توافق برای برگزاری نشست چهارجانبه تکمیل زنجیره کریدور شمال – جنوب

وزیر راه و شهرسازی به احداث ۲۴۲ کیلومتر جاده به ارزش نیم میلیارد دلار در ترکمنستان اشاره کرد و گفت: توافقنامه این پروژه امضا شد و در آینده نزدیک قرار داد اجرایی آن هم امضا می‌شود. همچنین یادداشت تفاهمی در حوزه‌های دامپزشکی، کشاورزی و علوم جوی آماده شده‌ بود که امضای آن به سفر چند ماه آینده طرف ترکمنستان به ایران موکول شد.

وزیر راه و شهرسازی از توافق برای برگزاری نشست چهارجانبه تکمیل زنجیره کریدور شمال – جنوب خبر داد و گفت: کریدور شمال – جنوب و شرق – غرب کاملاً مورد استقبال کشور ترکمنستانی قرار گرفته و چندین جلسه در مورد آن برگزار شده است.

رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکمنستان گفت: بازارچه مرزی باجگیران بین دو کشور فعال است و طی دو ماه آینده کمیته مشترکی برای فعال‌سازی مرز اینچه‌برون تشکیل می‌شود. پیشنهاد طرف ایرانی راه‌اندازی سه بازارچه مرزی در استان‌های گلستان و خراسان شمالی بود که توسط طرف ترکمنستانی بررسی خواهد شد.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402082820445/%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%86%D8%B4%D8%B3%D8%AA-%DA%86%D9%87%D8%A7%D8%B1%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%A8%D9%87-%D8%AA%DA%A9%D9%85%DB%8C%D9%84-%D8%B2%D9%86%D8%AC%DB%8C%D8%B1%D9%87-%DA%A9%D8%B1%DB%8C%D8%AF%D9%88%D8%B1-%D8%B4%D9%85%D8%A7%D9%84

رییس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکمنستان با بیان اینکه در حوزه احداث خط انتقال برق نیز توافق‌هایی داشتیم، بیان کرد: احداث خط انتقال برق از طریق تهاتر با گاز به ارزش ۲۰۰ میلیون دلار انجام می‌شود؛ همچنین توافق اولیه برای صادرات ۱۴۰ میلیون دلار نیز تجهیزات برق به ترکمنستان انجام شد که سند آن بین شرکت توانیر و طرف ترکمنستانی به امضا رسید.

بذرپاش از امضای سند پیوند خواهر خواندگی بین بندر امیرآباد و بندر ترکمن باشی خبر داد و گفت: امیدواریم این موضوع تا سبب افزایش تردد کشتی‌ها و سرمایه‌گذاری در پس‌کرانه‌ها شود و هر دو طرف متقاضی آن هستند که مورد توافق طرفین قرار گرفت.

  گروه توسعه ساختمان تدبیر Tadbir Construction & Development Group | road-housing

بذرپاش با بیان اینکه سرخس برای ایران یک منطقه راهبردی است، بیان کرد: راه‌اندازی پروژه خط ریلی چابهار – زاهدان – بیرجند – مشهد – سرخس برای تقویت این منطقه اهمیت زیادی دارد و یکی از شاهراه‌های انتقال اصلی کالا به جنوب است. مسئولان دو کشور با حضور در سرخس وضعیت آن را بررسی می‌کنند.

صادرات ۱۴۰ میلیون دلار تجهیزات برق به ترکمنستان

وی از توافق برای برگزاری نشست چهارجانبه برای تکمیل زنجیره کریدور خبر داد و اظهار کرد: توافق شد نشست چهارجانبه‌ای بین قزاقستان، ترکمنستان، ایران و عمان تا دو ماه آینده با هدف کاهش تعرفه‌های ترانزیتی و جابجایی کالا بین کشورها برگزار شود که در راستای تکمیل زنجیره کریدور شمال – جنوب و شرق – غرب است. کریدور شمال – جنوب و شرق – غرب کاملاً مورد استقبال کشور ترکمنستانی قرار گرفته و چندین جلسه در مورد آن برگزار شد.

