پیگیری اجرای ۱۶ سند همکاری/ ازسرگیری فعالیت دو خودروساز داخلی در سوریه

وزیر راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: طبق تاکیدات روسای جمهور دو کشور باید هرچه سریع‌تر این تفاهمات را به مرحله اجرا برسانیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تسهیل ترانزیت از دیگر اقدامات صورت گرفته است گفت: فعال سازی خطوط ریلی هوایی و کشتیرانی بین دو کشور از موضوعات مهمی است که به اجرا رسید. همچنین می‌توانیم کشتی‌های بزرگ‌تری برای ارسال کالاها به سوریه داشته باشیم که لازم است پس کرانه‌هایی در اختیار کشتی‌های ایرانی قرار گیرد.

ایجاد تحولات جدید در منطقه پس از سفر تاریخی رئیس جمهور ایران به سوریه

وی خاطرنشان کرد: در گذشته دو خودروساز ایرانی در سوریه فعال بودند که به دلیل استانداردهای سوریه فعالیت آنها تقریباً متوقف شده بود. با توافقاتی که اخیراً صورت گرفته این دو خودروساز با رعایت استانداردهای کشور سوریه می‌توانند فعالیت خود را از سر بگیرند. همچنین کارخانه ساخت لاستیک توسط ایران در سوریه راه‌اندازی می‌شود.

سامرالخلیل اظهار کرد: تشکیل جلسه پیگیری بعد از تنها دو ماه از سفر رئیس جمهور ایران به سوریه نشان دهنده جدیت ایران در اجرای توافقات مهم میان دو کشور دارد.

به گزارش ایسنا، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی و رئیس کمیسیون اقتصادی مشترک ایران و سوریه، امروز در جلسه افتتاحیه کمیته پیگیری اسناد و تفاهمات سفر رئیس جمهور کشورمان به دمشق، با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهوری به سوریه گفت: در این سفر ۱۶ سند همکاری بین دو کشور به امضا رسید و یکی از اصلی‌ترین وظایف ما در کمیسیون پیگیری برای اجرایی شدن این سندهاست.

وی همچنین بیان کرد: بیمه‌های مشترکی برای تسهیل امور گردشگری و زوار بین ایران و سوریه راه‌اندازی شده است. در خصوص تجارت آزاد نیز به نتایج مثبت و اجرایی رسیدیم.

  راه‌ ارتباطی روستاهای کردستان بازگشایی شد

بذر پاش گفت: حذف تعرفه تجاری کالاهای دو طرف از جمله ثمرات سفر اخیر است. قبلاً تعدادی از کالاها بین دو کشور ایران و سوریه بدون تعرفه بود اما با توافقات اخیر تقریباً تعرفه تمامی کالاها به صفر رسیده است.

راه‌اندازی کارخانه ساخت لاستیک در سوریه

از سرگیری فعالیت دوباره دو خودروساز ایرانی در سوریه به زودی

رئیس کمیسیون اقتصادی مشترک ایران و سوریه ادامه داد: دیدارهای متعدد و موثری نیز برای هیات سوری با مقامات و مسئولان ایرانی تدارک دیده شده تا مذاکرات درباره تفاهمات انجام شده، ادامه یابد.

گفتنی است، جلسه‌ افتتاحیه کمیته پیگیری اسناد و تفاهمات سفر رئیس جمهور کشورمان به دمشق در اردیبهشت ۱۴۰۲ به ریاست مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی کشورمان و محمدسامر الخلیل، وزیر اقتصاد و تجارت خارجی سوریه به عنوان رؤسای کمیسیون‌های مشترک اقتصادی دو کشور صبح امروز دوشنبه نهم مردادماه در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

وی افزود: شب گذشته جلسه مهمی با وزیر داشتیم و موضوعات مهمی در بسیاری از حوزه‌ها مطرح شد که در حاشیه این جلسات برخی از جزئیات این توافقات اعلام خواهد شد.

بذر پاش گفت: حذف تعرفه تجاری کالاهای دو طرف از جمله ثمرات سفر اخیر است. قبلاً تعدادی از کالاها بین دو کشور ایران و سوریه بدون تعرفه بود اما با توافقات اخیر تقریباً تعرفه تمامی کالاها به صفر رسیده است.

