واگذاری زمین به ۴۰۰ هزار نفر در سال جاری

بر این اساس وزارت راه و شهرسازی علاوه بر واگذاری زمین به خانوارها برای ساخت خانه های یک طبقه و دو طبقه حیاط‌دار، اهدای زمین رایگان به خانوارهای دارای سه فرزند و بیشتر، خانوارهای دارای فرزند چهارقلو و همچنین واگذاری زمین به گروههای دو نفره و بیشتر را نیز در دستور کار دارد. متقاضیان واجد شرایط از تمامی امتیازات و تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن بهره‌مند می‌شوند.

وزیر راه و شهرسازی توضیح داد : در حال حاضر نزدیک به یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد زمین نهضت ملی تامین شده و بیش از یک میلیون ۳۰۰ هزار واحد نیز در دست ساخت است.  

طبق آخرین آماری که وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده تا کنون ۶ میلیون و ۵۰ هزار و ۳۵۲ نفر در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده‌اند که تعداد متقاضیان حائز شرایط اولیه ۴ میلیون و۲۲۸ هزار و ۷۲۳ نفر بودند. از این تعداد یک میلیون و ۴۷۱ هزار و ۵۵ نفر حائز شرایط نهایی تشخیص داده شدند. مابقی نفرات به دلایلی همچون عدم واریز آورده اولیه هنوز در لیست قرار نگرفته‌اند.

وی موضوع دیگر را جلوگیری از احتکار زمین برشمرد و گفت هم‌اکنون در بیشتر شهرها بیش از ۱۰ درصد اراضی واقع در محدوده‌های شهری بیش از ۱۰ سال بلاتکلیف مانده که با مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری فرصت شش ماهه‌ای به آنها داده‌ایم تا برای ساخت و ساز اقدام کنند. در غیر این صورت تغییر کاربری آنها در دستور کار قرار می‌گیرد.

آنطور که وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده تا کنون به ۲۰۰ هزار متقاضی، زمین واگذار شده و طبق هدف‌گذاری صورت گرفته در سال جاری به ۴۰۰ هزار نفر زمین واگذار می‌شود.

  انواع ساختمان از لحاظ مصالح مصرفی- انواع ساختمان از نظر کاربردی-تعریف ساختمان | road-housing

وزارت راه و شهرسازی تا کنون به ۲۰۰ هزار متقاضی طرح نهضت ملی مسکن زمین تحویل داده و واگذاری زمین به ۴۰۰ هزار نفر در سال جاری را نیز در دستور کار دارد.

واگذاری زمین به ۴۰۰ هزار نفر در سال جاری

بیشتر بخوانید

مهرداد بذرپاش، یکی از سیاستهای وزارتخانه را تحویل زمین به شکل فردی و برای ساخت خانه‌های یک طبقه حیاط‌دار عنوان کرد و گفت : هدف‌گذاری امسال واگذاری زمین به ۴۰۰ هزار متقاضی در سراسر کشور است که زمین ها به شکل فردی و گروهی‌ساز تحویل متقاضیان خواهد شد.

دولت نیز تا کنون یک میلیون و ۳۰۱ هزار واحد را به مرحله‌ی ساخت رسانده و این پروژه‌ها در مراحل مختلف پیشرفت قرار دارد. برخی دستگاه‌ها و ارگان‌ها شامل شرکت عمران شهرهای جدید، بنیاد مسکن و شرکت بازآفرینی شهری اعلام کرده‌اند که در سال جاری هر ماهه تعداد قابل توجهی واحد را افتتاح می‌کنند.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402040200686/%D9%88%D8%A7%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D9%87-%DB%B4%DB%B0%DB%B0-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%86%D9%81%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D8%AC%D8%A7%D8%B1%DB%8Cبه گزارش ایسنا، دولت در طرح نهضت ملی مسکن روش‌هایی را شامل حمایت از بخش خصوصی، توسعه و ایجاد شهرهای جدید، نوسازی بافتهای فرسوده، نوسازی خانه‌های روستایی و واگذاری زمین به متقاضیان را دنبال می‌کند.