قرارداد سرمایه‌گذاری ۳۵ هزار میلیارد تومانی در بنادر هرمزگان

رسوب کالا در بندر شهید رجایی به‌میزان ۸۵ درصد ظرفیت موجود رسیده بود

‌وی‌ادامه داد: برای مدتی ظرفیت‌های بندری، شرایط تجهیزات یا نحوه تعرفه‌گذاری در بندر شرایطی را ایجاب می‌کرد که ماندگاری کالا در بندر رجایی زیاد شود؛ تا جایی که هنگام حضور آقای مخبر، معاون اول رییس‌جمهور به هرمزگان، از ۱۴۰ هزار ظرفیت کانتینری در محوطه‌ نگهداری کالا، ۱۲۵ هزار کانتینر، یعنی بیش از ۸۵ درصد ظرفیت کانتینری بندر شهید رجایی پر شده بود. البته اکنون با همکاری گمرک و سازمان اموال تملیکی به ۸۰ تا ۸۵ هزار کانتینر و ۵۷ درصد ظرفیت رسیدیم.

وی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بنادر استان هرمزگان بیشتر به‌صورت BOT  است، گفت: درحال حاضر یک تعداد قرارداد برای توسعه بنادر هرمزگان منعقد شده است، از جمله اینکه ۳۵ هزار میلیارد تومان قرارداد سرمایه‌گذاری بخش خصوصی صورت گرفته که شامل ۷۴۰۰ میلیارد در گردشگری دریایی، ۱۴ هزار میلیارد تومان در ترمینال مکانیزه مواد معدنی شهید رجایی، ۸۰۰۰ میلیارد تومان در خط لوله و ۵۰۰۰ میلیارد تومان در احداث اسکله و پایانه مکانیزه می‌شود.

عباس‌نژاد درباره ظرفیت مسافری فعلی بنادر هرمزگان بیان کرد: ساخت شناور با دو هدف نوسازی ناوگان برای افزایش ایمنی و ارائه خدمات و همچنین بهینه‌سازی سفرها انجام می‌شود. در حال حاضر ۵٢ فروند شناور با ۵۰۰۰ صندلی در این منطقه فعال است و علاوه‌بر مسیرهای داخلی، خط مسافری بین بندر عباس -شارجه و بندر لنگه – امارات فعال است. در این بنادر سالانه ۲۴ میلیون مسافر داریم که با ساخت شناورهای جدید بنا داریم تا بیش از ۳۰ میلیون افزایش یابد.

  ۵۰۰۰ میلیارد تومان برای ساخت فرودگاه چابهار مورد نیاز است

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان از ۳۵ هزار میلیارد تومان قرارداد سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بنادر استان هرمزگان خبر داد و گفت: برای مدتی زمان ماندگاری کالا در بندر رجایی زیاد و ۸۵ درصد ظرفیت کانتینری بندر شهید رجایی پر شده بود، اما اکنون به حدود ۵۷ درصد ظرفیت رسیده است.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402091510911/%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AF-%D8%B3%D8%B1%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%87-%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%DB%B3%DB%B5-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D8%AA%D9%88%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%B1-%D9%87%D8%B1%D9%85%D8%B2%DA%AF%D8%A7%D9%86

وی درباره آخرین وضعیت خرید تجهیزات فاز ٣ بندر شهید رجایی، گفت: زیرساخت‌های فاز سوم بندر شهید رجایی از مدرن‌ترین سازه‌های بندری است و در حال حاضر تاخیری در روند تامین تجهیزات بندری فاز سوم بندر شهید رجایی نداریم. ١٠ دستگاه گنتری‌کرین (جرثقیل دروازه‌ای) برای فاز سوم بندر شهید رجایی و دو دستگاه برای فاز دوم به ارزش ٢۴٠ میلیون دلار در حال خرید است که به‌زودی وارد کشور می‌شود.

