وزیر راه:‌ حمل‌ ونقل کشور با اختصاص ۲۰ میلیارد دلار تا ۴ سال آینده متحول می‌شود

به گزارش خبرنگار اقتصادی مجله خبری راه و ساختمان، «رستم قاسمی» روز دوشنبه در مراسم روز جهانی دریانوردی در محل سازمان بنادر و دریانوردی  افزود: از همه کسانی که در بخش دریا اعم از شیلات، نفت کش و کشتیرانی تلاش دارند تشکر ویژه دارم و از حضور مهندسان دریایی نیز تشکر می کنم.

وی همچنین درباره اینکه آیا مجوز پرواز هواپیماهای توپولف صادر شده که اخیرا یک ایرلاین از اورهال هواپیمای توپولف خبر داده است، گفت: هواپیماهای توپولف مجوز پرواز را در ایران ندارد.منبع

قاسمی ادامه داد: کریدورهای جاده ای و ریلی به بنادر ما به طور کامل متصل نیست، این درحالیست که ایران می تواند مهم ترین نقش ترانزیتی را داشته باشد.

وزیر راه افزود: هر ۱۰ روز یکبار بار کود از روسیه به هند ارسال می شود که می تواند از مسیر ایران باشد. تکمیل ظرفیت کریدورها و افزایش ترانزیت کشور بعد از نفت می تواند درآمد بسیار خوبی برای کشور داشته باشد.

وی گفت: از «حبیب الله سیاری» مرد بزرگ دریایی ایران که تلاشهای زیادی در جزایر جنوبی خلیج فارس داشتند و در برنامه امشب حضور دارند نیز قدردانی می کنم.

وی گفت: امروز امنیت دریا در ایران برقرار است، اما باید بتوانیم از موقعیت ژئوپلتیکی ایران استفاده کنیم. ۲۰۰ میلیون تن بار در منطقه وجود دارد و می تواند از کریدور ایران جابجا شود.

بازرس ویژه وزارت راه و شهرسازی آزاد شده است

قاسمی همچنین در پایان مراسم در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که آخرین وضعیت بازرس بازداشتی شما چه شد، گفت: آقای مکارم بازرس ویژه وزارت راه و شهرسازی آزاد شده است.

  افزایش ظرفیت اشتغال با طرح "آموزش در محیط واقعی کار"
وزیر راه گفت: بعد از یکسال تلاش در وزارت راه، امروز به مرحله ای رسیدیم که بتوانیم در بخش تحول حوزه ریلی و بندری تا ۲۰ میلیارد دلار هزینه کنیم. خبر خوش اینکه این ظرفیت در اختیار ما قرار گرفته و به زودی شاهد تحول بزرگی در بخش دریا ریل و همین طور هوایی هستیم.

وزیر راه و شهرسازی افزود: بخش دریایی کشور مظلوم واقع شده و نتوانستیم از ظرفیت دریا که می توانست پایه اقتصاد کشور باشد، استفاده کنیم.