جاده میانبر آسیا به اروپا

وزیر امور خارجه عراق اظهار کرد که جاده توسعه ترکیه-عراق کشورهای خلیج فارس را به اروپا متصل می‌کند.

وی در مجمع دیپلماسی آنتالیا گفت که هر دو کشور – عراق و ترکیه – در مورد تحقق این پروژه در حال گفت‌وگوهای سازنده هستند.

هدف عراق کاهش زمان سفر بین آسیا و اروپا از طریق ترکیه با بندر فاو است، مرحله اول پروژه جاده توسعه، زمانی است که به یک مرکز ترانزیتی تبدیل شود.

وزیر امور خارجه عراق افزود: دولتش در حال مذاکره با طرف ترکیه بر سر مسائل امنیتی به ویژه امنیت مناطق مرزی بین آنهاست.

حسین تایید کرد که طرف عراقی در مرحله توسعه بندر فاو در جنوب عراق در مرحله اول این پروژه است، با این حال، نیاز به سرمایه‌گذاری بیشتری دارد همچنین برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس در حال برنامه‌ریزی برای سرمایه‌گذاری در این پروژه در کنار سهم عراق از این سرمایه‌گذاری هستند.

راه‌آهن و بزرگراه ۷۴۵ مایلی (۱۲۰۰ کیلومتری) این پروژه، قرار است تا سال ۲۰۲۵ تا مرز ترکیه با هزینه‌ای بالغ بر ۱۷ میلیارد دلار تکمیل شود.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402121208207/%D8%AC%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D9%85%DB%8C%D8%A7%D9%86%D8%A8%D8%B1-%D8%A2%D8%B3%DB%8C%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%BE%D8%A7

به گزارش ایسنا، وزیر امور خارجه عراق، فواد حسین گفت که جاده توسعه ترکیه-عراق، پروژه عظیمی خواهد بود که کشورهای خلیج فارس را به اروپا متصل می‌کند.

جاده میانبر آسیا به اروپا

به نقل از بیزنس، وی گفت: قرار است در نشست آتی دو کشور در ماه آینده در بغداد، بر سر تدوین طرحی در خصوص وضعیت عمومی امنیتی بین دو کشور  همچنین امنیت مرزها رایزنی کنند.

  فروش حضوری بلیت پروازهای اربعین ممنوع شد