معرفی نهضت ملی مسکن توسط وزیر راه و شهرسازی در اجلاس «دستور کار نوین شهری»

شاخص‌های نهضت ملی مسکن

وی در پایان سخنان خود ابراز امیدواری کرد که این نشست بتواند همکاری و همفکری میان همه ذی‌نفعان توسعه پایدار شهری را به همراه آورد و شاهد تحقق آرمان تامین سرپناه مناسب برای همه ابنای بشر در فضایی آکنده از صلح، دوستی و همزیستی باشیم.منبع

وی با اشاره به چالش‌های موجود برای رسیدن به اهداف ذکر شده، گفت: هرچند کشور در اجرای این اهداف عالی با چالش‌های گوناگون داخلی و خارجی در دهه‌های اخیر همچون افزایش جمعیت، جنگ تحمیلی، تحریم‌های غیرعادلانه و نامشروع خارجی و مهاجرت غیرقانونی اتباع همسایگان جنگ‌زده روبه‌رو بوده است، با این وجود دولت جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر تاریخ و فرهنگ غنی شهرنشینی خود و همچنین در چارچوب تعهدات بین‌المللی خویش در اجرای توسعه پایدار و متوازن شهری در پی آن برآمده است تا الگوهای نوین برنامه‌ریزی و مدیریت شهری را با مشارکت فعال و بیش از پیش همه جوامع محلی، نهادهای مردمی و شهروندان پیاده سازد و در نتیجه زیست شهری را ارتقاء بخشد.

عضو کابینه دولت خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران به‌منظور اجرای بیانیه نشست هبیتات ۲ (استانبول/۱۹۹۶) و برای بهره‌مندی از دانش، تجربیات و آموخته‌های بین‌المللی و همچنین انتقال تجربیات خود به دیگر کشورها، در دهه نخست قرن کنونی موافقت‌نامه «تأسیس دفتر برنامه اسکان بشر ملل متحد برای کاهش بلایا» را به امضاء رساند که به تصویب مجلس شورای اسلامی نیز رسید.

وی ادامه‌داد: کرونا نشان داد که سکونتگاه‌های ما تا چه اندازه در برابر پدیده‌های نوظهور که روی ناخوش شهرنشینی مدرن است، آسیب‌پذیر و در تامین حقوق و نیازمندی‌های اولیه همچون بهداشت، محیط زیست سالم، مسکن درخور و همه شمول ناتوان است.

قاسمی تاکید کرد: بدون تردید، در چارچوب این نهضت بیش از ساخت مسکن و سرپناه، ایجاد زیستگاهی مردم محور و جامعه‌ای ارزش‌مدار اهمیت خواهد داشت که در آن شهرهای هوشمند و انعطاف‌پذیر معنی پیدا می‌کند.

  ۱۸۰ میلیارد ریال اعتبار برای بهبود راه‌های روستایی شرق گلستان اختصاص یافت

وی افزود: توسعه پایدار بیش از یک انتخاب، الزامی برای ما مردمان این کره خاکی در پاسداشت میراث گذشتگان و انتقال آن به نسل‌های بعدی است.

به گزارش مجله خبری راه و ساختمان از وزارت راه و شهرسازی، «رستم قاسمی» در ابتدای سخنان خود در اجلاس بلندپایه «ارزیابی دستور کار نوین شهری» که در شهر «کاتوویتس» لهستان برگزار شد، با ابراز خرسندی از دعوت در این اجلاس و قدردانی از ریاست مجمع عمومی و مدیر اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد در برگزاری این نشست، ابراز امیدواری کرد که این رویداد بتواند زمینه دستیابی به اهداف عالی مندرج در دستور کار توسعه پایدار (SDG) و دستور کار نوین شهری (NUA) را فراهم کند.

وزیر راه و شهرسازی ادامه‌داد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز فقط دو ماه بعد از انقلاب اسلامی تأسیس شد که هدف عمده آن تهیه طرح‌های مجتمع‌های زیستی و واحدهای مسکونی ارزان قیمت برای اقشار نیازمند و اجرای آن‌ها به طور مستقیم و یا با مشارکت مردم و همکاری دستگاه‌های ذیربط در روستاها و شهرها است.

قاسمی بیان‌داشت: امروزه گسترش شهرنشینی در سراسر گیتی، افزون بر مزایا و دستاوردهایی که به همراه داشته، چالش‌های بی‌شماری را نیز با خود همراه کرده است؛ بحران شهری، حاشیه‌نشینی، سکونتگاه‌های غیررسمی، آلودگی آب و هوا، خشکسالی، نا امنی، فرونشست زمین در مناطق شهری و روستایی، مهاجرت فرومرزی و فرامرزی، رشد ناهمگون شهرها و بی‌توجهی به ظرفیت‌های تمدنی و فرهنگی شهرها از آن دست چالش‌هایی هستند که همگان را فراتر از مرزهای جغرافیایی گرفتار خود ساخته و همه‌گیری ویروس کرونا، نمونه اخیر از این دست مصیبت‌هاست که همه کشورها را فارغ از سطح توسعه‌یافتگی آنها تحت تأثیر قرار داده است.

