فروش پروازهای داخلی در سال گذشته با میانگین قیمتی ۷۸۵ هزار تومان

در گزارش سالیانه سفر، ظرفیت ناوگان محدود و توسعه نیافته قطار با وجود تقاضای بالای سفر، افزایش قیمت پروازها از دی ماه سال گذشته و  کمبود ظرفیت ناوگان هوایی در پروازهای داخلی و همزمان ظرفیت محدود هتل‌ها در ایام پیک سفر از جمله چالش‌های عمده سفر در سال ۱۴۰۰ عنوان شده است.منبع

بر اساس گزارش سالانه شرکت سفرهای علی بابا در سال ۱۴۰۰تعداد فروش پرواز خارجی نسبت به دوران قبل از کرونا «یک و نیم» برابر شده است. 

پر طرفدارترین مسیرهای ریلی نیز مشهد- تهران، تهران -مشهد، تهران- قم ، قم- تهرانو  تهران تبریز عنوان شده است.

پرطرفدارترین مقاصد هتل نیز در تهران، مشهد، کیش ،شیراز و  اصفهان است.

  هم چنین در سال گذشته و در مقایسه با دو سال قبل دوران کرونا یعنی سال‌های ۹۹ و ۹۸، تعداد فروش محصول «تور » نسبت به دوران کرونا یک و نیم برابر شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی مجله خبری راه و ساختمان، شروع آشتی با مسافرت را می‌توان در تیرماه ۱۴۰۰ جستجو کرد، زمانی که تقاضای انباشته شده سفر منجر به آن شد که رکورد تعداد فروش بلیط در تمام بخش‌های ریلی، جاده و هوایی زده شود.

بر اساس این خبر تعداد فروش  قطار نسبت به دوران قبل از کرونا ۱/۲۷برابر و در تعداد فروش پرواز خارجی نیز نسبت به دوران قبل از کرونا رشد یک و نیم برابری فروش ثبت شده است.

در مسیرهای جاده‌ای نیز اصفهان- تهران، تهران- اصفهان،  مشهد- تهران و رشت -تهران و هم چنین تبریز- تهران عنوان شده است.

  توسعه بنادر کوچک کشور شتاب می‌گیرد

بر اساس آمار ارائه شده، تعداد فروش بلیت اتوبوس نسبت به دوران قبل از کرونا، درسال گذشته ۱/۳۸ برابر شده است.

پرپروازترین مسیرهای داخلی نیز تهران- مشهد، مشهد- تهران،- تهران- اهواز و تهران- شیراز است.مقاصد خارجی نیز به ترتیب تهران- استانبول ، دبی – تهران، تهران- دبی و تبریز استانبول بوده است.

بر پایه این خبر میانگین قیمتی پروازهای داخلی در سال گذشته نیز ۷۸۵ هزار تومان، پرواز خارجی ۴ میلیون و ۵۰ هزار تومان و میانگین قیمتی  قطار ۱۶۵ هزار تومان است. 

هم چنین شرکت علی بابا خبر داده است که در سال ۱۴۰۰ بیشتر از ۵ هزار میلیارد تومان مبلغ کل استرداد بلیت مسافران  بوده است .

میانگین قیمتی اتوبوس در همین بازه زمانی ۱۲۰ هزار تومان و هتل داخلی ۸۲۰ هزار تومان و میانگین قیمت تور نیز ۵ میلیون و ۱۲۵ هزار تومان عنوان شده است.