شهرک‌های صنعتی مناطق محروم در اولویت تخصیص اعتبار است

به گزارش ایسنا به نقل از شرکت شهرک‌های صنعتی فارسف رسولیان همچنین از واحد سنگبری و فراوری سنگ در شهرک صنعتی آباده طشک که با سرمایه گذاری ۱۰میلیارد تومانی و اشتغال ۱۰نفری راه‌اندازی شده بازدید کرد.

او همچنین با اشاره به انعقاد ۲۶قرارداد سرمایه گذاری در شهرک صنعتی آباده طشک گفت:در این شهرک صنعتی نیز ۷واحد تولیدی با اشتغال ۶۰نفر در مرحله بهره برداری قراردارد.

رسولیان در ادامه از پیشنهاد طرح ساماندهی لکه‌های صنعتی و تبدیل آن به نواحی صنعتی خبر داد وگفت:این پیشنهاد در کارگروه زیربنایی دولت مطرح است وباتصویب نهایی آن در آینده نزدیک، لکه‌های صنعتی که با تایید شورای برنامه ریزی استان‌ها ایجاد شده اند، تبدیل به شهرک یا ناحیه صنعتی می‌شود.

رسولیان با اشاره به اینکه تنگناهایی در اختصاص منابع و تسهیلات وجود دارد، گفت: تمرکز ما استفاده از منابع داخلی خودمان برای ارائه تسهیلات است و تلاش می‌کنیم با مشارکت و تفاهم با بانک‌های عامل و استفاده از منابع برخی صندوق‌ها مثل صندوق کارآفرینی امید، این مهم انجام شودکه در این زمینه تفاهم نامه‌هایی نیز منعقد شده است.

رسولیان همچنین بر توسعه ظرفیت‌ها به منظور استقرار واحدهای صنعتی در قالب شهرک‌ها و نواحی صنعتی جدید بویژه در مناطق محروم تاکید کرد و گفت: برای ایجاد نواحی جدید صنعتی در مناطق قطرویه و مشکان نیز گروه استعدادیابی و مکان یابی به شهرستان اعزام خواهد شد.

او با اشاره به پیگیری مشکل تامین برق پایدار شهرک‌های صنعتی نی‌ریز، استهبان و بختگان گفت:این موضوع، در سطح ملی با وزارت نیرو و شرکت توانیر پیگیری و رفع خواهد شد.

او بر پیگیری به منظور تسریع درصدور اسناد مالکیتی واحدهای شهرک سنگ تاکید کرد و گفت: تا زمان صدور اسناد، دفترچه‌های قرارداد صنعتگران با شرکت شهرک‌های صنعتی نیز در حکم اسناد ترهینی قراردارد و بر اساس ابلاغ قوه قضاییه و شورای عالی بانک‌ها، بانک‌های عامل موظف به پذیرش این دفترچه‌ها بعنوان ترهین و وثیقه هستند.

  بازسازی ساختمان اداری چه نکات مهمی دارد؟ + چند پیشنهاد طلایی سلام ساختمان | road-housing

رسولیان همچنین بر پیگیری مشکل برق پایدار شهرک‌های صنعتی بختگان تاکید کرد گفت: این موضوع در سطح ملی پیگیری می‌شود. همچنین بر الزام واحدهای ناحیه تنگ حنا به لزوم درنظرگرفتن الزامات زیست محیطی تاکید کرد.

رسولیان همچنین با تاکید بر لزوم ایجاد توازن صنعتی در کشور گفت: برای دستیابی به این هدف، ایجاد شهرک‌ها و نواحی صنعتی جدید در مناطق محروم نیز در برنامه قراردارد.

علی رسولیان در سفر به استان فارس از شهرک‌های صنعتی شهرستان بختگان بازدید و باحضور در جلسه مشکلات شهرک‌های صنعتی این شهرستان، به بررسی مسائل و مشکلات پرداخت.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در ادامه با بیان اینکه این سازمان ۸۵عنوان خدمت به صنعتگران و سرمایه گذاران ارائه می‌دهد، تقویت و حمایت از صنایع کوچک و متوسط را یکی از مهمترین محورهای خدمات این سازمان اعلام کرد و گفت: در بخش حمایت از واحدهای صنعتی برای توسعه صادرات محصولات و نیز برند سازی نیز حمایت می‌کنیم و در این زمینه برای حضور واحدهای فعال در صنعت سنگ نی ریز در نمایشگاه‌های خارجی و نیز در قالب اعزام هیات‌های تجاری به سایر کشورها، بخش زیادی از هزینه‌ها را در قالب یارانه پرداخت می‌کنیم.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت از اولویت ویژه این سازمان برای توسعه و تکمیل زیرساخت‌ها در شهرک‌های صنعتی مناطق محروم خبرداد و گفت: ۸۵درصد از بودجه این سازمان عملیاتی است و در توسعه و تکمیل زیرساخت‌ها هزینه می‌شود که مناطق محروم را در اولویت قرارداده‌ایم.

رسولیان افزود: روند توسعه شهرک‌های صنعتی در دوسال اخیر باجدیدیت در مرحله انجام است و در این مدت ۱۳هزار هکتار زمین به مساحت شهرک‌های صنعتی کشور افزوده شده است.

