واحدهای خودمالکی نهضت ملی مسکن در مازندران ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارند

معاون راه و شهرسازی مازندران گفت : در ادامه اجرای طرح نهضت ملی مسکن، عملیات ساخت پنج هزار واحد مسکونی دیگر تا پایان ماه خرداد در استان آغاز خواهد شد و برای پرداخت بخش اول تسهیلات در این طرح با همراهی پنج بانک عامل حدود ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

معاون راه و شهرسازی مازندران با بیان این که کارمزد این تسهیلات ۱۸ درصد و بازپرداخت آن ۲۰ ساله است ، خاطر نشان کرد : سه‌ هزار نفری که در طرح خودمالکی نهضت ملی مسکن تاکنون بخشی از تسهیلات بانکی خود را دریافت کرده‌اند ساختمان‌های آنان در مرحله اسکلت‌بندی و سفت‌کاری قرار دارد.

سیدعباس رهگشای روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار مجله خبری راه و ساختمان با بیان این که از مجموع ۱۵۲ هزار واحد مسکونی که قرار است طی چهار سال در مازندران در قالب نهضت ملی مسکن ساخته شود حدود ۳۱ هزار واحد آن خودمالک است، افزود: از این تعداد اکنون سه‌هزار واحد با پیشرفت فیزیکی مطلوب و طبق زمان‌بندی در نظر گرفته شده در دست ساخت است.

وی ادامه داد : تسهیلات مسکن در قالب خودمالکی نهضت ملی مسکن در سه گام و بر اساس پیشرفت فیزیکی طرح به متقاضیان پرداخت می‌شود و تاکنون بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان با همراهی بانک‌های عامل به عنوان بخش اول اعطای تسهیلات به سه هزار متقاضی این طرح در استان پرداخت شد.

به گزارش خبرنگار مجله خبری راه و ساختمان، طبق مقررات نهضت ملی مسکن، متقاضیان با داشتن پنج شرط تاهل،  سرپرست خانوار بودن و مردان مجرد ۲۳ سال به بالا، حداقل سابقه پنج سال سکونت درشهر مورد تقاضا، نداشتن مالکیت خصوصی و در نهایت عدم استفاده از امکانات دولتی از اول انقلاب در حوزه مسکن، می‌توانند نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

  شورای نگهبان اساسنامه صندوق ملی مسکن را تایید کرد

بر اساس این قانون، زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن، معلولان جسمی و حرکتی با ۲۰ سال سن می‌توانند در قانون جهش تولید مسکن (نهضت ملی مسکن) مشارکت داشته باشند. همچنین، قانون برای سرپرستان خانوار، محدودیت سنی نگذاشته است چرا که این افراد سرپرست خانوار تعریف می‌شوند و برای قانونگذار متاهل یا سرپرست خانوار بودن ملاک است. در عین حال، زنان و مردان سرپرست خانوار که به دلیل متارکه به صورت مجردی زندگی می‌کنند و سرپرست فرزندان خود هستند خانوار تلقی شده و بدون ملاک سن می‌توانند ثبت‌نام کنند.منبع

رهگشای درباره پراکنش جغرافیایی دریافت‌کنندگان تسهیلات خودمالکی و ساخت خانه در قالب طرح نهضت ملی مسکن در شهرهای مازندران نیز توضیح داد : در زمان حاضر حدود ۳۰۰ واحد مسکونی در قالب این طرح در ساری ، ۵۰۰ واحد مسکونی در بابل ، ۴۰۰ واحد مسکونی در آمل ، ۲۰۰ واحد در قائمشهر و حدود یک‌هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی هم در دیگر شهرهای استان در حال ساخت است.

وی تامین بموقع زمین و واریز وجه آورده شخصی ۴۰ میلیون تومانی به حساب وزارت راه و شهرسازی را ۲ شرط اصلی در اعطای تسهیلات خودمالکی نهضت ملی مسکن و آغاز اجرای طرح از سوی متقاضی برشمرد و اظهار داشت : شهروندان بعد از انجام مراحل نام‌نویسی و بارگذاری مدارک، در ارتباط با واریز آورده شخصی کم کاری نکنند و طبق زمان‌بندی که ادارات شهرستانی راه و شهرسازی در نظر می گیرند، روند اداری را انجام دهند.

وی دلیل پیشتازی شهروندان بابلی و آملی در دریافت تسهیلات خودمالکی نهضت ملی مسکن را تامین بموقع آورده شخصی و همچنین تعیین تکلیف زمین و طرح در حال ساخت اعلام کرد و گفت : میزان تسهیلات خودمالکی در طرح نهضت ملی مسکن برای متقاضیان مرکز استان ۳۵۰ میلیون تومان و برای متقاضیان دیگر شهرستان‌ها هم ۳۰۰ میلیون تومان است.

  استقرار هوای گرم از روز شنبه در بیشتر مناطق کشور/ وزش باد شدید و خیزش گردوخاک در استان‌های شرقی