ظرفیت تایید ۲۰ هزار متقاضی دیگر نهضت ملی مسکن در قم وجود دارد

وی پیشرفت فیزیکی مرحله اول طرح آزاد راه شهید سلیمانی را ۴۰ درصد ذکر کرد و یادآور شد: اعتبار این طرح بستگی به طول مدت اجرای آن دارد، و هم اکنون رقم دقیقی را نمی‌توان اعلام کرد.

محمد صادقی عصر چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار مجله خبری راه و ساختمان، در پاسخ به سوالی مبنی بر آخرین وضعیت طرح نهضت ملی مسکن در قم افزود: این استان‌ در زمینه طرح مذکور جزء استان‌های پیشتاز به شمار می‌آید.

وی ادامه داد: سرعت اجرای این طرح با سرعت بالایی پیش می‌رود، اقدام‌های خوبی انجام شده، نخستین افتتاحیه‌ها در کشور، نیز در قم انجام شده‌است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان همچنین در پاسخ به سوالی در مورد آخرین وضعیت طرح آزاد راه قم – سلفچگان – اراک موسوم به شهید سلیمانی گفت: در این طرح پیمانکار مشغول است، برخی مشکل‌ها در تامین اعتبار وجود داشته، که پیگیری‌هایی انجام شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان یادآور شد: مطابق برنامه‌ریزی انجام شده، قرار است تا در زمین‌های ۵۶۰ هکتاری شهرک پردیسان، بین ۳۲ هزار و ۵۰۰ تا ۳۵ هزار واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن احداث شود که این موضوع تا یک هفته آینده قطعیت پیدا می‌کند.

وی اضافه کرد: در سفر دی ماه سال گذشته رئیس جمهوری و اعضای هیات دولت سیزدهم به استان، مشارکت بانک ملی در اجرای این آزادراه به تصویب رسید، با پیگیری‌هایی که استاندار و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی انجام دادند، امید داریم که مشکل رفع شود و طرح با سرعت بیشتری ادامه پیدا کند.

  پیش‌بینی رگبارهای پاییزی در ارتفاعات البرز و استان‌های ساحلی خزر

مدیرکل راه و شهرسازی قم در پاسخ به سوالی پیرامون تسهیلات در نظر گرفته شده برای متقاضیان و مبلغ تعیین شده جهت پرداخت اقساط نیز گفت: ابتدا رقم وام این طرح، یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال بود، ولی با پیگیری‌های صورت گرفته، و مجوزهایی که گرفتیم به چهارمیلیارد ریال با نرخ سود ۱۸ درصد افزایش پیدا کرد، و رقمی که برای هر قسط باید پرداخت شود، هم بین ۶۸ میلیون ریال تا ۷۰ میلیون ریال است.
 
این مسئول همچنین تاکید کرد: تعیین مبلغ اقساط به هیچ وجه در اختیار استان نیست، بلکه این موضوع در شورای پول و اعتبار بررسی و تصویب می‌شود، و اگر در نرخ سود، مبلغ هر قسط، همچنین دوره مشارکت تغییرهایی حاصل شود، به بانک‌ها ابلاغ، و بانک‌ها نیز بر اساس ابلاغیه اقدام می‌کنند.

وی در ادامه افزود: این طرح به شکل فاز به فاز است، و مشکل اصلی آن هم در مرحله نخست است، اما اگر بانک ملی به عنوان سرمایه‌گذار وارد شود، نهایتا تا ۲ سال دیگر می‌توانیم به بهره‌برداری برسانیم.

صادقی با بیان اینکه تاکنون ۱۸۰ واحد مسکونی در طرح نهضت ملی مسکن استان به بهره‌برداری رسیده خاطرنشان کرد: طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته، درصدد هستیم، هر سه ماه یک بار افتتاحیه‌ایی را داشته باشیم، و در حال حاضر هم ۹۴ واحد که پیمانکار آن بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است، تا یک ماه دیگر به بهره‌برداری خواهد رسید.

صادقی در بخش پایانی سخنان در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با طرح تقاطع غیرهمسطح ورودی روستای ورجان از توابع بخش کهک نیز بیان کرد: این طرح پیشرفت خوبی دارد، و طبق زمان‌بندی جلو می‌رود، قرارداد آن هم ۱۲ ماهه است، ولی دنبال این هستیم، سرعت کار را افزایش بدهیم، تا کمتر از این مدت به بهره‌برداری برسد./

  اختصاص زمین برای ساخت ١٤٠ هزار واحد مسکونی کارگران بخش صنعت در کشورمنبع

وی مجموع متقاضیان ثبت‌نام شده استان در سامانه جامع طرح نهضت ملی مسکن را ۱۳۲ هزار تَن ذکر کرد و افزود: در مرحله اول بیش از ۶۳ هزار تَن واجد شرایط شناخته شدند، و این احتمال وجود دارد که ۲۰ هزار متقاضی دیگر هم تایید صلاحیت شوند.