برنامه‌ریزی برای ساخت ۵۰ فروند شناور مسافری

خرید تجهیزات به ارزش ٢۴٠ میلیون دلار برای بندر شهید رجایی

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان درباره سفرهای بین‌المللی بنادر استان هرمزگان توضیح داد: درحال حاضر خطوط بین‌المللی شارجه و دوبی را داریم و در تلاش برای راه‌اندازی خط عمان بین قشم و خسب هستیم. البته در سفرهای بین‌المللی یک سری شرایط باید ایجاد شود، ازجمله قیمت سوخت. بیش از ۴۰ درصد عملیات یک شناور هزینه سوخت است که اگر بتوانیم به‌صورت ترکیبی با وزارت نفت، راه و گردشگری، یارانه‌ای برای سوخت صنعت حمل‌ونقل مسافری در کشور تخصیص دهیم، می‌توانیم از کیش به دبی، امارات و قطر هم سفر برقرار کنیم برای اینکه گردشگری دریایی را توسعه دهیم.

عباس‌نژاد با اشاره به موضوع رسوب کالا در بنادر هرمزگان بیان کرد: در سال جاری چالش‌های زیادی در بندر شهید رجایی وجود داشته، ازجمله وجود کالای متروکه و رسوب کالا در این بندر که البته به جز سازمان بنادر، سازمان‌های دیگری ازجمله گمرک و اموال تملیکی هم درگیر این موضوع بودند. البته ما تمام مصوبات معاون اول رییس جمهوری را در بنادر اجرایی کردیم برای اینکه رسوب کالا در کشور کاهش یابد.

  پرواز تهران- رامسر -تهران به دلیل شرایط نامساعد جوی باطل شد 

به گزارش ایسنا، حسین عباس‌نژاد امروز در نشستی خبری اظهار کرد: استان هرمزگان با ۲۲۲۷ کیلومتر مرز آبی و حدود ۷۲ بندر کوچک و بزرگ و شامل ۱۴ جزیره است؛ ابوموسی که بتواند مردمی‌سازی‌تر کردن جزیره با دنبال کند. در استان هرمزگام بندر کاملا خصوصی آفتاب را داریم، همچنین در جزیره قشم ۳۶ بندر داریم و بالاترین بخش گردشگری دریایی را به خود اختصاص دادیم و بیشترین سرمایه‌گذاری بخش خصوصی نیز در این استان انجام می‌شود.

قرارداد سرمایه‌گذاری ۳۵ هزار میلیارد تومانی در بنادر هرمزگان

مدیر کل بنادر و دریانوردی با بیان اینکه برنامه داریم با ساخت ۵۰ فروند شناور مسافری، یک نوسازی اساسی انجام دهیم، گفت: سفارش ساخت این ۵٠ فروند با استفاده از توان کشتی‌سازی داخل کشور انجام شده با اعتبار حدودی ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ میلیارد تومان که در قالب ۸۰ درصد تسهیلات و ۲۰ درصد آورده متقاضیان است. ساخت این تعداد شناور ۱۸ ماه تا دو سال زمان می‌برد.

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با اشاره به اجرای سیاست‌های توسعه دریامحور ادامه داد: در همان مراحل تدوین سیاست‌های توسعه دریامحور، اولین کارگروه در هرمزگان شروع به کار کرد، از این رو ایجاد بندر خمیر و سیریک از مهم‌ترین اقدامات بوده و از دیگر اقدامات، توسعه در جزایر است که ساخت بندر چندمنظوره ابوموسی را در دستور کار داریم که در سفر رئیس جمهوری به این استان به افتتاح می‌رسد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با اشاره به بزرگ‌ترین پروژه گردشگری دریایی کشور، گفت: به‌دنبال ایجاد بسته توسعه گردشگری در ‌پروژه‌های پیشران اقتصادی هستیم از جمله در بندر نخل ناخدا که ۳.۵ کیلومتر اسکله موجود دارد، همچنین توسعه شهید حقانی در زمینه اسکله، حوضچه و عمق توسط سازمان بنادر در حال انجام است و ایجاد مرکز گردشگری در بندر حقانی در بسته سرمایه‌گذاری بین دو وزارتخانه راه و گردشگری و استانداری هرمزگان تنظیم شده است، توسعه بندر هرمز نیز در دستور کار قرار دارد.

  خلیج گرگان احیا و کانال آشوراده بازگشایی شد 

تلاش برای برقراری سفر گردشگری به عمان