پیش بینی پاییز کم بارش/ میانگین بارندگی‌ها کمتر از سطح عادی است

در این جلسه معاون توسعه و پیش‌بینی سازمان هواشناسی کشور نیز گفت: هشدارهای سازمان هواشناسی مبتنی بر تاثیر بوده و بر اساس آخرین استانداردهای سازمان جهانی هواشناسی تولید و صادر می‌شود.

معاون توسعه و پیش بینی سازمان هواشناسی کشور تصریح کرد: روند تلفات سیل در  ایران کاهشی بوده به طوریکه در دهه ۱۹۵۰ بیشینه تعداد کشته های سالانه ۲۰۰۰ نفر بوده است این آمار در دهه ۲۰۲۰ به محدوده ۱۰۰ نفر رسیده است.منبعوی افزود: طبیعتا هرچه پدیده جوی مخرب‌تر باشد سطح هشدار بالاتر و خطرناک تر است و هرچه سطح تخریب و احتمال وقوع پایین تر باشد، سطح هشدار نیز کاهش می یابد.

ایران کشوری سیل خیز است

وظیفه خاظرنشان کرد: کم بارشی امسال سبب شد تا میزان آب پشت سدهای کشور نیز با کاهش قابل توجهی همراه شود. حتی ورودی آب سدها نیز به دلیل توالی خشکسالی نیز کمتر از سال گذشته بوده است.

«مجید آزادی» که در جلسه شورای مدیران سازمان هواشناسی کشور حضور داشت، گفت: در هشدار مبتنی بر تاثیر دو عامل اصلی «اثر تخریبی» و «احتمال وقوع» سطح هشدار یا همان رنگ هشدار را تعیین می کند.

وی ادامه داد: این شرایط در حالی است که امسال دومین سال متوالی خشکسالی با درجات شدید تا بسیار شدید در کشور است.

معاون توسعه و پیش بینی سازمان هواشناسی کشور ادامه داد: پیش‌بینی‌های هواشناسی مبتنی بر احتمالات بوده و پایه مدیریت ریسک است. بنابراین مسئولین و مردم باید با این مفهوم آشنا شوند و هیچگاه پیش‌بینی‌های هواشناسی را بصورت قطعی تلقی نکنند.

  هشدار قرمز هواشناسی نسبت‌به بارش سنگین برف در برخی استان‌ها
وی گفت: بررسی داده ها خسارت‌های جانی ناشی از سیل در کشور نشان می دهد که ایران یک کشور سیل خیز است و از دهه ۱۹۵۰ تا ۲۰۲۰ خسارت های جانی زیادی از این مخاطره جوی داشته است.
 

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور افزود: در جریان بارش های اخیر اندکی از کسری بارش کشور جبران شد اما همچنان میانگین بارندگی ها از ابتدای سال زراعی یعنی اول مهرماه تا کنون ۲۴ درصد کمتر از نرمال است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی مجله خبری راه و ساختمان«احد وظیفه» پیش از ظهر امروز در جلسه شورای مدیران سازمان هواشناسی کشور، اظهار داشت: شرایط پیش‌روی بارش در پاییز و ادامه کسری آب پشت سدها تاثیر مخربی بر کشت پاییزه به خصوص در مناطق سردسیر نیمه شمالی خواهد داشت.