ضرورت ایجاد مرکز ایمنی معادن در کشور

به گزارش ایسنا، عصر یکشنبه هفته گذشته (۱۲ شهریورماه)، در اثر تجمع گاز در یکی از تونل‌های معدن رزمجاه طزره که معدن زغال‌سنگ البرز شرقی است انفجاری رخ داد که در پی ریزش این تونل، شش کارگر در داخل معدن محبوس شدند.

وی تاکید کرد: نظیر این اقدام، در کشور چین اجرایی شده و این کشور توانسته میزان حوادث مرتبط با معادن زغال سنگ را با اتخاذ برنامه‌های مناسب، تا حدود زیادی کاهش دهد؛ بطور کلی می‌توان گفت دستیابی به سطح ایمنی مطلوب در معادن، تحقق‌پذیر است.

ضرورت ایجاد مرکز ایمنی معادن در کشور

وی ادامه داد: بر همین اساس، تفاهم‌نامه سه جانبه بین ایمیدرو، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در راستای هم‌افزایی سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌های ارتقای ایمنی معادن، در سال جاری و با اهداف جدید تمدید شد. براساس این تفاهم‌نامه، قرار است برای نخستین بار، کارگروه سیاست‌گذاری مشترک بخش‌های ذی‌ربط نظارتی حوزه ایمنی معادن کشور ایجاد شود.

در نهایت پیکر بی‌جان این شش کارگر بامداد روز دوشنبه (۱۳ شهریور) پیدا شد؛ به دنبال این حادثه، رئیس کل دادگستری استان سمنان، دستور تعطیلی موقت این معدن را صادر کرد.

سهم ۳ درصدی معدن از میزان حوادث شغلی کشور

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402061911940/%D8%B6%D8%B1%D9%88%D8%B1%D8%AA-%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF-%D9%85%D8%B1%DA%A9%D8%B2-%D8%A7%DB%8C%D9%85%D9%86%DB%8C-%D9%85%D8%B9%D8%A7%D8%AF%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1

ولدخانی ادامه داد: جمعیت شاغل در معادن کشور از ۱۳۰ هزار نفر بیشتر است و براساس اطلاعات مرکز سالنامه آماری وزارت کار، سهم معدن از میزان حوادث شغلی کشور، سه درصد برآورد شده است که نسبت به سهم شاغلان این بخش در سطح کشور، سهم بسیار بالایی دارد.

در پی حادثه ریزش معدن طزره که به فوت تعدادی از کارگران این معدن منجر شد، مدیر بهداشت، ایمنی و محیط زیست ایمیدرو، ایجاد مرکز ایمنی معادن کشور برای ایجاد همگرایی و تمرکز در سیاست‌گذاری و نظارت ایمنی میان نهادها را ضروری دانست.

  جریمه به‌کارگیری اتباع غیر مجاز چند؟

این مقام مسئول در ایمیدرو با بیان اینکه این سازمان در راستای ارتقای سطح ایمنی معادن، برنامه‌های مختلفی را با همکاری بخش‌های ذی‌ربط در دست اجرا دارد، اظهار کرد: تدوین متون آموزشی با مشارکت دانشگاه امیرکبیر و نظارت مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار و نیز بررسی امکان استفاده از مدرسان صاحب صلاحیت بین‌المللی و انتقال تجارب و دانش ایمنی، از جمله این برنامه‌هاست.

طبق اعلام ایمیدرو، وی ضمن اشاره به اینکه برای برنامه‌ریزی و سیاست گذاری ایمنی در سطح معادن کشور، بررسی اطلاعات و آمار مربوط به معادن زغالسنگ و سهم تولید دارای اهمیت بالایی است، خاطرنشان کرد: سهم حوادث در معادن کشور طبق گزارش سازمان نظام مهندسی معدن، ۸۰ درصد روباز، ۱۴ درصد زغال‌سنگ، ۱۱ درصد سنگ تزئینی و سه درصد معادن زیر زمینی غیر زغال‌سنگ است. از این رو، بهبود وضعیت ایمنی معادن در کشور، نیازمند توجه ویژه‌ای است.

به دنبال این حادثه، طبق امیر ولدخانی-مدیر بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) ایمیدرو، ضمن عرض تسلیت به خانواده معدن‌چیان طزره و خانواده معدنی کشور، اظهار کرد: با توجه به گستردگی معادن کشور و خطرپذیری فعالیت در این معادن، تاسیس مرکز ایمنی معادن کشور، این بستر فراهم می‌شود تا با ایجاد سازوکار نظارتی و جمع‌آوری اطلاعات مناسب حسب نیاز، اقدامات زیربنایی ضروری در سطح معادن کشور انجام شود.

مدیر بهداشت، ایمنی و محیط زیست ایمیدرو در رابطه با مشکلات پیش روی معادن زغال سنگ کشور، تصریح کرد: از جمله مهمترین مشکلات این بخش، وضعیت خاص لایه‌های زغال‌سنگ در معادن کشور، عمیق‌تر شدن معادن زغال سنگ و گازخیزی بیشتر مرتبط با افزایش عمق و نیز استفاده از روش‌های سنتی تولید، فناوری‌های قدیمی تولید زغال است.

  افزایش حقوق کارگران در سال آینده بیشتر خواهد بود

ولدخانی تصریح کرد: از دیگر مشکلات معادن زغال‌سنگ، مشکلات اقتصادی و مسائل مرتبط با تحریم و همچنین، وضعیت اشتغال و کم شدن نیروی کار در این حوزه است. افزون بر این، ایمنی معادن زغال‌سنگ، از کمبود دانش و منابع آموزشی رنج می‌برد و با بازنشسته شدن نیروهای متخصص فعلی، دانش مرتبط، به نیروهای جوان کمتر منتقل می‌شود و این مسئله، از جمله مشکلات اساسی حوزه ایمنی معادن زغال‌سنگ است.

مدیر HSE توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، ضمن اشاره به گزارش مرکز آمار ایران در سال ۱۴۰۱، گفت: حدود ۶۰۲۵ معدن در کشور فعال است که از این میزان، قریب به ۶۰ درصد سهم تولید معادن کشور مربوط به معادن ساختمانی شامل شن و ماسه، سنگ تزئینی، آهک، گچ و سنگ لاشه است؛ به‌جز این معادن، بیشترین تولید مربوط به معادن سنگ آهن با ۴.۷ درصد است.

تمدید تفاهم‌نامه سه‌جانبه جهت هم‌افزایی سیاست‌ها و برنامه‌های ارتقای معادن

وی افزود: این سازمان علاوه بر پیگیری ادامه ساخت پایگاه‌های امداد و نجات، برنامه‌های دیگری همچون ارتقای سیستمی در حوزه مدیریت ریسک، بررسی حوادث، آموزش و… را در دست اجرا دارد.

برنامه‌های ایمیدرو برای ارتقای ایمنی معادن