هزینه ۵۵۰ میلیارد ریالی برای تامین تجهیزات ناوبری مدرن فرودگاه اردبیل

شرایط اقلیمی باعث لغو پروازها در اردبیل نشده است/هزینه ۵۵۰ میلیارد ریالی برای تامین تجهیزات ناوبری مدرن

وی با بیان اینکه راهکار غلبه بر مشکل اختلال و لغو پروازها در فرودگاه اردبیل در زمان مه‌آلودگی شدید هوا استفاده از فناوری روز است، بیان کرد: در حال حاضر سیستم های نصب شده در فرودگاه اردبیل به خلبان کمک می کند با فاصله دید تا ۵۰۰ متر هواپیما را بدون مشکل برزمین فرود آورد.

مدیر کل شرکت فرودگاههای استان اردبیل افزود: با اجرا و تامین زیرساخت‌های لازم از جمله ترمیم، مرمت و بهسازی باندها و نصب سیستم روشنایی (کت ۲) هم اکنون تا حدود زیادی مشکل لغو پروازها به این فرودگاه کاهش محسوس یافته است به طوری که در چهار ماه اخیر هیچ پروازی به علت شرایط جوی لغو نشده است.

قصابی با اشاره به اینکه برای سیستم روشنایی (کت ۲) ۵۵۰ میلیارد ریال هزینه شده است، اظهار کرد: در حال حاضر فرودگاه بین‌المللی شهدای اردبیل با مجهز شدن به این سیستم امکان برقراری پروازها در ساعات مختلف شبانه‌روز را دارد و  استفاده از این فناوری، باعث شده لغو پروازها  ۷۰ درصد کاهش یابد.

وی گفت: سیستم روشنایی نصب شده در فرودگاه اردبیل برای نخستین بار در کشور از سوی متخصصان داخلی اجرا شده که شامل سیستم کمک ناوبری و روشنایی مجهز به ال‌ای‌دی است.   

قصابی ادامه داد: طبق برنامه هر هفته ۵۴ سورتی پرواز از فرودگاه‌های استان اردبیل به نقاط مختلف کشور دایر است که از این تعداد ۵۰ پرواز به فرودگاه بین‌المللی شهدای اردبیل و چهار پرواز نیز به فرودگاه پارس آباد انجام می‌شود.

محمد قصابی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار مجله خبری راه و ساختمان اظهار کرد: پیشتر شرایط اقلیمی و آب و هوایی سخت منطقه به ویژه در فرودگاه اردبیل باعث لغو پروازها به این فرودگاه می‌شد که اکنون با اقدامات انجام شده شرایط به میزان قابل توجهی بهبود یافته است.

  ممنوعیت تردد وسایل نقلیه از محور چالوس تا اطلاع بعدی  
وی با تقدیر از زحمات استاندار و نمایندگان مردم استان اردبیل در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: با سرمایه گذاری های صورت گرفته و تامین زیرساخت های لازم هم اکنون فرودگاه اردبیل یکی از بهترین فرودگاه‌های کشور است.منبعمدیرکل فرودگاه‌های استان اردبیل اضافه کرد: هم اکنون کمبود هواپیما علت اصلی لغو پروازها در فرودگاه‌های اردبیل و پارس آباد است.