هوش مصنوعی جایگزین چه تعداد شغل خواهد شد؟

موقعیت‌هایی که می‌توانند با اتوماسیون تغییر کنند، به‌عنوان استفاده بیش از ۲۵ مهارت از ۱۰۰ مهارت و توانایی که هوش مصنوعی می‌تواند جایگزین کند، تعریف شده است.

بر اساس برآوردهای گلدمن ساکس، تقریبا دو سوم مشاغل در ایالات‌متحده و اروپا در معرض درجاتی از اتوماسیون هوش مصنوعی هستند اما هوش مصنوعی مولد می‌تواند به‌عنوان جایگزینی برای یک چهارم مشاغل فعلی استفاده شود.

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، یک بلوک ۳۸ عضوی است که عمدتاً از کشورهای ثروتمند تشکیل شده است اما شامل اقتصادهای نوظهور مانند مکزیک و استونی نیز می‌شود.

در ماه مارس، گلدمن ساکس پیش‌بینی کرد که هوش مصنوعی مولد مانند چت بات جی پی تی می‌تواند جایگزین ۳۰۰ میلیون شغل تمام وقت در سراسر جهان شود.

به گفته سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، اگرچه در حال حاضر نشانه‌های کمی حاکی از این است که هوش مصنوعی می‌تواند اختلال قابل توجهی در بازار کار ایجاد کند، مشاغل بسیاری در حال حاضر در معرض خطر هستند زیرا انقلاب هوش مصنوعی در مراحل اولیه خود قرار دارد.

ایسنا/خراسان رضوی میلیون‌ها شغل در معرض خطر انقلاب هوش مصنوعی قرار دارند.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402042717293/%D9%87%D9%88%D8%B4-%D9%85%D8%B5%D9%86%D9%88%D8%B9%DB%8C-%D8%AC%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%B2%DB%8C%D9%86-%DA%86%D9%87-%D8%AA%D8%B9%D8%AF%D8%A7%D8%AF-%D8%B4%D8%BA%D9%84-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%87%D8%AF-%D8%B4%D8%AF

این بانک سرمایه‌گذاری استدلال کرد که این فناوری می‌تواند به‌طور مستقل مواردی جدید ایجاد کند که نشان‌دهنده «پیشرفتی بزرگ با اثرات بالقوه کلان اقتصادی» است.

به نقل از رویترز، ماتیاس کورمان، دبیرکل سازمان همکاری و توسعه اقتصادی گفت: «اینکه هوش مصنوعی در نهایت چگونه بر کارگران در محل کار تاثیر می‌گذارد و اینکه آیا مزایا بر خطرات آن بیشتر خواهد بود یا خیر، به اقدامات سیاستی ما بستگی دارد.»

  تا پایان هفته شاهد افزایش دما هستیم
این سازمان مستقر در پاریس در چشم‌انداز اشتغال ۲۰۲۳ خود اعلام کرد: مشاغلی که می‌توانند با هوش مصنوعی جایگزین شوند، ۲۷ درصد از نیروی کار در کشورهای سازمان همکاری و توسعه اقتصادی را تشکیل می‌دهند، در حالی که کشورهای اروپای شرقی بیشتر در معرض اتوماسیون هستند.

هوش مصنوعی جایگزین چه تعداد شغل خواهد شد؟

به نقل از نیوز، همچنین انقلاب هوش مصنوعی (AI) می‌تواند بیش از یک چهارم مشاغل در سازمان ۳۸ عضوی سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) را به خطر بیندازد.

وی افزود: «دولت‌ها باید به کارگران کمک کنند تا برای تغییرات آماده شوند و از فرصت‌هایی که هوش مصنوعی ایجاد می‌کند بهره‌مند شوند».