  سازمان راهداری از محدودیت ترافیکی در محور چالوس خبر داد 

وی، شهرنشینی در ایران را دارای قدمتی چندهزار ساله برشمرد و گفت: رمز پایداری آن توجه همزمان به اقلیم، فرهنگ، اقتصاد و معنویت است، اما در دهه‌های اخیر ایران نیز همچون دیگر کشورها در روند صنعتی شدن و رشد بی‌رویه شهرنشینی از گزند آسیب‌های بی‌شمار آن در امان نمانده است.

قاسمی افزود: جمهوری اسلامی ایران ضمن استقبال از این تبادل دانش و تجربه، امیدوار است با اجرای موفقیت‌آمیز سیاست نوین شهری، گامی بلند و استوار برای ساخت توسعه پایدار شهری برداشته و شهر را به زیستگاهی بهتر برای همگان تبدیل کند.

وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: بدون شک، توجه به اصول و مقررات شهرسازی پایدار که همزمان بتواند نیاز روزافزون به مسکن و سرپناه در شهرهای رو به رشد را برآورده کند و هم توجه فزاینده‌ای به محیط زیست داشته باشد، می‌تواند راهگشای ما در این راه پر فراز و نشیب باشد.

قاسمی با بیان اینکه چنین دردهای مشترک، همیاری و همراهی همگان را می‌طلبد، ابراز امیدواری کرد که این اجلاس بتواند به فهم و شناخت دنیا از این دردها منجر شود و اراده جمعی را در برابر آن نیز راسخ‌تر کند.

وی افزود: در این دوران، توزیع ناهمگون جمعیتی به همراه سرانه ناعادلانه درآمدها منجر به مهاجرت گسترده روستاییان به شهرها، رشد حاشیه‌نشینی، به‌هم خوردن بافت و ترکیب شهری، بیکاری و تشدید آسیب‌های اجتماعی در شهرها شده است، اما همزمان برای رفع این چالش‌ها و برنامه‌ریزی برای گسترش طراحی شده شهری در کشور، در سال ۱۹۷۲ (۱۳۵۱) قانون تشکیل شورای عالی معماری و شهرسازی تصویب شد تا بتواند گام‌هایی را برای توجه به واقعیات بومی- فرهنگی شهرنشینی در ایران بردارد.

وی ادامه‌داد: اکنون با پایان یافتن دوره این موافقتنامه و ضمن ابراز خرسندی از همکاری‌های گذشته با وجود برخی ملاحظات، اعلام آمادگی می‌کنیم تا با لحاظ اولویت‌های توسعه‌ای جمهوری اسلامی ایران در حوزه شهرنشینی پایدار، بتوانیم شاهد فصل جدیدی از همکاری‌های مشترک میان دولت جمهوری اسلامی ایران و برنامه اسکان بشر ملل متحد باشیم.

  اراضی نهضت ملی مسکن مورد ارزیابی و پایش گسل قرار می‌گیرند

این عضو کابینه دولت سیزدهم بیان‌داشت: در دوران معاصر با پیروی از الگوهای شهرنشینی و شهرسازی غیربومی که متاثر از زندگی ماشینی بوده است، توسعه شهری مبتنی بر اقداماتی انجام شده که به‌طور عمده درون‌زا نبوده و منجر به افزایش قابل توجه نسبت شهرنشینی شده و افزایش جمعیت در دهه‌های گذشته این روند را شدت بیشتری بخشیده است.

قاسمی تاکید کرد: ضرورت توجه به اقلیم، فرهنگ، اجتماع در توسعه شهری و برخورداری از مسکن درخور و همه شمول به ویژه برای اقشار کم درآمد در اسناد بالادستی جموری اسلامی ایران از اهمیت بالایی برخوردار است که از آن جمله می‌توان به قانون اساسی مصوب سال ۱۹۸۰ (۱۳۵۸) در نخستین ماه‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره داشت.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه سخنان خود به طرح نهضت ملی مسکن اشاره کرد و گفت: مفتخرم  عنوان کنم دولت جمهوری اسلامی ایران با راه‌اندازی «نهضت ملی مسکن» درصدد است تا با رعایت مقررات و قوانین شهرسازی پایدار و هوشمند، مسکنی درخور و همه شمول برای اقشار کم درآمد فراهم سازد.

وی این برنامه را فرصتی دانست که تجربیات و آموخته‌های ایران و دیگر کشورها در چارچوبی روشمند شناسایی و در قالب پروژه‌های عملی به اجرا در آید.

تدوین سیاست نوین شهری و شهر هوشمند

وزیر راه و شهرسازی اذعان کرد: در این راستا، مایلم به اطلاع برسانم که تدوین سیاست نوین شهری (NUP) و شهر هوشمند، زیر نظر برنامه اسکان بشر ملل متحد در جمهوری اسلامی به عنوان یکی از سه کشور پیشتاز در سطح بین‌المللی در مرحله نهایی قرار دارد.