عملیات اجرایی سه هزار و ۴۳۹ واحد مسکن ملی در استان همدان آغاز شده است

وی با اشاره به اینکه ۶۸۰ هکتار زمین در محدوده منطقه شورین قرار بود برای اجرای این طرح اختصاص یابد، اظهار داشت: بیش از ۴۲۰ هکتار از این اراضی دارای معارض است که با توجه به زمانبر بودن سپری کردن مراحل قانونی، برای اجرای این طرح در آن صرف نظر شد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان عنوان کرد: در حال حاضر در استان همدان ۴۹ هزار متقاضی مسکن تکمیل پرونده کرده‌اند که بیش از ۴۵ هزار نفر مربوط به طرح نهضت ملی مسکن و سه هزار و ۴۳۴ نفر مربوط به طرح اقدام ملی مسکن است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان تاکید کرد: در حال حاضر قیمت ساخت هر متر مربع واحد مسکونی در همدان بین هفت میلیون تا ۱۰ میلیون تومان برآورد می‌شود که با یک شرکت پیمانکار مذاکره شده است تا این واحدهای مسکونی با قیمت هر متر مربع ۵.۵ میلیون تومان ساخته شود.منبع

وی اظهار داشت: وزارت راه و شهرسازی تنها متولی ساخت مسکن نیست و همه دستگاه‌ها پای کار بیایند و برای اجرای این طرح باید همه اراضی مازاد دولتی را در اختیار اجرای این طرح بگذارند.

وی تصریح کرد: در مجموع عملیات ساخت سه هزار و ۴۳۹ واحد طرح نهضت ملی مسکن در استان همدان آغاز شده که حدود یک هزار و ۷۰۰ واحد آن در شهر همدان است.

اسدالهی بیان کرد: در توافق نامه‌ای که با پادگان شهید قهرمان صورت گرفت قرار است بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هکتار زمین مازاد ارتش، به اجرای طرح نهضت اختصاص یابد که ۵۰ درصد مساکن در اختیار اعضای نیروهای مسلح قرار می‌گیرد و ۵۰ درصد دیگر نیز بر اساس اولویت بندی برای متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن اجرا می‌شود.

  ارزش روز راه‌آهن میانه-خاوران ۲۰ هزار میلیارد تومان/ کاهش ۴ ساعته مسیر تهران به تبریز به‌زودی

وی تاکید کرد: تاکنون با ۷۰۰ نفر از مالکان مذاکره شده است که ۴۲۰ نفر صورتجلسه را امضا کرده اند و از این طریق ۴۱۵ هکتار از اراضی رفع معارض شده است.

وی تاکید کرد: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته اگر انبوه سازان وارد کار شوند عملیات اجرایی طرح نهضت ملی مسکن در استان همدان در مدت ۱۶ ماه اجرایی می‌شود.

اسدالهی اضافه کرد: ۶ هزار و ۸۹۸ متقاضی طرح نهضت ملی مسکن در استان همدان بین ۴۰ میلیون تا ۹۰ میلیون تومان پول به حساب واریز کرده اند که به دلیل تاخیر در اجرای طرح از آن ها عذرخواهی می‌کنم و تا یک ماه آینده برای متقاضیان باقی مانده زمین تامین خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مجله خبری راه و ساختمان، ایوب اسدالهی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: پروژه نهضت ملی مسکن مصوبه مجلس شورای اسلامی است که بر اساس سیاست گذاری‌های دولت سیزدهم، عملیات اجرایی آن در دستور کار قرار گرفته است.

اسدالهی افزود: مرحله پی ریزی پروژه مسکن ملی شهرک فرهنگیان با ۴۸۰ واحد مسکونی انجام شده است و تا ۲۵ ماه آینده مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

اسدالهی ادامه داد: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب این طرح در طول چهار سال در استان همدان ساخته می‌شود که نیازمند ۲ هزار و ۷۳۰ هکتار زمین است.

وی با اشاره به اینکه ۶۸۲ هکتار زمین برای ساخت مسکن برای این تعداد متقاضی در استان همدان نیاز است، تصریح کرد: تاکنون به طور قطعی ۹۶ هکتار زمین برای اجرای این طرح در استان همدان تامین و در برخی از آن عملیات ساخت این واحدهای مسکونی آغاز شده است.

  آغاز بارش‌ها در کشور از روز چهارشنبه/ افزایش آلودگی هوا در شهرهای صنعتی و پرجمعیت

وی توضیح داد: در طرح نهضت ملی مسکن ۱۲۰ هزار متقاضی در استان همدان نام‌نویسی کردند که با پایش اطلاعات آن‌ها، بیش از ۸۹ هزار متقاضی واجد شرایط شناخته شدند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان گفت: پروژه یک هزار واحدی مسکن ملی کوی شمس همدان نیز در زمینی به مساحت ۱۱ هکتار در حال اجرا است که ۶.۵ هکتار از آن سند تک برگ دارد و برای ۴.۵ هکتار آن سند صادر نشده است.

اسدالهی با اشاره به اینکه اگر دستگاه دولتی اراضی مازاد خود را معرفی نکند از طریق دستگاه‌های قانون با آن برخورد می‌شود، افزود: پس از بررسی‌های صورت گرفته توسط کارشناسان و بازرسان، ۱۲۵ هکتار زمین مازاد متعلق به دستگاه‌های دولتی در استان همدان شناسایی شده است.

وی اظهار داشت: از پروژه طرح مسکن مهر نیز یک هزار و ۵۳۲ واحد مسکونی باقی مانده بود که ۱۴ پروژه متقاضی ندارد و پروژه شهرهای دمق، فیروزان و کبودرآهنگ نیز تعیین تکلیف شده است و یک هزار و ۲۰۰ واحد نیز مشکل حقوقی دارد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان با بیان اینکه اکنون برای ۲۶۰ هکتار از این اراضی مطالعات اولیه انجام شده است، بیان کرد: برای شناسایی اراضی داخل شهر کارگروهی تشکیل داده‌ایم تا کارشناسان با مالکان تعامل کنند تا به چهار روش توافق، تهاتر، خرید و یا تملک ماده ۹ زمین مورد نیاز اجرای طرح نهضت ملی مسکن تامین شود.

وی خاطرنشان کرد: پروژه نهضت ملی مسکن متقاضی محور است و تا متقاضی پول نیاورد، پروژه پیشرفت نمی‌کند؛ به دنبال این هستیم تا بر اساس آورده متقاضیان پروژه مسکن ملی پیش برده شود.

  قراردادهای طرح نهضت ملی مسکن به ۲۵۸ هزار واحد رسید