ساخت راه‌آهن رشت- آستارا با سرمایه گذاری مشترک آذربایجان، روسیه و ایران - مجله خبری راه و ساختمان

ساخت راه‌آهن رشت- آستارا با سرمایه گذاری مشترک آذربایجان، روسیه و ایران

«شهریار افندی زاده» امروز ( یکشنبه) در نشست خبری در ساختمان دادمان وزارت راه وشهرسازی گفت: متناسب با سیاست دولت سیزدهم دیپلماسی فعالی را برای ارتباط با کشورهای همسایه برعهده گرفته ایم و تفاهمنامه های زیادی را فعال کردیم و تصمیم داریم  تجارت ترانزیت با چین و روسیه را گسترش دهیم . 

 به گفته افندی زاده تمام دیپلماسی خارجی کشور و رییس جمهوری آماده استفاده از موقعیت جدید هستند و در پنج ماه اول امسال توانستیم به پنج میلیون تن ترانزیت برسیم که به نسبت مدت مشابه ۲۵ درصد رشد داریم.

وی توضیح داد: ایران در چهارراه ترانزیتی قرار دارد. در کریدور شمال- جنوب، روسیه و ایران و هند به عنوان موسس هستند اما رشد چندانی در سالهای گذشته از عبور کلاهای ترانزیتی در این مسیر نداشتیم.

 وی خبر داد: در نشست آتی در آذربایجان، تفاهم ساخت این شبکه ریلی با حضور روسیه و ایران انجام خواهد شد.

وی گفت: کالاهای عبوری نقش مهمی در افزایش درآمد کشورها دارند. ایران در سال۹۳، ۱۲ میلیون تن ترانزیت را در کریدور شمال- جنوب ثبت کرد اما این رقم در سال ۹۹ به ۵ میلیون تن کاهش و سپس در ۱۴۰۰ به ۱۱ میلیون تن رسید. امسال نیز به ۱۰ میلیون تن عبور کالای ترانزیتی از مسیر ایران خواهیم رسید.

افندی زاده گفت: در کریدور شمال -جنوب که دولت آن رافعال کرده است، حلقه مفقوده رشت به آستارا را داریم که جزو اولویت دولت است و قرار است با سرمایه گذاری روسیه،آذربایجان و ایران این حلقه مفقوده کامل و به شبکه ریلی وصل شود.

  معاون وزیر راه: نوسازی ناوگان راهداری کشور ۱۵۰ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

 افندی زاده گفت: قرار است فقط ۱۰ میلیون تن بار بین ایران و روسیه و با هدفگذاری ۳۰ میلیون تنی انجام شود.منبع