فعالیت همزمان سامانه بارشی و خیزش گرد و خاک در چندین استان

به گزارش مجله خبری راه و ساختمان، سازمان هواشناسی از رشد ابرهای همرفتی همراه با تشدید فعالیت سامانه بارشی تا پایان امروز خبر داد.

بر این اساس، امروز در شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خوزستان، ایلام، شمال شرق اصفهان، فردا (پنجشنبه) در شمال سیستان و بلوچستان، نوار شرقی کرمان، شرق هرمزگان، خراسان جنوبی، جنوب شرق خراسان رضوی و روز جمعه در شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، جنوب شرق خراسان رضوی این شرایط حاکم است.

بر این اساس، بارش باران و رعد و برق، وزش باد شدید و در مناطق مستعد تگرگ را برای امروز در استان گلستان، دامنه‌ها و ارتفاعات شمال غرب سمنان، مازندران و شمال شرق تهران، غرب و جنوب اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، شمال و غرب و نیمه جنوبی فارس، شمال شرق و شرق خوزستان پیش بینی کرده است.

این سازمان به اجتناب از فعالیت در فضای باز، اجتناب از قرار گرفتن در فضای باز در حین بروز گرد و خاک، آمادگی دستگاه‌های اجرایی مرتبط مانند نیروهای امدادی، دانشگاه علوم پزشکی، فرمانداری‌ها و غیره، اجتناب از پرواز با بالگرد و هواپیماهای سبک و پرهیز از توقف خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره توصیه کرده است.منبعاثر مخاطره نیز خیزش گرد و خاک، کاهش شدید شعاع دید، کاهش کیفیت هوا، احتمال شکستن درختان کهنسال، احتمال خسارت به تاسیسات حساس به گردوخاک و صنعت کشاورزی و تاخیر یا احتمال لغو پروازها است.

برپایه این گزارش، سامانه دوم نیز وزش باد و گرد و خاک است که تا روز جمعه باعث خیزش گرد و خاک و نفوذ گرد و غبار، وزش باد شدید و در نواحی مستعد توفان گرد و خاک خواهد شد.

  فاصله 9 درصدی نرخ سود واقعی وام مسکن با نرخ اسمی

سازمان هواشناسی به اجتناب از تردد و اسکان در حاشیه و بستر رودخانه‌های فصلی، عدم تردد عشایر کوچ‌رو و دام‌ها در ارتفاعات، لایروبی و پاک‌سازی نهرها، پرهیز از فعالیت‌های کوهنوردی و  عدم پارک خودروها در کنار درختان فرسوده توصیه کرد.

فعالیت همزمان سامانه بارشی و خیزش گرد و خاک در چندین استان

اثر مخاطره نیز جاری شدن روان‌آب و آب‌گرفتگی معابر، سیلابی شدن رودخانه‌های فصلی، صاعقه، خسارت در اثر باد شدید لحظه‌ای، در مناطق مستعد همراه با خیزش گرد و خاک موقت، کاهش شعاع دید و اختلال در ناوگان حمل و نقل و احتمال خسارت به صنعت کشاورزی است.