نحوه دریافت وام مشاغل خانگی/ کاهش نرخ بیکاری در کشور

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402042314506/%D9%86%D8%AD%D9%88%D9%87-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%88%D8%A7%D9%85-%D9%85%D8%B4%D8%A7%D8%BA%D9%84-%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%D9%86%D8%B1%D8%AE-%D8%A8%DB%8C%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1

در این سفر، تفاهم نامه همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کشورمان و وزارت آموزش جمهوری کنیا با هدف تبادل تجارب آموزشی، تربیت مربی، رایزنی‌های آموزشی و تجهیز مراکز فنی‌وحرفه‌ای به امضا رسید.

در هفته‌ای که گذشت معاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی از ایجاد ۹۲ هزار فرصت شغلی جدید در بخش تعاون طی سال گذشته خبر داد و سهم بخش تعاون از صادرات کل کشور در سال گذشته را ۱.۵ میلیارد دلار ذکر کرد.

در حاشیه این مراسم، سید صولت مرتضوی – وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی – نیز از کاهشی شدن نرخ بیکاری در ۲۴ استان کشور خبر داد و گفت: سامانه رصد اطلاعات بازار در آینده نزدیک فعال خواهد شد که با راه اندازی آن می توانیم به سال، فصل و ماه و حتی به روز نرخ بیکاری را اعلام کنیم.

همه کارفرمایان می توانند نیازمندی‌ خود به نیروی کار را در این سامانه ثبت کنند و کارجویان  مشخصات و تقاضای شغلی خود را به ثبت برسانند. در همین راستا، معاون اشتغال وزیر کار از صدور ۹۲۰۰ معرفی نامه از طریق سامانه جست وجوی شغل طی یک ماه گذشته خبر داد و اعلام کرد که از این طریق ۲۷۳۲ نفر جذب بازار کار شده اند.

جزییات دریافت تسهیلات و مجوز مشاغل خانگی، خبر دیگری بود که ازسوی رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی اعلام شد.

به گزارش ایسنا، متقاضیان جهت دریافت تسهیلات باید به سامانه طرح ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی به نشانی https://smkh.mcls.gov.ir مراجعه و ثبت‌نام کنند.

  پروژه های معماری معاصر ایران معماری معاصر ایران | road-housing
نحوه دریافت وام مشاغل خانگی/ کاهش نرخ بیکاری در کشور

به گفته همتیان، افراد متقاضی با مراجعه به درگاه ملی مجوزهای کسب‌وکار، اطلاعات هویتی و سایر مدارک مربوطه را بارگذاری کرده و مجوز را به صورت برخط دریافت می‌کنند.

اهم اخبار حوزه کار و تعاون در هفته جاری به امضای تفاهم نامه همکاری میان وزارت کار کشورمان و وزارت آموزش کنیا، رونمایی از سامانه جست و جوی شغل،کاهشی شدن نرخ بیکاری در ۲۴ استان کشور و نحوه دریافت وام مشاغل خانگی اختصاص داشت.

هم اکنون بیش از ۲۴۰ هزار تعاونی در سطح کشور وجود دارد که از این تعداد برابر آمارها ۱۰۱ هزار تعاونی فعال هستند. میزان اشتغال ایجاد شده در بخش تعاون نیز یک میلیون و ۸۵۰ هزار فرصت شغلی بوده است.

طبق اعلام او، متقاضیان راه اندازی کسب و کارهای خانگی برای دریافت تسهیلات باید به سامانه طرح ساماندهی و حمایت از مشاغل مراجعه و مراحل ثبت نام خود را دنبال کنند که پس از ثبت‌نام صورت گرفته کارشناسان وزارت کار از طرح و مکان اجرای آن بازدید کرده و در صورت تأیید، روند پرداخت تسهیلات آغاز می‌شود.

رونمایی از سامانه جست‌وجوی شغل رویداد دیگر این هفته بود. این سامانه با هدف کاهش هزینه‌های جست‌وجوی شغلی، اتصال سریع کارجویان و کارفرمایان و ایجاد پویایی در بازار کار راه اندازی شده و زمینه پیوند میان کارگر و کارفرما را به صورت برخط فراهم می‌کند.

به گزارش ایسنا، مهمترین رویداد این هفته به سفر رئیس جمهور به چند کشور آفریقایی و حضور وزیر کار به منظور امضای چندین قرارداد و تفاهم‌نامه همکاری اختصاص داشت.