۹۲ هزار متقاضی قمی در مرحله ششم نهضت ملی مسکن ثبت نام کردند

به گزارش روز یکشنبه مجله خبری راه و ساختمان از روابط عمومی راه و شهرسازی قم، محمد صادقی در این رابطه بیان کرد: یکی از وعده‌های دولت سیزدهم، ساخت مسکن برای مستاجرین و اقشار محروم از مسکن بوده‌است که در گام اول شناسایی و ثبت نام این دسته از متقاضیان در دستور کار قرار گرفت.
وی افزود: در استان قم در فاز ششم بیش از ۹۲ هزار متقاضی مسکن در سامانه نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده‌اند که ۸۵ درصد متقاضیان تاکنون پالایش شده‌اند و مراحل بررسی درخواست سایرین در مراحل پایانی کار قرار دارد.
صادقی با بیان این که ثبت نام و درخواست این تعداد متقاضی بی‌سابقه بوده است، توضیح داد: از این تعداد تاکنون بیش از ۵۴ هزار متقاضی واجد شرایط شناخته شده‌اند و روند بررسی سایر متقاضیان همچنان ادامه دارد.
وی با بیان این که تاکنون برای ۴۰ هزار متقاضی زمین تامین شده‌است، تصریح کرد: برای سایر متقاضیان نیز باید زمین تامین شود و با بازپس گیری اراضی حبس شده و قراردادهای مهلت سپری شده می‌توان برای کل درخواست‌های مسکن قم تامین زمین انجام داد.
مدیرکل راه و شهرسازی قم گفت: یکی از نقاط مثبت و قابل توجه استان، ساخت و ساز واحدهای مسکونی طرح نهضت ملی در بافت و محدوده شهری قم و در اراضی ۵۶۰ هکتاری پردیسان است در حالی که در بسیاری از کلانشهرها، اراضی تامین شده در شهرهای جدید بوده‌است.
صادقی در خصوص جزییات ساخت مسکن در اراضی ۵۶۰ هکتاری توضیح داد: در این اراضی ۳۵ هزار واحد مسکونی در قالب ۱۵ محله احداث می شود و در طراحی آن تمام اصول و جوانب از جمله معماری اسلامی، کاربری های مختلف تجاری، فرهنگی، فضای سبز، خیابان‌های استاندارد و دسترسی آسان  پیش بینی شده‌است.
وی به تجربه مسکن سازی در دولت‌های قبل اشاره کرد و گفت: در این خصوص آسیب شناسی انجام شده‌است و به عنوان تجربه نخست، از ظرفیت سازندگان حرفه‌ای و مجریان ذی صلاح و دارای سابقه فنی مثبت استفاده خواهد شد.
صادقی با بیان این که عملیات آماده سازی این اراضی همزمان با فرا رسیدن هفته دولت آغاز شده است، افزود: امیدواریم عملیات ساخت واحدهای مسکونی در اراضی ۵۶۰ هکتاری به زودی آغاز شود.
مدیرکل راه و شهرسازی قم در خصوص اقدام‌های این اداره کل طی یک سال گذشته در حوزه بافت فرسوده توضیح داد: یکی از ماموریت‌ها و وظایف این اداره کل، سیاست گذاری و تسهیل‌گری در نوسازی و بازآفرینی بافت فرسوده و ناکارآمد شهری است که با شروع به کار دولت جدید، برخی از طرح‌های شهری کلید خورد یا جان تازه ای گرفته اند.
صادقی افزود: ساخت مدرسه شیخ آباد در محله شیخ آباد و مدرسه ثامن الحجج در بلوار دل آذر در سال های قبل آغاز شده بود که به دلیل فقدان اعتبارات متوقف شده بود اما با آغاز به کار دولت جدید و تامین اعتبارات لازم تکمیل این دو مدرسه در دستور کار قرار گرفته‌است.
وی طرح ساماندهی اطراف حرم مطهر امامزاده موسی مبرقع (ع) و محله چهل اختران را مورد توجه قرار داد و توضیح داد: اجرای این پروژه به مدت ۱۱ سال به دلیل فقدان اعتبارات و مشکل‌های بین دستگاهی در استان دچار وقفه های دوره‌ای شده بود که در مردادماه سال جاری، عملیات اجرایی با تامین اعتبارات لازم شروع و تا پایان سال این طرح تکمیل خواهد شد.
صادقی در پایان خاطرنشان ساخت: عملیات اجرایی مجتمع تجاری محله سه پردیسان، اصلاح سیستم روشنایی محوطه مجتمع ادارات و عملیات احداث معابر قسمتی از اراضی ۷۰ هکتاری پردیسان از دیگر اقدام‌های این اداره کل در حوزه عملیات اجرایی و بازآفرینی شهری بوده‌است./

  نرخ بیکاری در پاییز کاهشی شدمنبع