کارگروه تامین مصالح ساختمانی طرح نهضت ملی مسکن تشکیل می‌شود

سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تاکید کرد: حداکثر تا یک ماه آتی با همکاری وزارت راه و شهرسازی و وزارت صمت کارگروه سیمان برای تامین به‌موقع مصالح ساختمانی طرح نهضت ملی مسکن تشکیل خواهد شد.

وی خبر داد: چندی است مرکز تحقیقات با برخی از کارخانجات وارد مذاکره شده است. مرکز تحقیقات در صدد است تا در خصوص تامین مصالح ساختمانی دارای گواهینامه فنی و زنجیره تامین این مصالح صنعت در کنار مرکز تحقیقات و وزارت راه و شهرسازی باشد.

یادآور می‌شود، ارایه تسهیلات خودمالکی طرح نهضت ملی مسکن مرحله به مرحله و بر اساس پیشرفت فیزیکی به خودمالکان پرداخت می‌شود.منبعامروز همچنین «سید محسن فاضلیان» عضو هیات‌مدیره بانک مسکن در خصوص ارایه تسهیلات خودمالکی طرح نهضت ملی مسکن، قراردادهای منعقده و همچنین میزان واریزی به حساب سازندگان اعلام کرد: از ابتدای اجرای طرح تاکنون قرارداد ۵۴ هزار و ۶۶۵ واحد به مبلغ ۱۸ هزار و ۶۷۸ میلیارد تومان منعقد شده است.

قرارداد خودمالکی نهضت ملی بیش از ۵۴ هزار واحد منعقد شد

سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی دو مصالح ساختمانی پرکاربرد نهضت ملی مسکن را سیمان و فولاد عنوان کرد و توضیح داد: در خصوص تامین فولاد طرح نهضت ملی مسکن جلساتی با مدیرعامل ذوب آهن در همراهی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و نماینده وزارت صمت انجام شد و در کنار آن از کارخانه ذوب آهن اصفهان بازدید به عمل آمد.

به گزارش مجله خبری راه و ساختمان از وزارت راه و شهرسازی، «محمدمهدی حیدری» سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اظهار کرد: در اجرای بهینه طرح نهضت ملی مسکن، مرکز تحقیقات شناسایی، معرفی و عرضه فناوری‌های نوین را در دستور کار قرار داده است. در عین حال توجه به کیفیت تاسیسات ساختمانی اعم از لوله، اتصالات و … در دستور کار است که در این خصوص ترویج عرضه محصولات دارای گواهینامه فنی در حال عملیاتی شدن است.

  رانندگان کامیون‌های متخلف در مسیر خلخال- گیلان نقره‌داغ شدند

حیدری همچنین در خصوص دیگر اقدامات مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در اجرای طرح نهضت ملی مسکن گفت: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در خصوص رد و یا تایید الحاق اراضی به محدوده شهرها در اجرای طرح نهضت ملی مسکن مسائل مختلف از جمله مساله فرونشست زمین، گسل‌های فعال و سایر مخاطرات را مورد توجه و کار کارشناسی قرار می‌دهد و نظرات کارشناسی مرکز به شورای‌عالی شهرسازی و معماری اعلام می‌شود.

فاضلیان ادامه داد: از مجموع قراردادهای منعقد شده به میزان ۱۸ هزار و ۶۷۸ میلیارد تومان، مبلغ ۹ هزار و ۵۴۵ میلیارد تومان به حساب خودمالکان پرداخت شد.

حیدری تصریح کرد: در زنجیره تامین مصالح و تنوع در ارایه محصولات فولادی ساختمانی مقرر شد تا کارگروهی فنی شکل بگیرد و سازو کارها تعیین و مدیریت شود.

وی ادامه داد: در خصوص تامین مصالح ساختمانی سیمان، ترویج استفاده از سیمان آمیخته مدنظر است که بتواند جایگزین قسمتی از سیمان پرتلند شود تا هم موضوعات محیط‌زیستی و هم افزایش ظرفیت تولید و هم کاهش قیمت با کمک کارخانه‌های تولید و انجمن سیمان مدیریت شود. کارگروه ملی سیمان در هماهنگی با وزارت راه و شهرسازی و وزارت صمت در مرکز تحقیقات تشکیل می‌شود.