تامین لوکوموتیوهای جدید در دستور کار راه آهن است

مدیرعامل راه آهن اظهار داشت: اگرچه در حال حاضر عمده حمل ‌و نقل ریلی و اقتصاد عمده این صنعت، به بخش حمل بار بر می‌گردد اما عموم مردم، حمل‌ و نقل ریلی را با حمل ‌و نقل مسافری می‌شناسند و مسافرت با قطار کلید واژه این حوزه است.

وی با اشاره با اینکه اهمیت شرکت‌های مسافری کمتر از شرکت‌های باری نیست، تصریح کرد: نیاز است تا تلاش‌ها در این بخش افزایش یافته و به سمت نقطه درست حرکت کنیم. 

وی با اشاره به اینکه اکثر مسافران ریلی احساسی خاطره انگیز نسبت به سفر با قطار داشته و علاقه‌مند سفرهای ریلی هستند اضافه کرد: تا امروز گفتمان‌سازی مناسب در مورد راه آهن صورت نگرفته و تلاش ما بر این است که سفر با قطار بیشتر دیده شود.

 صالحی در این دیدار با تاکید بر تکریم همه جانبه مسافران ریلی، افزود: علاوه بر کیفیت خدمات حمل و نقل و رعایت کامل ایمنی، اکرام مسافران، فرهنگ‌سازی ارزش‌های اسلامی و ملی، ارائه محتوای رسانه‌ای نافع و مناسب و هر آنچه که موجب رضایت مسافران می‌شود بایستی در دستور کار مدیران شرکت‌های مسافری قرار داشته باشد.

مدیرعامل راه آهن رعایت عفاف و حجاب را در قطارهای مسافری یک واجب شرعی و الزام قانونی برشمرد و گفت: روسای قطار موظف‌اند نسبت به این مسأله حساس باشند و وظیفه امر به معروف و نهی از منکر خود را در چارچوب قانون انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه بهره‌وری در حوزه مسافری همچنان نیاز به ارتقای دارد گفت: همراهی شرکت‌های مسافری با شرکت راه آهن موجب توسعه این بخش و کاهش مشکلات خواهد شد.

  محدودیت‌های ترافیکی به جاده‌های مازندران بازگشت

رییس هیات مدیره شرکت راه آهن در بخشی دیگر از اظهارات خود با اشاره به اینکه شرکت راه آهن در نظر دارد در سال جاری در بخش مسافری رکورد ۱۰۰ ساله این شرکت را توام با ایمنی و کیفیت مناسب افزایش دهد، گفت: علی‌رغم فشارها تاکید می‌کنیم که حوزه مسافری باید رشد کند و در این مسیر تلاش می‌کنیم با حفظ ایمنی، کاهش هزینه‌ها را در این بخش میسر کنیم.

مدیرعامل شرکت راه آهن گفت: موضوع لوکوموتیوهای شرکت‌های مسافری بسیار مهم است و باید حل شود، البته شاید تعارض منافعی در این بخش وجود داشته باشد، اما با جدیت حذف لوکوموتیوهای فرسوده و تامین لوکوموتیوهای جایگزین را دنبال می‌کنیم. 

تعارضات موجود میراثی صد ساله است

مدیرعامل راه آهن با تاکید بر لزوم گفتمان سازی ریلی در اذهان مسئولان کشور، گفت: در هر دیدار با رئیس جمهور و مقامات عالی رتبه کشور، کلیدواژه‌ای موثر و ناظر به حوزه ریلی مطرح می‌شود تا ضمن استفاده از رهنمودها، این موضوع در ردیف موضوعات کلان کشور قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه در سنوات گذشته هیچ یک از دو حوزه بار و مسافر، اقدامات لازم به شکل شایسته و بایسته انجام نشده است، افزود: چنین نیست که این امر به سوءمدیریت مدیران قبلی برگردد بلکه گفتمان‌سازی ریلی نشده است و حوزه ریلی از اهمیت لازم در ذهن قالب مسئولان کشور در حوزه‌های مختلف برخوردار نبوده و بسیاری از فعالیت‌ها برای توسعه این بخش، به شکل حلقه‌های مفقوده و جزیره‌ای انجام شده است. 

به گزارش مجله خبری راه و ساختمان از شرکت راه آهن، «سید میعاد صالحی» در دیدار با اعضای انجمن صنفی شرکت‌های حمل‌ونقلی ریلی مسافری و خدمات وابسته و مدیران عامل شرکت‌های حمل و نقل ریلی مسافری گفت: حمل ‌و نقل مسافری به‌نوعی پیشانی راه آهن است و بایستی با مغتنم شمردن حضور مسافران در قطار، از این فرصت به صورت حداکثری استفاده کرد.

  آب‌های خلیج فارس متلاطم می‌شود 

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: به عنوان مسئول شرکت راه آهن ایده‌های بسیاری برای ارائه برنامه‌های بزرگ در آینده پیش رو داریم و در عین حال بر این باور هستیم که مشکلات و تعارضات موجود میراثی ۱۰۰ ساله است که یک شبه قابل حل نیست.

وی رسیدگی به وضعیت معیشتی و نظارت بیشتر بر آمادگی و آموزش روسای قطار را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: در میان مسافران و مردم، روسای قطار به عنوان مرجع شناخته می‌شوند و بایستی به‌خوبی برای پاسخگویی به نیازهای مسافران توجیه شده باشند.

مدیرعامل راه آهن ادامه داد: حواشی در حوزه مسافری آفت این حوزه است. اخبار منفی، غلط و معکوس زحمات حمل و نقل مسافری را تضعیف می‌کند و مانع از توسعه این بخش می‌شود.منبع

وی با تاکید بر اینکه گفتار درمانی در برنامه‌های راه آهن جایی ندارد، افزود: با توجه به تجربه مسئولیت در وزارتخانه‌های زیربنایی دستگاه‌های مختلف دولتی به این نتیجه رسیده‌ام که راه آهن، یکی از به استضعاف کشیده‌ترین دستگاه‌ها در حوزه حمل و نقل است به هر علتی عقب نگاه داشته شده است و از این رو باور دارم که همه اقدامات در این شرکت باید معطوف به عمل باشد.

مدیرعامل راه آهن با تاکید بر انجام درست و دقیق روسای قطار افزود: نقطه فعلی نقطه متناسب به پاسخگویی نیازهای جامع و هنجارها از سوی روسای قطار نیست و باید بپذیریم که روسای قطار به صورت پیوسته باید به توانمندی‌ها و آموزش‌های کافی مجهز باشند.