بزرگراه راهبردی جیرفت- بافت نیازمند حمایت مردم و مسئولان

شهرستان های رابُر(زادگاه شهید سلیمانی) و بافت در نقاط مرتفع استان کرمان با چشم اندازهای بسیار زیبا و بدیعی قرار گرفته اند که جلوه های گردشگری آنها مثال زدنی است؛ از بافت که به سمت جیرفت حرکت می کنیم در ارتفاعات زیبای این منطقه از جمله ساردوئیه به مرکزیت شهر درب بهشت یا دلفارد و سربیژن، شاهد مناطق زیبا، چشمه سارها و آبشارهای بکری هستیم که چشم هر بیننده ای را مسحور خود می کند و تلاش برای احیای ورزش های زمستانی در این منطقه نیز کلید خورده است.

وی افزود: ساخت مسیر ۲ بانده این محور با کمک نماینده مجلس، فرماندار، مشاور استاندار در جنوب کرمان و مدیران کل راهداری و راه و شهرسازی پیگیری می شود.

عباسعلی مسلمی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار مجله خبری راه و ساختمان اظهار داشت: این بزرگراه سبب رونق بخش ساردوئیه می شود و نقش مهمی نیز در توسعه زیرساخت های جنوب استان کرمان ایفا می کند.

وی اظهار داشت: منطقه ساردوئیه همزمان با بخش هایی در یزد و سمنان تبدیل به بخش شده ولی پس از چندین سال این بخش پیشرفت قابل توجهی نسبت به دیگر مناطق نداشته است.

مسلمی ادامه داد: این طرح سبب اتصال نواحی شمالی استان کرمان به جنوب کرمان و در نهایت استان های هرمزگان و سیستان و بلوچستان می شود که جایگاه ویژه ای درجابه جایی مسافر، کالا و توسعه گردشگری دارد.

اما بخشدار ساردوئیه از توابع شهرستان جیرفت معتقد است: بزرگراه جیرفت- رابُر – بافت به عنوان بخشی از کریدور شهرستان جیرفت به طرف شهرستان های جنوبی استان کرمان به حساب می آید، بنابراین از مردم می خواهیم در آزادسازی حریم آن مشارکت کنند.

  تعرفه‌های ترانزیتی بین ایران و ۶ کشور آسیای میانه همسان‌سازی می‌شود

شهرستان جیرفت با استعدادهای مختلف گردشگری، کشاورزی و معدنی از مناطق مهم جنوب استان کرمان در فاصله ۲۳۸ کیلومتری مرکز این استان به شمار می رود که آب و هوای متفاوت این شهرستان خود از جلوه های زیبای آن است به طوری که همزمان که دمای برخی نقاط این شهرستان از ۵۰ درجه فراتر می رود، مناطق دیگری در ارتفاعات آن وجود دارد که زمستان را تداعی می کند.منبع

در این زمینه بیشتر بخوانید:

بخشدار ساردوئیه بیشترین میزان باغات مرکبات سردسیری جنوب کرمان و ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار مرتع منابع طبیعی را از دیگر ظرفیت های بخش ساردوئیه برشمرد و تاکید کرد که ازسرمایه گذاران بخش خصوصی برای شکوفا شدن استعدادهای این منطقه حمایت می شود.

بخشدار ساردوئیه از برنامه ریزی بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت برای رفع چالش های این بخش خبر داد و گفت: ایجاد زیر ساخت های اولیه به صورت ویژه در دستور کار است.

مسلمی وسعت بخش ساردوئیه شهرستان جیرفت را سه هزار و۲۰۰ کیلومتر برشمرد و بخش کشاورزی، معدن و گردشگری را از مهمترین ظرفیت های این منطقه دانست.

بزرگراه راهبردی جیرفت- بافت نیازمند حمایت مردم و مسئولان
آبشار دلفارد

مدیرکل راه و شهرسازی جنوب کرمان نیز با بیان اینکه محور جیرفت – ساردوئیه – بافت تا انتهای حوزه جنوب کرمان ۱۱۰ کیلومتر است، اظهار داشت: ۲۴ کیلومتر از این محور ۲ بانده و زیربار ترافیکی رفته است.

احداث ۲۴ کیلومتر مسیر ۲ بانده در محور جیرفت – بافت

وی اضافه کرد: این جاده یکی از شریان های اصلی جنوب کرمان به شمار می رود که موجب رونق اقتصادی منطقه و کاهش مصرف سوخت؛ همچنین زمینه استفاده مردم جنوب کشور را از مواهب خدادای و طبیعت بکر و مدیترانه ای دلفارد را مهیا می کند.

  ساخت مسکن به متقاضیان واگذار می‌شود

وی همچنین در ادامه مصاحبه با خبرنگار مجله خبری راه و ساختمان از پیگیری مزرعه برق خورشیدی، شهرک معدنی و ناحیه صنعتی برای این بخش خبر داد و گفت: این شهرک ها جانمایی شده است.

محمد ساردویی افزود: ۲۶ کیلومتر از این محور نیز در دست اقدام برای ۲ بانده شدن با پیشرفت فیزیکی ۲۵ درصدی قرار دارد و ۱۲ کیلومتر دیگر این محور در مرحله طراحی برای مناقصه و مابقی در دست مطالعه است.

به گزارش مجله خبری راه و ساختمان مسیر کنونی به علت عرض اندک و خطرخیز بودن هم سبب سوانح بسیار می شود و هم تقاضا برای استفاده از این مسیر گردشگری بسیار زیبا را کاهش می دهد؛ لذا حمایت دولت برای تخصیص اعتبار و نیز کمک و همراهی مردم برای آزادسازی حریم جاده بسیار تعیین کننده است و نفع آن نیز ابتدا به اهالی و ساکنان همین محل که برای احداث بزرگراه کمک می کنند، می رسد.

مسلمی افزود: محور سخت گذر کولری بهرامی دهستان دلفارد پس از ۱۰ سال تعریض شد که این محور ۸۰ کیلومتر را شامل می شود و سبب بهره مندی راه مناسب برای ۱۵۰ خانوار را فراهم کرده است.

بخشدار ساردوئیه این کریدور را کوتاه ترین مسیر جاده ای جنوب کرمان به شمال استان کرمان دانست و گفت:‌ با توجه به ترافیک شدید این محور به دلیل وجود منطقه گردشگری دلفارد و کوتاه بودن مسیر نیازمند حمایت مسئولان نیز برای راه اندازی است.