بذرپاش با بیان اینکه طرف ترکمنستانی داشتن طلب از ایران برای صادرات گاز را مطرح کرده بود، گفت: این موضوع در کمیسیون مشترک حل و فصل و منتفی و تسویه کامل شد، البته شرکت گاز بدهی از گذشته به ترکمنستان دارد، اما موضوع مطرح‌شده بدهی بود که طرف ایرانی آن را قبول نداشت که حل شد.

رییس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکمنستان تصریح کرد: همه موارد فوق در یادداشت تفاهم همکاری کمیسیون مشترک ایران و ترکمنستان آمده و دو سند همکاری دیگر نیز در خصوص ساخت جاده و  در حوزه برق و صادرات تجهیزات برق با این کشور  امضا شد.

وزیر راه و شهرسازی از توافق برای برقرار خط پروازی با عشق‌آباد خبر داد و تاکید کرد: مقرر شد پرواز از مشهد به عشق‌آباد یا از طریق کشور ثالت به مشهد و بعد به عشق‌آباد انجام شود و تقویم پروازی مسافری و  باری تا دو ماه آینده تعیین و اعلام شود.

  اختصاص ۴۴۱ هکتار زمین برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن در کرمانشاه

وی درخصوص تعرفه ترانزیت گفت: کاهش و یکسان‌سازی تعرفه بین دو کشور انجام و توافق شد این موضوع برای سایر بارهای ترانزیت، از مبدا کشور ثالث به مقصد ایران هم انجام شود.

به گزارش ایسنا، هفدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان به میزبانی کشور ترکمنستان در عشق آباد از روزهای ۲۵ تا ۲۷ آبان ماه ۱۴۰۲ برگزار شد.

بذرپاش اظهار کرد: در حوزه حمل و نقل نیز توافق شد تردد روزانه واگن‌ها از مرز سرخس به ۶۰۰ واگن و از اینچه‌برون به ۱۰۰ واگن افزایش یابد و با حضور مدیران دو کشور در مرز مشکلاتی تردد واگن‌ها مرتفع شود.

وی با بیان اینکه گاز یکی از موضوعات راهبردی دو کشور بود، افزود: طرف ترکمنستانی قول داد که میزان صادرات گاز به ایران را افزایش دهد. مقرر شد برای توافق نهایی، میزان افزایش صادرات و قیمت گاز در کمیته‌ای با حضور دو کشور بررسی شود، اما موافقت اصولی آن انجام شد.

برقراری خط پروازی به عشق‌آباد

رییس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکمنستان با اشاره به اجرای پروژه‌های زیربنایی در ترکمنستان توسط شرکت‌های ایرانی گفت: مقرر شد برای انجام پروژه‌ها از طریق تهاتر با گاز با شرکت‌های ایرانی تسویه انجام شود.

احداث جاده در ترکمنستان به ارزش نیم میلیارد دلار

به گزارش ایسنا، مهرداد بذرپاش پس از اختتامیه هفدهمین کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و ترکمنستان گفت: توافق‌های انجام شده  بر اساس موضوعات بررسی شده در  شش کمیته کاری بیان ایران و ترکمنستان امضا و نهایی شد.

وی از توافق برای افزایش تعداد نمایشگاه‌ها ایران و ترکمنستان خبر داد و گفت: کالاهای صنعتی و معدنی و مصالح ساختمانی ایرانی در بازار ترکمنستان مشتری خوبی دارد و مقرر شد برای شرکت ایرانی د بازاریابی خوبی انجام شود.

  کارگران صنعتی؛ از دغدغه امنیت شغلی تا اولین خطری که آخرین خطر است

افزایش تردد روزانه به ۶۰۰ واگن‌ از مرز سرخس

صادرات مصالح ساختمانی ایرانی به ترکمنستان

توافق برای برگزاری نشست چهارجانبه تکمیل زنجیره کریدور شمال - جنوب