فروکش هیجان خرید آپارتمان در تهران

به گزارش ایسنا، بررسی فایل‌های عرضه شده به بازار مسکن شهر تهران گویای آن است که به تعداد واحدهای با عمر بنای کمتر از ۱۰ سال و دارای امکانات کامل افزوده شده است. این از افزایش تعداد فروشندگان مصمم حکایت دارد.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402040704604/%D9%81%D8%B1%D9%88%DA%A9%D8%B4-%D9%87%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D9%86-%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF-%D8%A2%D9%BE%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86بررسی‌ها نشان می‌دهد علاوه بر نبود تقاضای مصرفی، تقاضای سرمایه‌گذاری نیز از بازار مسکن شهر  تهران کنار کشیده است. برخی سفته‌بازان منتظر دریافت نشانه‌ای از رشد احتمالی بازار ارز هستند؛ نشانه‌ای که احتمال ارسال آن بسیار ضعیف به نظر می‌رسد.

در این گزارش نرخ‌های پیشنهادی هر متر مربع آپارتمان با متراژهای مختلف در مناطق مختلف تهران را مشاهده می‌کنید.

مقایسه‌ قیمت‌های اعلامی مالکان آپارتمان در تهران نشان می‌دهد که نرخ‌ها افت محسوسی را در مقایسه با اردیبهشت دارد؛ به طوری که در برخی محله‌های شمال شهر قیمت‌ها تا ۳۰ درصد دچار کاهش شده است.

برآورد کلی از بازار مسکن در پایتخت گویای آن است که انتظارات افزایشی به طور کامل از بازار محو شده است. اما چالشی بین دو طرف عرضه و تقاضا دیده می‌شود که ممکن است فرآیند رونق معاملات را به تعویق بیندازد. به نظر می‌رسد بازار برای  پذیرش کاهش قیمت نیاز به یک دوره استراحت همراه با رکود معاملات دارد. این  می‌تواند فروشندگان بالقوه را مجاب به پایین  آوردن قیمت کند و ریزش بیشتری در بازار اتفاق بیفتد.

فروکش هیجان خرید آپارتمان در تهران

یکی دیگر از موضوعاتی که می‌تواند حداقل سه ماه دیگر به رکود بازار مسکن بیافزاید نزدیک شدن به ماه‌های محرم و صفر است که از ۲۳ روز دیگر آغاز می‌شود. در حال حاضر کنش‌گران بازار ملک معاملات را معلق کرده‌اند و این در حالی است که ماه‌های محرم و صفر معمولا بازار ملک کساد می‌شود. بنابراین احتمالا تا سه ماه دیگر نمی‌توان انتظار رونق چندانی در بازار املاک را داشت.

  افراد با دستمزد مکفی دنبال شغل کاذب نمی‌روند
برخی مشاوران املاک در مناطق شمالی تهران از ریزش ۱۰ تا ۳۰ درصدی قیمت‌های پیشنهادی خبر می‌دهند. فروشندگانی که نیاز به نقدینگی دارند قیمت‌ها را تا بیش از ۳۰ درصد کاهش داده‌اند.

هیجانات ماه‌های اخیر بازار مسکن به وضوح فروکش کرده است. مشاوران املاک می‌گویند که به تدریج حجم فایل‌هایی که با تخفیف ارایه می‌شوند در حال افزایش است و انتظار می‌رود در ماه‌های محرم و صفر میزان عرضه به مراتب بیش از تقاضای واقعی بازار باشد.