۱۹۰ هزار واحد مسکن مهر تا پایان بهمن فروش اقساطی می‌شود

وی گفت: در این نشست سرعت دادن به عملیات اجرایی طرح نهضت ملی مسکن، تعیین تکلیف و فروش اقساطی پروژه‌های نیمه‌تمام مسکن مهر شهری و روستایی تا پایان بهمن سال جاری، مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش مجله خبری راه و ساختمان از وزارت راه و شهرسازی، «احمد خادمیان» اظهار کرد: جلسه شورای مسکن برای بررسی وضعیت مسکن مهرهای باقیمانده و روند اجرای طرح نهضت ملی مسکن چهار استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان و اردبیل با حضور وزیر راه و شهرسازی برگزار شد.

سرپرست دفتر طرح‌ریزی و پایش طرح‌های مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: در خصوص باقیمانده مسکن مهر با تاکید وزیر راه و شهرسازی تمامی ادارات کل راه و شهرسازی، بنیاد مسکن و شهرهای جدید مکلف شدند تا واحدهای باقیمانده مسکن مهر تحت مسئولیت خود را تا پایان بهمن ماه امسال تعیین تکلیف و فروش اقساطی کنند.

وی گفت: پیش‌تر این عدد معادل ۲۵۰ هزار واحد در ابتدای دولت سیزدهم بوده است که هم اکنون بعد از چند ماه این رقم به ۱۹۰ هزار واحد رسیده است و با تاکید وزیر راه و شهرسازی ادارات تابعه مکلف به تعیین تکلیف و فروش اقساطی واحدهای باقیمانده هستند.

وی تصریح کرد: سیاست دولت این است که همان مسکن مهرهایی که زمین آنها فروش رفته و به خودمالک تبدیل شده باید به اتمام برسد. زیرا آن واحدها نیز از تسهیلات مسکن مهر استفاده کرده‌اند و وام مسکن مهر نیز از محل خط اعتباری بانک مرکزی بوده است که این اقساط باید به صندوق ملی مسکن برگردد و برای طرح‌های حمایتی بخش مسکن مورداستفاده قرار بگیرد.

  حمل ۳ روزه بار بین‌المللی با قطار از سرخس تا بندرعباس

خادمیان مدیریت و نظارت مستقیم بر سامانه‌های طرح نهضت ملی مسکن، پرداخت تسهیلات کمک ودیعه مسکن، پرداخت تسهیلات ساخت به بخش غیردولتی و سامانه ثبت‌نام و واگذاری مسکن مهر، پیگیری اتصال کامل سامانه بانک اطلاعات زمین سازمان ملی زمین و مسکن؛ سامانه تسهیلات ساخت مسکن روستایی بنیاد مسکن و سامانه تسهیلات ساخت بافت فرسوده شرکت بازآفرینی شهری به سامانه طرح‌های حمایتی مسکن را از دیگر موضوعات مورد بررسی عنوان کرد.

وی اضافه کرد: اراضی ۵۰۰ متری به شکل اجاره ۹۹ساله به متقاضیان واگذار می‌شود. برای انجام این کار نیز مقرر شد تا طرح‌های هادی روستاها بازنگری شود و محدوده روستاها باز شود تا خود مردم هم اگر زمین دارند در روستاها ساخت‌وساز انجام بدهند که همه این موارد در چارچوب قوانین انجام خواهد شد.

وی واحدهای باقیمانده مسکن مهر را ۱۹۰ هزار واحد عنوان کرد که فروش اقساطی نشده‌اند و تاکید کرد: در مجموع حدود ۱۹۰ هزار واحد مسکن مهر فروش اقساطی نشده در اقصی نقاط کشور وجود دارد که این واحدهای باقیمانده به عنوان نمونه در شهر جدید پردیس، هشتگرد و پرند و در استان‌های خوزستان و البرز به صورت ویژه باید تعیین تکلیف شوند.

خادمیان تاکید کرد: برای تامین زمین طرح‌های نهضت ملی و طرح‌های حمایتی مسکن مقرر شد تا موضوع الحاق اراضی به محدوده شهرها سرعت یابد. در تمامی شهرها الحاق به محدوده در دستور کار قرار گرفت. بر اساس سیاست دولت و وزارت راه و شهرسازی مقرر شده است تا زمین به صورت قطعات ۲۵۰ متری در مناطقی که زمین وجود دارد واگذار و به شکل یک طبقه حیاط‌دار احداث شود.

  اعلام آمادگی ژاپن برای کمک به نوسازی بافت‌های فرسوده در ایرانمنبع

خادمیان توضیح داد: در گذشته تکمیل واحدهای مسکونی مهر بدون معارض در برنامه بود که این موضوع در دولت سیزدهم تغییر یافت و مقرر شد تا تمامی واحدهای باقیمانده مسکن مهر تکمیل شوند و فروش اقساطی به اتمام برسد.

سرپرست دفتر طرح‌ریزی و پایش طرح‌های مسکن وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد: مقرر شده است تا بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در روستاها قطعات زمین ۵۰۰ متری آماده و برای متقاضیانی که آمادگی مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها را دارند تخصیص بدهد.