فولاد به عنوان یک صندوق مستقل و تابع وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار گیرد.

تلاش برای احقاق حقوق بازنشستگان هما

او با اشاره به انتقال صندوق به صندوق بازنشستگی کشوری اظهار کرد: از تاریخ یکم فروردین ۱۴۰۱ صندوق بازنشستگی هما به صندوق بازنشستگی کشوری منتقل شد و تنها کاری که صورت گرفت پرداخت حقوق کارکنان بازنشسته هما بوده است ولی متاسفانه از انتقال تفسیر به ادغام می‌شود و تمام‌ املاک و اموال و دارایی‌های صندوق تصرف شده است.