گزارش اجرای طرح نهضت ملی مسکن اعلام شد/ یک میلیون و ۳۸۳ هزار واحد در حال ساخت

در بخش ایجاد زیرساخت‌ها و مقدمات اجرای طرح، نیز برآورد میزان نیاز ۴ساله مسکن کشور به تفکیک استان و شهر و ابلاغ آن به ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها و استانداران سراسر کشور جهت تامین اراضی و سایر اقدامات موردنیاز، تدوین برنامه تولید مسکن در حوزه‌های تامین زمین، تامین منابع مالی، تامین خدمات موردنیاز و… با رویکرد برخورداری و تخصیص هوشمند مشوق‌ها و یارانه‌های به دهک‌های مختلف درآمدی، ایجاد سامانه ثبت‌نام از متقاضیان مسکن و پایش پروژه‌های طرح نهضت ملی مسکن و ثبت‌نام حدود ۵.۵ میلیون متقاضی در تمامی استان‌های کشور انجام شد.

تأمین اراضی ساخت یک میلیون و ۵۳۵ هزار و ۲۷۶ واحد مسکونی

علاوه بر این برای تامین خدمات زیربنایی و روبنایی در زمین‌های تخصیص یافته به طرح، نیز می‌بایست سرمایه‌گذاری زیادی از محل منابع دستگاه‌های خدمات رسان و بودجه عمومی و سایر روش‌های پیش‌بینی‌ شده صورت پذیرد که این سرمایه‌گذاری نیز منجر به افزایش قابل‌توجه تولید ناخالص داخلی، اشتغال و مالیات شود.

افزایش سقف تسهیلات ساخت/ تعیین سهمیه بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات

از این‌رو و همچنین متاثر از بی‌ثباتی‌های روی داده در شرایط کلان اقتصادی طی سال‌های گذشته، قیمت مسکن و اجاره‌بها به میزان قابل‌توجهی افزایش یافته است به نحوی که طول دوره انتظار در سه دهک اول اقتصادی کشور به بیش از ۱۲۰ سال و سهم مسکن در سبد هزینه خانوار در این سه دهک به حدود ۴۳ درصد افزایش یافته است.

در بخش تامین خدمات نیز انجام هماهنگی‌های لازم برای اعمال تخفیف ۵۰ درصدی در هزینه و تسهیل و تسریع در صدور پروانه‌های ساختمانی در برنامه‌های حمایتی تولید مسکن توسط شهرداری‌های کشور، تفاهم با سازمان نظام‌مهندسی کشور جهت اعمال سیاست‌های تشویقی برای مهندسان داوطلب به ارائه خدمات فنی مهندسی در برنامه‌های حمایتی تولید مسکن انجام شد.

  آزادراه تهران_شمال و محور چالوس مسدود است

راه‌اندازی سامانه برخط ثبت‌نام و پرداخت تسهیلات ساخت مسکن و امکان ثبت‌نام تمامی سازندگان در این سامانه جهت دریافت تسهیلات ساخت مسکن از دیگر اقدامات در این بخش بود.

در بخش تامین زمین، بانک اطلاعات زمین جهت ثبت اطلاعات زمین‌های تامین و شناسائی شده در تمامی شهرهای کشور برای اجرای برنامه‌های حوزه مسکن ایجاد شد. همچنین تامین زمین به استعداد یک میلیون و ۵۳۵ هزار و ۲۷۶ واحد مسکونی تا ۱۲ تیرماه ۱۴۰۱،  در ۱۳۰۰ شهر کشور پیگیری و تامین مابقی اراضی موردنیاز از طریق ایجاد شهرک‌ها یا شهر جدید، الحاق زمین به محدوده شهرها، تغییر کاربری اراضی مستعد و استفاده از اراضی مازاد دستگاه‌های دولتی و … انجام شد. درعین‌حال، پیش‌بینی زیرساخت‌های موردنیاز در زمین‌های تامین شده هم‌زمان با دوره احداث واحدهای مسکونی نیز انجام شد.

همچنین این میزان از ساخت‌وساز در مجموع به میزان بالغ بر ۷ میلیون نفر اشتغال مستقیم و ۵.۲ میلیون نفر اشتغال غیرمستقیم (جمعاً ۱۲.۲ میلیون نفر اشتغال مستقیم و غیرمستقیم) در طول دوره اجرای طرح ایجاد می‌شود. یادآوری اینکه این حجم مربوط به طول دوره ساخت خواهد بود و باتوجه‌به انجام این طرح در دو دوره ساخت، اشتغال‌زایی مستقیم و مستمر بر این اساس اتفاق خواهد افتاد.

