۱۸۷ هزار مسکن روستایی در کشور درحال احداث است

نشست فصلی مدیران کل مدیریت بحران استان‌های سراسر کشور تا فردا پنجشنبه پنجم آبان ماه جاری  در قم ادامه دارد.منبع

وی اظهار داشت: سال ۸۴، ۷ درصد واحدهای روستایی کشور نوساز بود که این آمار در سال ۱۴۰۰ به ۵۰ درصد رشد رسیده و وضعیت مسکن روستاها کاملا تغییر کرده است.

وی با بیان اینکه در ۲۱ نقطه از کشور ۴۲ هزار واحد مسکونی آسیب‌دیده در حال بازسازی است، تصریح کرد: ۲۰۰ دستگاه ماشین آلات جدید حوزه مسکن خریداری و به زودی در بین استانهای هدف توزیع خواهد شد.

نیکزاد بازسازی واحدهای تخریب‌شده در اثر بلایای طبیعی را مورد اشاره قرار داد و افزود: بازسازی واحدهای آسیب‌دیده بلافاصله پس از آمارگیری مناطق آسیب‌دیده در دستور کار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار می‌گیرد؛ تاخیر در پرداخت وام از معضلات مهم در تسریع مباحث حوزه بازسازی است.

نیکزاد بابیان اینکه دولت نسبت به استحکام و رعایت مقررات ملی ساختمان اهتمام جدی دارد و برای نوسازی مسکن روستایی نیز اهتمام عملی دارد، تصریح کرد: اگر این مقررات رعایت شود عمر مفید ساختمان در ایران به صدسال می‌رسد.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، تاکید کرد: مبحث شناسنامه ساختمان و مسائل ایمنی و فنی آن در بسیاری از موارد به‌درستی عمل نمی‌شود، وجود برخی رابطه‌ها سبب شده تا شرکت‌های فنی قدرتمند به حاشیه رفته و افراد فاقد صلاحیت وارد عرصه ساخت‌وساز شده و به مقررات ملی ساختمان توجهی نداشته باشند.

نیکزاد بابیان اینکه کشور ما در سرفصل‌های عمرانی و تکنولوژی‌های موردنیاز هیچ کمبودی از کشورهای مدرن ندارد، ادامه داد: مشکل کشور ما در این است که از علوم و تکنولوژی‌های موجود به‌خوبی استفاده نمی‌شود؛ هم‌اکنون عمر مفید ساختمان در کشورهای پیشرفته صدسال و در ایران ۳۰ سال می‌باشد.

  اشتغال اتباع بیگانه فاقد پروانه کار ممنوع است

وی با انتقاد دوباره از تاخیر و سخت‌گیری در پرداخت تسهیلات و اعتبارات بازسازی مسکن‌های آسیب‌دیده، یادآور شد: پول و اعتبارات موجود سهم و حق مردم است و هیچ‌گونه تعلل و تأخیری در پرداخت آن‌ها پذیرفتنی نیست.

اکبر نیکزاد روز چهارشنبه در نشست فصلی مدیران کل مدیریت بحران کشور در قم، پیشگیری و پیش‌بینی را اولویت‌های مهم در بنیاد مسکن یاد کرد و اظهار داشت: اگر استحکام و استانداردهای لازم در احداث مسکن بکار برده شود، بخش مهمی از خسارت‌های بعدی در بروز حوادث و بلایای طبیعی مدیریت خواهد شد.