قطار خرمشهر- شلمچه در ایام اربعین ۲۴ ساعته می‌شود

صالحی یادآور شد: تفاهم خوبی برای تسهیل عبور و مرور زائران و کاهش هزینه‌ها داشتیم و تلاش می‌کنیم که حداکثر تخفیفات صورت بگیرد به گونه‌ای که این مسیر، امن، جذاب، با رفاه بالا و همچنین با قیمت پایین باشد که دهک‌های مختلف جامعه ما بتوانند حرم حضرت اباعبدالله الحسین (ع) را زیارت کنند.

به گزارش مجله خبری راه و ساختمان ار راه آهن جمهوری اسلامی ایران، در آستانه ایام ماه محرم، «سید میعاد صالحی»، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران به اتفاق هیات همراه، به منظور بررسی میدانی خطوط ریلی و ارزیابی شرایط سفر زائران، هفته گذشته با قطار از مسیر ریلی تهران به کربلای معلی سفر کرد.

وی در حاشیه سفر، در پایانه مرزی شلمچه در جمع خبرنگاران حاضر شد و با تشریح برنامه‌های شرکت راه‌آهن جهت ارایه خدمات هر چه مطلوب‌تر ریلی به زائران کربلای معلی، اظهار داشت: بالغ بر ۳۲ کیلومتر این مسیر فاقد ریل است و تسهیل تردد زائرانی که از سفر ریلی استفاده می‌کنند در دستور کار قرار دارد که در سفر امروز به عراق تلاش خواهد شد تا تفاهم لازم برای تسهیل از سوی طرف عراقی نیز اعمال شود. 

صالحی عنوان کرد: مسیر ریلی شلمچه – بصره نیاز به ۱۶ کیلومتر مین‌روبی، تملک زمین و احداث پل بر روی رودخانه اروند دارد تا خط ریلی به ایستگاه بصره برسد و امیدواریم با کاهش موانع، احداث خط آهن شلمچه به بصره درآینده نزدیک آغاز شود.

وی افزود: در ایام اربعین، ظرفیت صندلی قطارهایی که از مشهد و تهران به سمت خرمشهر حرکت می‌کنند ۲ برابر افزایش خواهد یافت و با توجه به پیش بینی سفر ۳ تا ۵ میلیون زائر، قطار خرمشهر- شلمچه به صورت ۲۴ ساعته فعالیت خواهدکرد.

  ورود سامانه بارشی جدید به کشور از روز چهارشنبه و آغاز بارش‌های سه روزه در بیشتر استان‌ها

وی تصریح کرد: بر اساس تفاهم‌نامه امیدواریم در بازه زمانی سه ماهه، هر هفته یک قطار از تهران به سمت کربلا و همچنین بازگشت داشته باشیم و در این مدت بررسی کنیم که چگونه می‌توانیم این تردد را افزایش دهیم.

مدیرعامل راه آهن تاکید کرد: با توجه به هماهنگی با مرزبانی و ستاد کل نیروهای مسلح، امیدواریم مدت زمان بررسی گذرنامه برای عبور زائران از شلمچه و بازگشت آنها تسهیل شود.منبع

احداث خط ریلی شلمچه- بصره در دستور کار است

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه این سفر، با اشاره به تفاهم صورت گرفته بین راه‌آهن‌های دو کشور ایران و عراق، عنوان‌کرد: با توجه به این تفاهم، قطار از تهران به سمت شلمچه طی مسیر خواهد کرد و از شلمچه حدود ۳۲ کیلومتر، مسافران و زائران با اتوبوس تا ایستگاه راه آهن بصره جا به جا می‌شوند و از بصره حدود ۹ ساعت با قطار تا ایستگاه کربلا طی مسیر خواهند کرد.

وی ادامه داد: با راه اندازی این خط، زائران عراقی هم می‌توانند از طریق راه‌آهن به مشهد مشرف شوند و با این اقدام علاوه بر جابه‌جایی زائران، امکان انتقال بار به عراق نیز فراهم خواهد شد.

صالحی در این سفر، از مسیرهای ریلی و ایستگاه‌های راه آهن قم، اراک، بیشه، اهواز، خرمشهر و شلمچه بازدید به عمل آورد و در ایستگاه تنگ هفت در ساعت یک بامداد، با کارکنان شرکت تراورس دیدار و گفت‌وگو کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: با تاکید رییس جمهوری، احداث خط ریلی شلمچه – بصره در طول ماه‌های گذشته و به ویژه پس از دیدار چند هفته پیش با نخست وزیر عراق در تهران، در دستور کار قرار گرفته و در سفر امروز خود نیز مسیر ریلی بصره به کربلا مورد بررسی میدانی قرار خواهد گرفت.

  ۵۰ پروژه راهداری همزمان با هفته دولت در استان اردبیل به بهره‌برداری می‌رسد