۱۱ هزار میلیارد ریال برای احداث راه های روستایی کردستان در نظر گرفته شده است

تردد اولین قطار روسیه به بندر شهیدرجایی بندرعباس

وی با تاکید بر اینکه رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و مدیر کل راهداری استان این امر را به صورت شبانه‌روزی پیگیری کنند، افزود: فصل کاری در کردستان کم است، اما این تلاش باید انجام شود، تا هرچه سریعتر ۳۷۰ کیلومتر احداث راه روستایی که در این سفر مشخص شده است، به سرانجام برسد، لذا در این اقدامات باید در بخش‌ها و در جبهه‌های مختلف همکاری وجود داشته باشد.

به گزارش مجله خبری راه و ساختمان، رستم قاسمی که روز جمعه همزمان با سفر رییس جمهور به کردستان سفر کرده است در مراسم آغازعملیات اجرایی ۳۷۰ کیلومتر احداث راه روستایی در کردستان گفت: باید در بخش راه و شهرسازی پیشتاز باشیم، چرا که هم نیروها و مدیران توانمند و هم زمینه برای سرعت بخشیدن به پیشرفت وجود دارد، لذا تاکید بر این است پیمانکاران ۳۷۰ کیلومتر راه روستایی را که حدود ۴۰ کیلومتر از آن امروز افتتاح می شود، بلافاصله در بخش‌های مختلف دنبال کنند و هر قسمت را به یک پیمانکار بسپارند.

قاسمی با تاکید براینکه نگاهمان عملیاتی است، گفت: اعتباری بالغ بر۶ هزار میلیارد ریال غیر از پروژه کمربندی مریوان که با بخش سرمایه‌گذاری پیش می‌رود، برای راه‌ها و راه‌آهن استان در این سفر دیده شده است، لذا این استان جزو استان‌های برتر کشور به لحاظ عدد و رقم است.

قاسمی با بیان اینکه ۱۰ میلیون تن با قراردادهای دیگری که با کشورهای دیگر بسته شده است، حدود ۲۰ میلیون تن قرارداد ترانزیت از ایران را رقم زده است، بیان کرد: این عمل منابع بسیار بزرگی ایجاد می‌کند و برای کشور هم به لحاظ سیاسی، اجتماعی و امنیتی به عنوان یک جایگاه خاص ژئوپلیتیکی تاثیر گذار است.

وی یادآور شد: باید به منظور رفع نیازها بخصوص در استان‌های مرزی اعتبارات بیشتری بگذاریم.

وی با بیان اینکه توسعه مرز باشماق باید پیگیری شود، اظهار داشت: پایانه‌های مرزی ما باید جزو شیک‌ترین و مرتب ترین پایانه های مرزی باشد، لذا سازمان راهداری باید برنامه‌ریزی کند تا این امر تحقق یابد.

  تداوم ورود مسافران به مازندران و ترافیک سنگین‌شبانه در جاده‌های شمالی کشور

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه همکاران ما سال گذشته برای جاده‌های روستایی تلاش بسیاری کردند، گفت: با این حال به هنگام بارش برف در کردستان و برخی مناطق اینچنینی به فکر چگونگی تردد مردمان روستاها هستیم و این امر دغدغه‌ای است که وجود دارد.

قاسمی بهبود شرایط زندگی را حق مردم این استان دانست و اظهار داشت: در نشست اخیر یکی از دغدغه‌هایمان رساندن شاخصه جاده‌های حمل و نقلی این استان به میزان شاخصه اصلی کشود بود، چرا که کردستان نسبت به شاخصه‌های کشور عقب ماندگی دارد، لذا با این مصوبه، این اتفاق خواهد افتاد.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: توافقاتی در خصوص ساخت پل‌های روی رودخانه آستاراچای در حال انجام است و توافق اخیری نیز انجام شده که در جلفا و در منطقه خداآفرین است که بزودی کلنگ آن زده خواهد شد.

قاسمی اظهار داشت: نمی‌توان سرعت برخی از پروژه‌های کاری را افزایش داد، به طور مثال باید بخشی از بندرها ساخته شود تا برای دیگر بخش‌ها اقدام کنیم، اما در پروژه‌های راه روستایی، راهسازی و راه آهن با تقسیم‌بندی پیمانکاران می‌توان زمان را بسیار محدود کرد.

تسریع در انجام پروژه‌های راهسازی

قاسمی کیفیت ساختمان سازی در ایران را با توجه به طرح نهضت ملی مسکن، مطلوب خواند و گفت: تغییراتی هم در کیفیت و هم در شهرسازی ایجاد شده است که می‌تواند نقص مسکن مهر را نیز به لحاظ کیفیتی جبران کند، اما در زمینه جاده‌ها همچنان به وضع مورد انتظار نرسیده‌ایم.

وی اظهار داشت: می‌توانیم این دغدغه را برای همیشه در کردستان برطرف کنیم؛ تلاش‌هایی که در سال گذشته انجام شد آمار و ارقام خوبی را نشان داد اما این آمار کافی نبود.

وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: در بخش کیفیت نیز مجموعه کشور در ساخت جاده‌ها وضعیت خوبی ندارد، این امر باید مورد توجه قرار گیرد و دستگاه های نظارتی حضور داشته باشد تا پیمانکاران کیفیت ساخت را افزایش دهند.

  چرا برخی تصویری وارونه از «مالیات بر سوداگری» ارائه می‎دهند؟

قاسمی ابراز امیدواری کرد با همکاری و همفکری که میان شرکت زیرساخت و اداره کل راه و شهرسازی استان وجود دارد، شاهد رفع مشکلات استان باشیم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: با احداث این میزان راه روستایی ،وضعیت استان کردستان به شاخصه کشور می‌رسد، اما نگاهمان بر این است استان‌هایی همچون کردستان، سیستان و بلوچستان و آذربایجان غربی باید در صدر شاخص‌های کشور قرار گیرند.

وی با بیان اینکه سفرهای استانی که شخص رییس‌جمهور نیز روی آن حساس هستند، باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: این امر که صدا و سیما در سفرهای استانی حضور یابد و پیشرفت پروژه‌ها را از نزدیک مشاهده کند بسیار مساله مهمی است.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: باید مجوزی دریافت شود تا تعدادی ماشین آلات از طریق مرزها وارد شوند، چراکه باید در زمستان‌ها با مشکلات کمتری مواجه شوند.

استان کردستان امروز جمعه میزبان سفر استانی آیت الله سید ابراهیم رییسی، رییس جمهور و هیات همراه است.

استان کردستان با بیش از یک میلیون و ۶۰۳ هزار نفر جمعیت، ۱۰ شهرستان، ۳۲ شهر، ۳۱ بخش، ۸۶ دهستان و یک هزار و ۶۷۷ روستای دارای سکنه دارد.منبع

وزیر آموزش و پرورش، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، وزیر کشور، وزیر راه و شهرسازی، وزیر جهاد کشاورزی، سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رییس سازمان برنامه و بودجه، معاون اجرایی و سرپرست نهاد ریاست جمهوری، رییس دفتر رییس جمهور، مشاور رییس جمهور در امور مناطق آزاد تجاری و صنعتی و ویژه اقتصادی، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده  و مشاور رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی، آیت الله رییسی را در این سفر همراهی می کنند.

وی ادامه داد: برای راه‌آهن نیز اعتباری بالغ بر ۱۲ هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شده است که باید تعیین تکلیف شود، ضمن اینکه مجموعه حمل و نقل در این استان با همکاری یکدیگر باید اقداماتی را انجام دهند که این اعتبارات به سرعت به پول تبدیل شود، چراکه با طولانی شدن روند اجرای طرح‌ها، پروژه‌ها گران‌تر خواهد شد.

  اکیپ راهداری قم برای راهپیمایی اربعین به مهران اعزام شد

توسعه مرز باشماق پیگیری شود

وی در ادامه با بیان اینکه در روسیه بالغ بر ۱۰ میلیون تن قرارداد ترانزیتی بسته شده است، عنوان کرد: مقرر شده قطارها و خودروهای روسیه و ایران به طور مستقیم وارد ۲ کشور شوند و در هفته جاری اولین قطار روسیه به سمت بندر شهید رجایی بندرعباس حرکت می‌کند.

دیدار عمومی با اقشار مختلف مردم شهرستان سقز، نشست با روحانیون استان، دیدار با مردم سنندج در ورزشگاه ۶ هزار نفری ۲۲ گولان، شرکت در جلسه شورای اداری و نشست خبری با اصحاب رسانه از برنامه های سفر یک روزه رییس جمهور به کردستان است.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر سرعت بخشی به پروژه‌های راهسازی گفت: در سفرهای استانی مصوباتی وجود دارد اما سرعت بخشیدن به این مصوبات بسیار حائز اهمیت است، لذا انتخاب پیمانکاران متعدد که بتوانند ۳۷۰ کیلومتر را هرچه سریعتر به مرحله اجرایی برسانند تا مردم از آن بهره‌برداری کنند، یکی از مواردی است که حتما باید صورت گیرد.

وی در ادامه افزود: در ادوار مختلف، استان کردستان پایبندی خود به جمهوری اسلامی ایران را ثابت کرده است و ما نیز در دوره حضور در دفاع مقدس در این استان رفت و آمدهای بسیاری داشتیم و شاهد ایثارگری های مردم این دیار بودیم.

وی ادامه داد: توافقات خوبی در حوزه ترانزیت در سال جاری و پایان سال گذشته انجام داده‌ایم و سال گذشته حدود هشت میلیون تن ترانزیت را در کشور به ثبت رساندیم، همه اینها در حالی است که روابط ما با ترکمنستان قطع بود، امروز اما با سفرهایی که انجام شد، روابط بسیار خوب است.