هشدار سطح نارنجی هواشناسی/ پیش‌بینی تشدید بارندگی‌ و خیزش باد شدید در چند استان

بر این اساس، رگبار باران، رعدوبرق، احتمال تگرگ، در ارتفاعات احتمال بارش برف، وزش باد شدید موقتی در نقاط مستعد همراه با خیزش و نفوذ گردوخاک، کاهش نسبی دما و احتمال رخداد مه تا فردا ادامه دارد.

امروز دوشنبه در استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، زنجان، قزوین، البرز، تهران، شمال سمنان، کردستان، کرمانشاه، شمال مرکزی، همدان و جنوب استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل همین وضعیت آب و هوایی ادامه دارد.

اثر مخاطره نیز بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، احتمال سیلاب در مناطق مستعد، صاعقه، احتمال اختلال در تردد جاده‌ای، خسارت به سازه‌های موقت، تاخیر و احتمال لغو پرواز و آسیب به صنعت کشاورزی است.

به گزارش مجله خبری راه و ساختمان و بر اساس اعلام سازمان هواشناسی، نوع مخاطره بارش باران همراه با رعدوبرق و در مناطق مستعد تگرگ است؛ منطقه اثر برای هشدار نارنجی نیز استان گلستان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی است.

سازمان هواشناسی نسبت به احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه‌های موقت و شکستن درختان کهن‌سال، احتمال کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید و احتمال تاخیر در پرواز هشدار داده و به احتیاط در تردد، اجتناب از فعالیت‌های فیزیکی در فضای باز بویژه گروه‌های حساس، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره، استحکام سازه‌های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها توصیه کرده است.منبع

بر اساس اعلام هشدار زرد سازمان هواشناسی نیز نفوذ سامانه بارشی از امروز تا فردا در کشور گزارش شده است.

  محدوده بلوار پیامبر اعظم(ص) و اراضی ۵۶۰ هکتاری به شهر قم الحاق شد

فردا سه شنبه نیز در تهران، البرز، مرکزی، همدان، لرستان، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، سمنان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، نوار شرقی خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان همین وضعیت تداوم دارد.

سازمان هواشناسی به احتیاط در سفرهای برون شهری، اجتناب و پرهیز از تردد و اسکان درحاشیه مسیل‌ها، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر کوچ‌رو، بازگشایی دهانه پل ها و آبروها، بررسی استحکام سازه‌های موقت، تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها، تسریع در کاشت محصولات پاییزه و تسریع در برداشت مزارع پنبه در استان گلستان توصیه کرده است.

سازمان هواشناسی همچنین از وزش باد شدید موقت، خیزش گردوخاک و گردوغبار در روز جاری در کردستان، کرمانشاه، زنجان، قزوین، قم، همدان، مرکزی، البرز، تهران، جنوب استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و غرب سمنان خبر داد.

فردا سه شنبه نیز در گیلان، مازندران، ارتفاعات شمال شرق تهران، شمال سمنان بارندگی ادامه دارد.