پیشرفت فیزیکی خانه‌های خود مالکی نهضت ملی مسکن در مازندران به ۳۵ درصد رسید

مدیرکل راه و شهرسازی مازندران اضافه کرد: در چارچوب طرح نهضت ملی مسکن، ۲۳ هزار و ۲۵۰ واحد خانه قرار است در بافت فرسوده مناطق شهری استان ساخته شود که فشار کمبود زمین را کم خواهد کرد.

وی با اظهار این که گسترش طرح خودمالکی می تواند مشکل کمبود زمین را در مازندران برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن رفع کند، ادامه داد: برنامه ریزی دولت برای سال ۱۴۰۲ ساخت ۴۰ هزار واحد خودمالکی جدید با همراهی پیمانکاران و انبوه سازان در استان است.

نظری با اعلام این که برای ساخت خانه در طرح نهضت ملی مسکن مازندران حدود یک هزار و ۵۰۰ هکتار زمین نیاز است، تصریح کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده تاکنون یک هزار هکتار تامین شده و درصدد هستیم با اجرای طرح خود مالکی هم بحث کمبود زمین را رفع کنیم و هم این که اقشار مختلف مردم مازندران طبق فرهنگ و سنتشان با دریافت تسهیلات، خانه های خود را در ملک شخصی بسازند.

وی با بیان این که، این واحدهای مسکونی حداکثر تا پایان مردادماه ۱۴۰۲ به بهره برداری خواهند رسید، گفت: از این تعداد خانه ۱۰ هزار واحد در مناطق روستایی و ۲۲ هزار واحد در مناطق شهری استان در دست ساخت است.

مدیرکل راه و شهرسازی مازندران تصریح کرد: سالانه در مناطق روستایی مازندران ساخت حدود ۱۰ هزار واحد مسکونی نیاز است و طی چهار سال در قالب طرح نهضت ملی مسکن می‌توان ۴۰ هزار خانه برای اهالی روستاهای استان ساخته شود.

طرح نهضت ملی مسکن را دولت سیزدهم برای خانه دار کردن مردم ارائه کرد.  قرار است در چارچوب آن سالانه یک میلیون واحد مسکونی ساخته و تحویل متقاضیان شود. سهم مازندران از این طرح سالانه ۳۸ هزار و در مجموع ۱۵۲ هزار خانه است.
طبق مقررات نهضت ملی مسکن، متقاضیان با داشتن پنج شرط تاهل، سرپرست خانوار بودن و مردان مجرد ۲۳ سال به بالا، حداقل سابقه پنج سال سکونت در شهر مورد تقاضا، نداشتن مالکیت خصوصی و در نهایت عدم استفاده از امکانات دولتی از اول انقلاب در حوزه مسکن، می‌توانستند نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.
بر اساس این قانون، زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن، معلولان جسمی و حرکتی با ۲۰ سال سن می‌توانند در قانون جهش تولید مسکن (نهضت ملی مسکن) مشارکت داشته باشند.    
همچنین، قانون برای سرپرستان خانوار، محدودیت سنی نگذاشته است چرا که این افراد سرپرست خانوار تعریف می‌شوند و برای قانونگذار متاهل یا سرپرست خانوار بودن ملاک است. در عین حال، زنان و مردان سرپرست خانوار که به دلیل متارکه به صورت مجردی زندگی می‌کنند و سرپرست فرزندان خود هستند خانوار تلقی شده و بدون ملاک سن می‌توانستند ثبت‌نام کنند.

  معاون وزیر راه و شهرسازی: تحویل ۱۰ هزار واحد مسکن مهر پردیس حاصل کار جهادی و انقلابی استمنبعوی با بیان این که روند ساخت خانه در طرح نهضت ملی مسکن از دی ماه سال ۱۴۰۰ در استان آغاز شده است، گفت : در زمان حاضر عملیات ساخت ۲ هزار و ۴۰۰ هکتار در قالب این طرح در مازندران در دست اجرا است و عملیات ساخت ۳۰۰ واحد مسکونی هم با همراهی بسیج سازندگی در هفته های قبل در مازندران کلنگ زنی شد.

سید محمد نظری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار مجله خبری راه و ساختمان با بیان این که مرحله اول تسهیلات ساخت خانه خودمالکی نهضت ملی مسکن در مازندران حدود ۴۰۰ میلیارد تومان پرداخت شد، افزود: فرایند پرداخت مرحله دوم این اعتبارت به ارزش ۵۰۰ میلیارد تومان از روز بیستم مرداد امسال به ۳۳ هزار متقاضی این طرح انجام می‌شود.