در سفر اخیر رئیس جمهوری و هیئت همراه به سوریه ۱۶ سند همکاری بین ایران و سوریه به امضا رسید که امروز در کمیسیون پیگیری با حضور بذرپاش وزیر راه و شهرسازی ایران و محمدسامر الخلیل، وزیر اقتصاد و تجارت خارجی سوریه، نشستی برای پیگیری اجرای این سندها برگزار شد.

  ۳۵ هزار میلیارد ریال برای تامین خدمات زیربنایی مسکن ملی در کشور توزیع شد

بذرپاش ضمن قدردانی از سفیران دو کشور گفت: تحول قابل توجهی در پیگیری‌ها و به سرانجام رسیدن پروژه‌ها رخ داده است.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402050905399/%D9%BE%DB%8C%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DB%B1%DB%B6-%D8%B3%D9%86%D8%AF-%D9%87%D9%85%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B2%D8%B3%D8%B1%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D9%81%D8%B9%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%AA-%D8%AF%D9%88-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88%D8%B3%D8%A7%D8%B2-%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D9%84%DB%8C

بذر پاش همچنین خبر داد که دو خودروساز ایرانی به زودی فعالیت خود را در سوریه از سر می‌گیرند.

رئیس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و سوریه در طرف ایرانی همچنین بیان کرد: بیمه‌های مشترکی برای تسهیل امور گردشگری و زوار بین ایران و سوریه راه اندازی شده است. در خصوص تجارت آزاد نیز به نتایج مثبت و اجرایی رسیدیم.

محمد سامر الخلیل وزیر اقتصادی و تجارت خارجی سوریه نیز در این نشست ضمن تشکر از دعوت وزیر راه و شهرسازی و میزبانی شایسته وی، بر تکلیف نهاده شده از سوی رئیس جمهور سوریه برای اجرایی شدن تفاهمات انجام شده در سفر تاریخی رئیس جمهور ایران تاکید کرد.

بذرپاش اعلام کرد: توافقات نفتی خوبی هم بین ایران و سوریه انجام شده که بعد از ظهر اخبار آن با حضور وزیر نفت اعلام می‌شود امیدواریم بتوانیم صادرات محصولات پتروشیمی را داشته باشیم.

پیگیری اجرای ۱۶ سند همکاری/ ازسرگیری فعالیت دو خودروساز داخلی در سوریه

رئیس کمیسیون مشترک همکاری و اقتصادی ایران و سوریه تصریح کرد: مسیر ایران – عراق – سوریه یک مسیر بسیار خوب برای صادرات کالاها به اروپا محسوب می‌شود زیرساخت‌های اجرای این هدف فراهم است. امیدواریم در آینده این کریدور راه‌اندازی شود و قطارهای ایرانی بتوانند کالاها را از طریق سوریه صادر کنند.

وی افزود: در این سفر و ملاقات تاریخی میان روسای جمهور ایران و سوریه نقطه تحول جدیدی در روابط اقتصادی و تجاری ایجاد شده است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تسهیل ترانزیت از دیگر اقدامات صورت گرفته است، گفت: فعال‌سازی خطوط ریلی هوایی و کشتیرانی بین دو کشور از موضوعات مهمی است که به اجرا رسید. همچنین می‌توانیم کشتی‌های بزرگ‌تری برای ارسال کالاها به سوریه داشته باشیم که لازم است پس کرانه‌هایی در اختیار کشتی‌های ایرانی قرار گیرد.

  ۲۲.۵ درصد از عوارض پروانه ساخت برای بیمه کارگران ساختمانی تخصیص یافت

وزیر اقتصادی و تجارت خارجی سوریه گفت: شاهد تحولات جدیدی در منطقه هستیم و امیدواریم این تلاش‌ها به نتیجه ملموس برسد.

وی به جلسه روز گذشته خود با وزیر حمل‌ونقل سوریه اشاره کرد و گفت: گزارش‌ها حاکی از پیشرفت مناسب در امور و پروژه‌های مشترک بود.