صلاحیت ۳۰ هزار نفر از متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن در مازندران تایید نشد

طبق مقررات نهضت ملی مسکن، متقاضیان با داشتن پنج شرط تاهل، سرپرست خانوار بودن و مردان مجرد ۲۳ سال به بالا، حداقل سابقه پنج سال سکونت در شهر مورد تقاضا، نداشتن مالکیت خصوصی و در نهایت عدم استفاده از امکانات دولتی از اول انقلاب در حوزه مسکن، می‌توانستند نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.
بر اساس این قانون، زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن، معلولان جسمی و حرکتی با ۲۰ سال سن می‌توانند در قانون جهش تولید مسکن (نهضت ملی مسکن) مشارکت داشته باشند.   

وی ادامه داد: روند اعطای تسهیلات ۳۵۰ میلیون تومانی به متقاضیان مرکز استان و ۳۰۰ میلیون تومانی به متقاضیان دیگر شهرستان‌های مازندران که تمام شرایط اداری و احراز صلاحیت طرح نهضت ملی مسکن را طی کرده‌اند، در حال انجام است و تاکنون ۸۰ میلیارد تومان به این متقاضیان پرداخت شد.

به گزارش مجله خبری راه و ساختمان، طرح نهضت ملی مسکن را دولت سیزدهم برای خانه دار کردن مردم ارائه کرد که قرار است در چارچوب آن سالانه یک میلیون واحد مسکونی ساخته و تحویل متقاضیان شود. سهم مازندران از این طرح سالانه ۳۸ هزار و در مجموع ۱۵۲ هزار خانه است.   

رهگشای با اظهار این که کمترین استقبال از نام نویسی در طرح مربوط به جویبار و گلوگاه بوده است، تصریح کرد: در مجموع ۲‌هزار و ۸۰۳ نفر در جویبار و یک‌هزار و ۹۲۵ نفر هم در گلوگاه برای خانه دار شدن در قالب نهضت ملی مسکن ثبت نام کردند.

رهگشای از تامین حدود یک‌هزار و ۵۰۰ هکتار زمین برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن در مازندران خبر داد و افزود: با این میزان زمین در سال نخست اجرای طرح مشکلی برای تامین زمین وجود نخواهد داشت.

  نظام استاد شاگردی به منزله بهره‌کشی نیست

وی سهم مازندران برای نخستین سال اجرای طرح نهضت ملی مسکن را ساخت ۳۸ هزار واحد مسکونی اعلام و بیان کرد: با توجه به استقبال چشمگیر مازندرانی ها در پرداخت سهم مالی خودشان، آمادگی برای ساخت تعداد بیشتری خانه در سال اول وجود دارد.

همچنین، قانون برای سرپرستان خانوار، محدودیت سنی نگذاشته است چرا که این افراد سرپرست خانوار تعریف می‌شوند و برای قانونگذار متاهل یا سرپرست خانوار بودن ملاک است. در عین حال، زنان و مردان سرپرست خانوار که به دلیل متارکه به صورت مجردی زندگی می‌کنند و سرپرست فرزندان خود هستند خانوار تلقی شده و بدون ملاک سن می‌توانستند ثبت‌نام کنند.منبع

سید عباس رهگشای روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار مجله خبری راه و ساختمان افزود: در مجموع حدود ۱۱۵ هزار و ۱۱۹ هزار متقاضی در استان صلاحیت اولیه برای بهره‌مندی از تسهیلات و خانه‌دار شدن در طرح نهضت ملی مسکن را کسب کردند که از این تعداد ۷۰ هزار و ۱۲۶ نفر سهم ۴۰۰ میلیون ریالی خودشان را برای خانه دار شدن پرداخت کرده‌اند.

معاون راه و شهرسازی مازندران بیشترین میزان استقبال از طرح نهضت ملی مسکن در استان را مربوط به ساری، بابل و آمل اعلام کرد و گفت: در مجموع حدود ۲۵ درصد از افراد واجد شرایط و احراز صلاحیت شده در این طرح، شهروندان این سه شهرستان بزرگ مازندران هستند.

معاون اداره کل راه و شهرسازی مازندران گفت: باتوجه به این که وظیفه دولت در اجرای این طرح تامین زمین و اعطای تسهیلات است، کار ساخت واحدها هم با مشارکت انبوه‌سازان از ماه های گذشته شروع شد.

  مجوز پرواز ۸ شرکت‌ هواپیمایی برای اربعین صادر شد