پیش‌بینی خیزش گرد و خاک در شمال غرب و جنوب شرقی کشور

«فریبا گودرزی» امروز (شنبه) درباره وضعیت آب‌و هوا به خبرنگار مجله خبری راه و ساختمان گفت: سامانه باد و گرد و خاک از امروز تا فردا (یکشنبه) فعال است که موجب وزش باد شدید و در نقاط مستعد خیزش گرد و خاک خواهد شد.

گودرزی بیان‌داشت: احتمال پرتاب اشیاء از ساختمان‌های نیمه کاره و احتمال سقوط تابلوهای تبلیغاتی نیز وجود دارد.

وی افزود: بر این اساس امروز در خوزستان، بوشهر، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، یزد، شرق سمنان و شمال سیستان و بلوچستان و فردا در خوزستان، ایلام، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شرق یزد، شرق سمنان، بوشهر و شمال سیستان و بلوچستان با کاهش کیفیت هوا مواجه هستیم. 

وی به احتیاط در تردد به‌ویژه در جاده‌های بیابانی، استحکام سازه‌های موقت و عدم پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره و عدم حضور افراد آسیب پذیر در فضای باز توصیه کرد.

به گفته گودرزی، احتمال صاعقه، آب‌گرفتگی و جاری شدن روان‌آب به شکل محدود و محلی، احتمال آسیب به تابلوهای تبلیغاتی و سازه‌های موقت و شکستن نهال‌ها و درختان فرسوده نیز وجود دارد.

این کارشناس سازمان هواشناسی همچنین از رشد ابرهای همرفتی از روز یکشنبه و رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت در مناطق مستعد خیزش گرد و خاک خبر داد.

وی گفت: بر این اساس فردا در  سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، شمال آذربایجان شرقی، شمال آذربایجان غربی، شمال اردبیل، شرق هرمزگان و ارتفاعات کرمان بارش موقت و همزمان خیزش خاک وجود دارد.

به گفته کارشناس سازمان هواشناسی، احتمال شکستن درختان فرسوده، احتمال آسیب به سازه‌های موقت، احتمال تاخیر در پروازها، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا برای این مناطق پیش بینی می‌شود. 

  واگذاری زمین به ۷۰ هزار مشمول قانون جوانی جمعیت تا پایان سال

وی همچنین درباره کاهش شعاع دید و کیفیت هوا و احتمال پرتاب اشیاء از ساختمان‌های نیمه کاره نیز هشدار داد.منبع