ایجاد زیرساخت‌ها و مقدمات اجرای طرح

بر اساس این گزارش، انجام هماهنگی‌های لازم برای اعمال تخفیف در هزینه و تسهیل و تسریع در صدور پروانه‌های ساختمانی در برنامه‌های حمایتی تولید مسکن توسط شهرداری‌های کشور، تفاهم با سازمان نظام‌مهندسی کشور جهت اعمال سیاست‌های تشویقی برای مهندسین داوطلب به ارائه خدمات فنی مهندسی در برنامه‌های حمایتی تولید مسکن  و پیگیری از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای تسهیل در امور بیمه و کاهش هزینه‌های پروژه‌های ساختمانی طرح‌های حمایتی مسکن بخش دیگری از اقدامات معاونت مسکن و ساختمان در طی دولت سیزدهم است.

  افزایش ١٧٠ درصدی حداقل حقوق کارگران در دولت سیزدهممنبع

در این گزارش آمده است: مجموعه این شرایط، عموم خانوار به خصوص خانوار موجود در دهک‌های پائین درآمدی را در تامین مسکن با مشکل مواجه نموده است؛ بنابراین ضروری است دولت در چارچوب قوانین و مقررات موجود به خصوص قانون جهش تولید مسکن و قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن با ارائه انواع امکانات و مشوق‌ها از جمله ارائه زمین ارزان قیمت زمین تامین مسکن را برای خانوارهای فاقد مسکن واجد شرایط ایجاد کند.

در بخش تامین مالی نیز اقداماتی که انجام شد شامل تعیین سهمیه بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات به میزان ۳۶۰ هزار میلیارد تومان و ابلاغ آن به تمامی بانک‌ها جهت پرداخت بود؛ همچنین افزایش سقف تسهیلات ساخت به ۴۵۰ میلیون تومان در شهر تهران، ۴۰۰ میلیون تومان در سایر کلان‌شهرها، ۳۵۰ میلیون تومان در مراکز استان‌ها، ۳۰۰ میلیون تومان در سایر شهرها و ۲۵۰ میلیون تومان در مناطق روستائی کشور و افزایش طول دوره بازپرداخت این تسهیلات به ۲۰ سال در بخش تامین مالی برنامه‌ریزی و انجام شد.

ابعاد مالی طرح و ایجاد اشتغال نشان می‌دهد که در راستای اجرای طرح نهضت ملی مسکن، جهت ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی (جمعاً چهار میلیون در چهار سال آتی)، می‌بایست به مساحت تقریبی ۵۲۰ میلیون مترمربع عملیاتی ساختمانی اجرا شود. برای اجرا این میزان عملیات ساختمانی، حدود ۳۱۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری مستقیم صورت می‌پذیرد که حدود نیمی از این منابع از محل منابع بانکی و مابقی از محل آورده نقدی متقاضیان در طول دوره ساخت، تامین می‌شود. لازم به ذکر است با انجام این سرمایه‌گذاری با لحاظ ضریب انتشار ۱.۹، به میزان ۵۸۹۶ هزار میلیارد تومان ارزش‌افزوده ایجاد می‌شود.

  معاون اجرایی رئیس جمهور: کشور به کارگاه سازندگی تبدیل شده است

ایجاد میلیونی شغل با اجرای طرح نهضت ملی مسکن

برااس اطلاعات طرح جامع مسکن، طی ۵ سال گذشته باید سالانه حدود ۹۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته و تامین می‌شد. این در شرایطی است که بر اساس اطلاعات منتشر شده طی سال‌های مذکور صرفاً به میزان ۵۰ درصد این میزان، تولید مسکن در کشور صورت پذیرفته است و بازار مسکن در شرایط فعلی با عدم تعادل شدید بین عرضه و تقاضا مواجه شده است.

توافق برای تخفیف ۵۰ درصدی صدور پروانه ساختمانی طرح نهضت ملی مسکن

وزارت راه و شهرسازی تا تیرماه ۱۴۰۱ عملیات ساخت یک میلیون و ۳۸۳ هزار و ۵۱۳ را آغاز کرده است که از این تعداد، ۹۵۴ هزار و ۲۳۸ هزار واحد در مراحل مختلف پیشرفت فیزیکی و ساخت‌وساز قرار دارند و تعداد ۴۲۹ هزار و ۲۷۵ واحد کلنگ‌زنی و عملیات اجرایی آن آغاز شده است

به گزارش مجله خبری راه و ساختمان، وزارت راه و شهرسازی، عملکرد حوزه مسکن و ساختمان در دولت سیزدهم، حوزه اجرای طرح نهضت ملی مسکن همراه با پیش‌نیاز اجرای آن از جمله تامین اراضی، تامین مالی، تامین مصالح ساختمانی، تامین خدمات و سایر موارد را اعلام کرد.

در بخش تامین مصالح ساختمانی، برآورد مکانی و زمانی میزان مصالح موردنیاز برای احداث ۴ میلیون واحد مسکونی و انجام اقدامات لازم توسط وزارت صمت برای تامین این مصالح انجام شد.