رسولیان با بیان اینکه از تعداد ۱۵۱ واحد بهره بردار در شهرک صنعتی سنگ سردارشهید سلیمانی نی ریز، فقط دو واحد تعطیل و راکد است که دلیل آن هم مسائل غیر اقتصادی نظیر اختلاف شرکا و ورثه است گفت:این فعالیت مستمر واحدها در شهرک سنگ نی ریز و آمار کم واحدهای راکد و تعطیل که در بین شهرک‌های صنعتی کشور بینظیر است، مایه خوشحالی و امیدآفرینی و دلگرمی است و بیانگر جلوه‌هایی از تلاش، کوشش و حرکت در مسیر توسعه فناوری در واحدهای تولیدی است.

  عملیات اجرایی ساخت ۱۵ هزار واحد مسکونی نهضت ملی مسکن در چیتگر آغاز شد

رئیس هیات مدیره ومدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در ادامه با اشاره به تکمیل ظرفیت شهرک صنعتی سنگ نی ریز و ده فاضل از انجام مراحل توسعه ۲۵هکتاری شهرک سنگ و نیز توسعه ناحیه ده فاضل خبر داد و گفت: با توجه به تقاضای سرمایه گذاری در این شهرک‌های صنعتی این موضوع در دستورکار قراردارد و با انجام مراحل تملک زمین، به سرعت عملیات اجرایی پروژه‌های زیرساختی آغاز می‌شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بر اولویت اختصاص تسهیلات به واحدهای صنعای مستقر در مناطق محروم خبر داد و گفت: در این زمینه نگاه ویژه‌ای به واحدهای صنعتی در شهرستان بختگان خواهیم داشت.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با بیان اینکه بر اساس قانون، تامین زیرساخت‌ها تا ورودی واحدصنعتی در تعهد دستگاه‌های خدمات رسان است گفت: علی‌رغم این موضوع و به علت محدودیت‌های اعتباری دستگاه‌ها و به منظور تسریع در تامین زیرساخت ها، از محل منابع داخلی در اجرای چنین طرح‌هایی مشارکت کرده‌ایم که این موضوع سبب می‌شود بر قیمت تمام شده حق انتفاع در شهرک‌های صنعتی افزوده شود وهزینه شهرک‌های صنعتی بالا رود.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402031911744/%D8%B4%D9%87%D8%B1%DA%A9-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA%DB%8C-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B7%D9%82-%D9%85%D8%AD%D8%B1%D9%88%D9%85-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D9%88%D9%84%D9%88%DB%8C%D8%AA-%D8%AA%D8%AE%D8%B5%DB%8C%D8%B5-%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

او افزود: درحال حاضر متوسط واحدهای تعطیل در شهرک‌های صنعتی کشور ۱۳.۷درصد است که در مقایسه با ابتدای فعالیت دولت سیزدهم که ۱۸.۵درصد بود،۵درصد کاهش یافته که این روند و با اجرای نهضت احیای واحدهای راکد، در مسیر کاهشی قراردارد.

ایسنا/فارس معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد که سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، توسعه و تکمیل زیرساخت‌ها در شهرک‌های صنعتی مناطق محروم را در اولویت قرار داده است.

  آموزش مجازی رایگان بهترین اساتید کنکور

او در ادامه بر تسریع در زیرسازی و آسفالت خیابان‌های شهرک صنعتی آباده طشک و ناحیه صنعتی تنگ حنا تاکید کرد و گفت: رفع مسایل ومشکلات زیرساختی این شهرک‌ها نیز در اولویت قرار می‌گیرد.

سید مصطفی هاشمی با تصریح بر اینکه طرح‌های زیرسازی و آسفالت امسال در برنامه قراردارد، افزود: ناحیه صنعتی تنگ حنا دارای ۶۱هکتار مساحت است که در آن تاکنون ۲۹قرارداد سرمایه گذاری منعقد و ۱۳واحد با اشتغال ۲۴۰نفر نیز درحال بهره برداری است.

معاون وزیر صمت ومدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران همچنین با اشاره به ظرفیت‌های شهرستان در زمینه وجود معادن و ذخایر ارزشمند سنگ تزئینی و نما، وجود واحدهای متعدد سنگبری و فراوری سنگ و تولید و فرآوری سنگ مرغوب و باکیفیت، از برنامه این سازمان برای ایجاد خوشه سنگ نی ریز خبر داد و گفت:این خوشه با هدف شناسایی بخش‌های مختلف زنجیره ارزش در دستور کار قرارمی گیرد.

همچنین در سفر معاون وزیر صنعت معدن و تجارت و مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران به شهرستان نی ریز دو طرح صنعتی و تولیدی در شهرک‌های صنعتی سنگ و ده فاضل نی ریز با سرمایه گذاری ۱۸۰میلیارد تومان به بهره برداری رسید.

رسولیان اظهار امیدواری کرد: امسال از محل افزون بر ۵هزارمیلیارد تومان اعتبارات بند م تبصره ۱۵قانون بودجه ۱۴۰۲،۹۵پست برق در شهرک‌های صنعتی کشور به مرحله اجرا و بهره‌برداری برسد.

شهرک‌های صنعتی مناطق محروم در اولویت تخصیص اعتبار است

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس نیز گفت: در سال‌های ۱۴۰۱رو ۱۴۰۲ افزون بر ۲۰میلیارد تومان اعتبار برای توسعه و تکمیل زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی بختگان اختصاص یافته است.