حمل ۳ هزار تن کالا در مسیر کریدور شمال-جنوب طی خرداد و تیرماه امسال

روس‌ها و هندی‌ها به خوبی می‌دانند که «ترانزیت تایم» (زمان سیر کالای ترانزیتی) حمل کالا در مسیرهای دریای سیاه و کانال سوئز بین ۴۵ تا ۶۰ روز است و کالا در این دو مسیر از بنادر کشورهای آسیای میانه به کشورهای آسیای شرقی ۱۴ هزار کیلومتر را طی می‌کند که مسیری بسیار طولانی به شمار می‌رود؛ اما همان کالا در کریدور شمال-جنوب و از طریق بندرعباس و بندر چابهار تنها در مدت ۱۴ الی ۱۵ روز به مقصد می‌رسد که یک‌سوم زمان معمول است.

کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران بر حساسیت این پروژه ملی و آثار مثبتی که اجرای آن می‌تواند در اقتصاد ایران داشته باشد واقف است و تمام بخش‌ها و شرکت‌هایی که در حوزه فعالیت‌های کشتیرانی در این کریدور دخیل بوده و می‌توانستند نقش آفرینی کنند، بلافاصله در این حوزه فعال و وارد عمل شده‌اند.

مناقشات میان روسیه و اوکراین در کنار موقعیت ویژه ژئوپلیتیک ایران در منطقه، زمینه را برای احیای کریدور شمال-جنوب فراهم کرده که این امر فرصت تجاری بسیار خوبی را پیش روی جمهوری اسلامی ایران قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری مجله خبری راه و ساختمان از کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران؛ این شرکت از ۱۵ فروردین‌ماه سال جاری کارگروه عملیاتی توسعه کریدور شمال –جنوب را تشکیل داده است که بر این اساس با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته کالاهای ترانزیتی از این مسیر در یک‌سوم زمان معمول در مقصد تحویل داده می‌شوند.

از اول خردادماه تا اول مردادماه سال جاری بیش از ۳ هزار تن کالا و ۱۱۴ TEU کانتینر از سوی گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در مسیر کریدور شمال – جنوب جابه‌جا شده است؛ در صورت وجود هماهنگی میان دستگاه‌های دخیل در این پروژه بسیار مهم، کریدور شمال – جنوب قابلیت‌های بیشتری نشان خواهد داد.

  توسعه افقی شهرها، لازمه‌ی کاهش قیمت مسکنمنبع

روسیه نیز با توجه به شرایط کنونی خود به اهمیت این مسیر پی بُرده و برای استفاده از آن ابراز علاقه کرده است.

بر این اساس کالایی که از مبدأ بنادر کشورهای آسیای میانه و از طریق دریای خزر به بنادر ایران می‌رسد از سوی ناوگان کشتیرانی حمل شده و سپس با امکانات این گروه در حوزه حمل‌ونقل ترکیبی کالا را تحویل می‌گیرد و از طریق جاده یا ریل آن را به سمت بنادر جنوبی حمل می‌کند؛ این فرآیند از سمت بنادر کشورهای آسیای شرقی به آسیای میانه به صورت بالعکس طی می‌شود.