نوسازی مسکن به ۱۵۰ هزار واحد رسید

به گزارش ایسنا، در قالب طرح نهضت ملی مسکن، سهم بافت‌های فرسوده از نوسازی چهار میلیون واحد مسکونی ۸۰۰ هزار واحد است که سالیانه ۲۰۰ هزار واحد باید به مرحله نوسازی و بهسازی برسد. این در حالی است که متوسط نوسازی سالیانه در دولتهای گذشته ۴۰ هزار واحد بود.

بر اساس آمار سال ۱۴۰۰، نوسازی مسکن به ۶۱ هزار واحد و سال ۱۴۰۱ به ۶۵ هزار واحد رسید که رشد ۶۲ درصد در مقایسه با میانگین دولت‌های قبل را نشان می‌دهد. این آمار از تعداد پروانه‌های صادره استخراج شده است. در چهار ماهه ابتدای امسال هم بیش از ۲۰ هزار پروانه در بافت‌های فرسوده صادر شده که از رشد ۴۰ درصد در مقایسه با چهار ماهه ابتدای سال گذشته حکایت دارد.

نوسازی مسکن به ۱۵۰ هزار واحد رسید

محمد آیینی ـ مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران – به تازگی اعلام کرده که ۱۵۰ هزار واحد مسکن در بافت‌های فرسوده کشور در حال ساخت است که تلاش می‌کنیم در یک برنامه دو ساله این تعداد را به ۳۰۰ هزار واحد ارتقا دهیم.

ارائه تسهیلات بافت فرسوده، تخفیف‌های پروانه، عوارض ساختمانی، انشعابات و مشوق‌های شهرسازانه، معاوضه خانه فرسوده با زمین یا واحد نوساز با تخفیف ۴۰ درصد از جمله برنامه‌های اجرایی شرکت بازآفرینی شهری ایران و مجموعه دولت برای نوسازی مسکن مردمی است.

تعریف و ارائه بسته‌های تشویقی جدید و مناسب برای سازندگان، سرمایه‌گذاران و مالکان از مهمترین برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی است که باعث شده روند نوسازی از اواخر سال گذشته تسریع شود.

اواخر شهریور امسال مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران اعلام کرد که در بهار ۱۴۰۲، نسبت به بهار ۱۴۰۱، نوسازی بافت فرسوده در ۱۳۲ شهر افزایش نشان می‌دهد که در این ۱۳۲ شهر، رشد نوسازی بافت فرسوده، در مجموع ۱۴۰ درصد است. در مجموع در سه ماهه اول امسال نسبت به سه ماهه اول پارسال، نوسازی بافت فرسوده ۴۴ درصد بیشتر شده است. در سه ماهه اول پارسال، پروانه نوسازی ۱۱ هزار و ۵۸۵ واحد در بافت فرسوده صادر شد و امسال این رقم به ۱۶ هزار و ۳۴۲ واحد رسید.

  کاهشی شدن روند قیمت مسکن در تابستان
طبق آمار، در طول هشت سال فعالیت دولت قبل متوسط نوسازی مسکن به ۴۰ هزار واحد رسیده بود؛ در حالی که طبق قانون ساماندهی باید سالیانه ۱۰۰ هزار واحد نوسازی می‌شد.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402070704381/%D9%86%D9%88%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%85%D8%B3%DA%A9%D9%86-%D8%A8%D9%87-%DB%B1%DB%B5%DB%B0-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%88%D8%A7%D8%AD%D8%AF-%D8%B1%D8%B3%DB%8C%D8%AF

در حال حاضر ۱۵۰ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده سراسر کشور در حال نوسازی است و دولت قصد دارد طی یک برنامه دو ساله این تعداد را به ۳۰۰ هزار واحد برساند.